Česko se přibližuje Západu: solidarita roste, charita letos trhá rekordy

  0:59aktualizováno  0:59
Češi letos darovali na dobročinné účely rekordní sumu, přibližně sedm miliard korun. Odhaduje se, že jednotlivci poslali na charitu až 3,5 miliardy korun. Více peněz tak získal Člověk v tísni nebo Tříkrálová sbírka. Zároveň roste počet podnikatelů, kteří se věnují filantropii.
Tříkrálová sbírka (ilustrační snímek)

Tříkrálová sbírka (ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Nejistota panující ve světě, která se v letošním roce ještě o mnoho znásobila, se samozřejmě projevuje i v Česku. Přesto, nebo právě proto Češi stále častěji otevírají peněženky charitě. Svým přístupem se zároveň přibližují vyspělým západoevropským společnostem.

„Češi byli zvyklí darovat spíše jednorázově, například když byli přímo osloveni nějakou dobročinnou organizací. Ovšem to se v poslední době mění,“ naznačuje Klára Šplíchalová ze společnosti Fórum dárců, která organizuje například dárcovské esemesky. „Postupně se totiž stávají dlouhodobými dárci neziskovek nebo sami pořádají akce na podporu veřejně prospěšných aktivit,“ doplňuje.

To se dynamicky ukazuje u organizace Člověk v tísni. Jen za letošní rok stoupl počet pravidelných dárců téměř o tři tisíce. Celkem jich tak má organizace již skoro 20 tisíc. „Odhadujeme, že letos celkem vybereme sto dvacet milionů korun. Tedy o čtvrtinu více peněz než vloni. Naší letošní největší sbírkou se se čtyřiatřiceti miliony stalo SOS Nepál,“ poukazuje Tomáš Vyhnálek.

Češi a přírodní katastrofy

Čeští dárci tradičně s oběťmi přírodních katastrof ve světě soucítí. Například UNICEF od nich na pomoc Nepálu po dubnovém zemětřesení vybral úctyhodných 8,2 milionu korun. Podobnou částku získala i Charita ČR a ještě o zhruba milion víc poslali čeští dárci do poničených nepálských vesnic prostřednictvím Nadačního fondu Českého rozhlasu.

„V posledních letech už nejsou Češi ochotní podpořit kohokoliv. Více se zajímají, kam jejich peníze putují. Chtějí se ujistit, že jejich pomoc je smysluplně využita,“ doplňuje ředitel fondu Přemysl Filip.

A s tím roste i ochota přispívat, což potvrzuje Zuzana Tornikidis, ředitelka Nadace Agrofert, do níž peníze posílají především firmy koncernu a jejich zaměstnanci. „U nás platí, že čím více lidé o aktivitách nadace vědí, tím více jsou ochotni přispívat. Jako důležitý vnímám fakt, že lidé vědí, že veškeré jejich příspěvky budou použity pro finální příjemce, tedy lidi v nouzi, nikoliv na provozní náklady nadace,“ říká.

Vývoj soukromého dárcovství v ČR.

Vývoj soukromého dárcovství v ČR.

Jiří Bárta, šéf Nadace Via, která dobročinnost v Česku mapuje, pak upozorňuje, že v poslední době posílá peníze na charitu stále větší počet podnikatelů, kteří začali s byznysem v 90. letech. „Zkrátka uvažují, co s nabytým majetkem udělat. Tedy jak a komu předat firmu a také jak využít část majetku k filantropii,“ říká.

A to se týká rovněž českých firem. Z letos podaných daňových přiznání lze vyčíst, že firemní dárcovství vyneslo přes 3,5 miliardy korun. O něco méně než předešlý rok. Před patnácti lety to přitom bylo „jen“ čtvrt miliardy.

Drobní dárci až 3,5 miliardy

Stejný pramen pak ukazuje, že ani drobní dárci se nenechají zahanbit. Charitě vloni věnovali 1,7 miliardy korun. Protože však ani zdaleka ne všichni do daní dary započítávají, odhaduje se, že skutečná částka bude minimálně dvojnásobná. Když se zmíněné sumy sečtou, vyjde rekordních 7 miliard korun.

„Ukazatelem štědrosti drobných dárců v Česku může být i Tříkrálová sbírka, kterou naše charita pořádá již čtrnáct let. V roce 2015 vynesla bezmála devadesát milionů korun. O zhruba sedm milionů více než vloni,“ vypočítává mluvčí společnosti Charita ČR Jan Oulík.

A růst přijatých darů, i když mírný – v řádech statisíců, zaznamenali i v Nadaci Terezy Maxové dětem. Podařilo se vybrat téměř dvacet milionů korun.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Další z rubriky

Pražské orchestry hrály v Rudolfinu, aby podpořily obnovu Notre-Dame

Letecký pohled na pařížskou katedrálu Notre Dame po ničivém požáru.

V Rudolfinu proběhl benefiční koncert pro obnovu pařížské katedrály Notre-Dame. Ikonu francouzské gotické architektury...

Fiala se omluvil poslankyni, o níž řekl, že je možná zamilovaná do Klause

Poslankyně ODS Zuzana Majerová Zahradníková , která nehlasovala pro odvolání...

Šéf občanských demokratů Petr Fiala ve Sněmovně řekl, že se osobně omluvil poslankyni Zuzaně Majerové Zahradníkové za...

Mohlo by se to stát komukoliv, říká Feri. Za napadením vidí politické důvody

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslanec TOP 09 Dominik Feri se po víkendovém incidentu, kdy ho napadli dva muži, objevil na půdě Poslanecké sněmovny....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz