Přejmenování letiště v Praze opět budí emoce. Signatáři petice mají potíže

  20:00aktualizováno  20:00
Režisér Fero Fenič, který v roce 2011 inicioval petici za přejmenování ruzyňského letiště v Praze na Letiště Václava Havla, zrušil internetovou stránku s peticí, pod kterou byly podepsány tisíce lidí. Důvodem jsou podle jeho slov požadavky signatářů, ti mají kvůli svému podpisu problémy.

Ředitel Febiofestu Fero Fenič | foto: Mafa

Lidé, kteří se svým podpisem takto přihlásili po smrti Václava Havla k jeho odkazu, začali mít podle Feniče například problémy v práci. Ozval se mu takto například muž pracující jako městský úředník, jemuž dal zaměstnavatel najevo, že by kvůli svým politickým názorům mohl přijít o práci.

Fotogalerie

„Pána jsem vymazal ze seznamu, aby neměl potíže,“ řekl Fenič pro Lidové noviny. Takových žádostí mu ale přišlo během minulého roku více hlavně po posledních volbách do Poslanecké sněmovny a volbě prezidenta. Nakonec se raději rozhodl celou stránku s více než osmdesáti tisíci podpisy raději zrušit.

Po zrušení stránky se hlavně na Facebooku objevily komentáře jak pozitivní, tak značně negativní. 

„Fero, já se za svůj podpis ani nestydím, ani se žádných bolševických zrůd nebojím, neboť strach je jenom dobrovolnou cestou do nesvobody!“ napsal na jeho osobních stránkách jeden z komentujících.

„Myslím, že opět nastal čas se jít vys*** Havlovi na hrob,“ stojí naopak v jiném komentáři. 

S přejmenováním letiště ne každý souhlasil

S iniciativou za přejmenování ruzyňského letiště, která byla nakonec úspěšná, ne každý souhlasil. V roce 2012 na slavnostním ceremoniálu při přejmenování letiště například chyběl tehdejší prezident Klaus.

Ten se na téma přejmenování letiště vyjádřil v roce 2016 ve svých Zápiscích z cest. „Přejmenování ruzyňského letiště byla politická schválnost s velmi krátkodobým, tedy nestaletým nádechem,“ napsal.

Proti přejmenování letiště byla také vytvořena petice, kterou lze dodnes nalézt na internetu a stále je aktivní. Ta nasbírala téměř 29 tisíc podpisů. Lze na ní nalézt i několik podpisů z počátku letošního roku. Jejím autorem je výtvarník Petr Kellner a petice požadovala, aby byl Havlův odkaz odborně posouzen nezávislou historickou analýzou a aby se o případném přejmenování konalo referendum.

Politici Havlův odkaz ignorují, myslí si Fenič

Podle Feniče začal určitý posun ve vnímání osobnosti Václava Havla příchodem Václava Klause. Ten podle něj začal Havlovu osobnost i jeho úsilí v období sametové revoluce relativizovat a současný prezident Miloš Zeman v tom pokračuje. 

Havel vlastizrádce, napsal poslanec SPD. Trestnímu oznámení se vysmál

Fenič si myslí, že v Česku vždy žila určitá skupina lidí, kterým minulý režim vyhovoval. Právě jim paradoxně sametová revoluce a svoboda slova umožňuje říkat nahlas negativní názory na Havla a vinit ho za věci, na které on neměl žádný vliv. 

Vinu za tom, že je osobnost Václava Havla v současnosti očerňována, mají podle Feniče také politici. Ti podle něj Havlův odkaz často ignorují nejsou schopni jasně vyjádřit nějakou ideu a jasné postoje, kam by mělo Česko směřovat.

„Tady v politice nikdo nesahá Havlovi po kolena,“ myslí si Fenič. „Ti sebevědomější a narcističtější se pouze vůči němu vymezují, protože na něj žárlí,“ dodal. 

VIDEO: Dřina v 60 stupních Celsia. Kufry z letadel na Letišti Václava Havla vykládají jen otrlí pracovníci:

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv
Autor:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Další z rubriky

Nejvíc v EU. Klíšťová encefalitida postihla loni v Česku 712 lidí

klíště

Česko s 712 nakaženými klíšťovou encefalitidou v rámci Evropské unie obhájilo loni smutné prvenství, na druhé místo se...

Do právních sporů jdou častěji muži. Ženy se víc angažují v boji o dědictví

Ilustrační snímek

Každý třetí Čech se alespoň jednou ocitl v právním sporu. Češi kromě rodinných rozepří řeší také zaměstnanecké a...

VIDEO: Do Baťova památníku se vrátilo továrníkovo osudové letadlo

Replika Baťova osudného letadla Junkers F 13 dorazila do zlínského Památníku...

Do opraveného Památníku Tomáše Bati ve Zlíně dorazila replika letadla Junkers F 13, při jehož pádu továrník v roce 1932...

Najdete na iDNES.cz