Čtvrtek 9. dubna 2020, svátek má Dušan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. dubna 2020 Dušan

Zdejší lesy ohrožují invazní listnáče, jsou nebezpečnější než kůrovec

  18:10aktualizováno  18:10
Do českých lesů prorůstá nebezpečí větší než je kůrovec nebo sucho. Ochranářská společnost Česká krajina varuje před invazními druhy jako dub červený nebo akát, které se tu dobře šíří a vytlačují domácí dřeviny.

V příznivých teplých sezonách se dub červený v českých lesích rychle množí. | foto: Jan Řezáč, VÚLHM

Rozšiřování dubu červeného nebo akátu souvisí se snahou lesníků zvyšovat podíl listnáčů v českých lesích – ať už jako náhradu za kůrovcem zničené porosty, anebo kvůli hospodářskému přínosu nepůvodních druhů, které rychle rostou a v české přírodě nemají přirozené nepřátele. Rozšiřování cizích dřevin je ale nebezpečné, protože dokážou likvidovat konkurenční stromy a rostliny.

„Například dobře známý akát, který je u nás vysazován již od 18. století, dokáže zcela zničit lokality, které zaroste. Málokomu asi ujde, že v akátovém lese kromě akátu neroste téměř nic jiného. Vylučuje totiž do okolí jedy, které omezují růst jiných rostlin a navíc dokáže po svém pokácení vyprodukovat mnoho mladých stromků z kořenů i z pařezu,“ upozornil Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd ČR v Českých Budějovicích.

Dub červený zase pochází ze Severní Ameriky a do Česka se dostal v 19. století jako okrasná dřevina určená pro zámecké parky. Ekologům vadí, že je klasifikovaný jako stejně hodnotná listnatá dřevina jako původní duby letní či zimní a že lesníci pokračují s jeho vysazováním.

„Semenáče dubu červeného vytvářejí tak hustý porost, že mnohdy znemožňují růst původních druhů dřevin. Jeho žaludy se mohou z místa cílené výsadby šířit na velké vzdálenosti a ve vymezených plochách ho rozhodně neudržíme,“ dodal Jirků.

Podle Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti to je ovšem naopak. „Co se týče kvality, není mezi dřevem původních dubů a dubu červeného rozdíl,“ prohlásil Ondřej Špulák letos v dubnu. Lesníkům se dub červený vyplatí, protože se snáze uchytí a roste rychleji než původní druhy (více v článku Krásný, ale agresivní. Dub červený podle expertů ohrožuje české lesy).

Další problematickou dřevinou je douglaska tisolistá, která v poslední době nahrazuje domácí smrk sužovaný kůrovcem. „Roste rychle a zdánlivě nemá žádné škůdce. Pravda je ale taková, že každý druh stromu má své kůrovce, cizopasné houby a jiná onemocnění. Například kůrovec, který ničí douglasku v její americké domovině, do Evropy zatím nedorazil. Nedávno se však dostal do Číny. Vzhledem k množství dřeva, které se do Evropy dováží z Ameriky například jako palivo pro tepelné elektrárny, je jen otázka času, kdy se škůdci a nemoci dnes tolik populární douglasky objeví i u nás,“ dodal Lukáš Čížek z Entomologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR.

Větší pohroma než kůrovec

Invazní druhy se navíc často šíří právě tam, kde je les oslabený. Mohou tak v budoucnu zcela zničit oblasti, které nyní ničí sucho či kůrovec.

Podle ochranářských organizací by řešením mohlo být rozšíření základního členění porostů o kategorii nepůvodních druhů. Dosud se dělí na jehličnany a listnáče, a není tak přesně jasné, jak velké je rozšíření nepůvodních druhů stromů.

„Zatím věnuje invazním dřevinám pozornost zejména ochrana přírody v rezervacích, zatímco v hospodářských lesích se schyluje ke katastrofě. Odborná veřejnost sice na nebezpečí invazních rostlin upozorňuje již desítky let, nebyly však provedeny žádné kroky k systémovému řešení. Plantáže cizích dřevin, včetně invazních druhů, vznikají jako houby po dešti,“ uzavřel Jirků.

Stát podporuje výsadbu nepůvodních druhů

Situaci nezlepšuje ani úprava vyhlášky 83/1996 o zpracování oblastních plánů rozvoje lesů a o vymezení hospodářských souborů, kterou nachystalo ministerstvo zemědělství s cílem připravit lesy na změnu klimatu a zlepšit rozmanitost druhů dřevin.

„Ministerstvo zemědělství motivuje k výsadbě geograficky nepůvodních druhů, byť to zákon o ochraně přírody a krajiny umožňuje jen se souhlasem orgánu ochrany přírody a krajiny,“ řekl iDNES.cz expert na lesnictví Dušan Utinek.

„Douglaska, jedle obrovská a dub červený jsou mezi takzvanými melioračními a zpevňujícími dřevinami (MZD) a musí se jich sázet polovina až třetina oproti například dubu či buku. Tím, že patří k MZD, je tam zvýhodněná sazba dotací na zalesnění a zajištění. Ministerstvo tak ponouká vlastníky lesů, aby sázeli geograficky nepůvodní druhy,“ míní Utinek.

Návrh nové vyhlášky je v současné době v meziresortním připomínkovém řízením a není jasné, kdy začne platit. 

„V rámci standardního procesu mezirezortního připomínkového řízení ministerstvo zemědělství obdrželo připomínky k vyhlášce jak ze strany ministerstev, včetně ministerstva životního prostředí, tak ze strany ekologického hnutí a jeho příznivců. Všechny zaslané připomínky byly vzaty v úvahu, a tam kde to bylo možné či odborně podložené, byly do návrhu textu vyhlášky zapracovány,“ napsal iDNES.cz mluvčí resortu Václav Tampír.


  • Nejčtenější

Míříme ke katastrofě. Mrtvých ve Švédsku přibývá, klid dostává trhliny

Copak se celý svět zbláznil? Nebo snad jenom my děláme něco špatně? Tuto otázku si uprostřed pandemie koronaviru kladou...

Promoření odložme. Máme jiný recept a Prymula není proti, říká expert

Zdravotnický expert Pavel Hroboň míní, že řízené promoření zdravých obyvatel Česka by mohlo mít dalekosáhlé následky....

Právníci podali trestní oznámení na Babiše, Vojtěcha, Hamáčka i Prymulu

Brněnští právníci David a Vendula Zahumenští podali trestní oznámení na premiéra Andreje Babiše, ministra zdravotnictví...

Otevřou hobbymarkety, cyklisté mohou jet bez roušky. „Promořování“ nebude

Lidé si budou moci jít od čtvrtka nakoupit do hobbymarketů, stavebnin, železářství a do prodejen jízdních kol. Všechny...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poslanci prodloužili nouzový stav v Česku, ale jen do konce dubna

Poslanci prodloužili nouzový stav v České republice do konce dubna. Vláda usilovala o to, aby byl nouzový stav...

Premium

Klienti versus cestovní kanceláře: jak nepřijít o peníze za zájezd

Cestovní kanceláře jsou zahlceny žádostmi klientů o zrušení zájezdů. Sociální sítě se plní příspěvky nespokojených...

Premium

Ufňukaná generace. Mladí v pandemické panice možná konečně dospějí

Vše zlé může být k něčemu dobré. Dokonce i koronavirus. Magazín Víkend DNES se domnívá, že mladí lidé v pandemické...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

  • Další z rubriky

Babiš před Velikonocemi opět vystoupí s projevem ke koronavirové situaci

Premiér Andrej Babiš ve čtvrtek podruhé během koronavirové krize vystoupí s projevem k národu. Kromě České televize ho...

Volby do krajských zastupitelstev a třetiny Senátu budou začátkem října

Prezident Miloš Zeman vyhlásil termín podzimních voleb do třetiny Senátu a do zastupitelstev krajů. Konat se budou v...

PŘEHLEDNĚ: Otevírají se hobbymarkety či prodejny a servisy jízdních kol

Zákazníkům se ve čtvrtek otevírají hobbymarkety, obchody se stavebninami, železářství a prodejny a servisy jízdních...

Ostrava se zapíše do dějin biologie v názvu řasy nalezené na haldě

S pojmenováním odvozeným od města Ostravy budou pracovat biologové po celém světě. Nový rod řas získal název...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Bruce Willis je v karanténě s exmanželkou Demi Moore. Dceři oholil hlavu

Bruce Willis (65) a Demi Moore (57) se rozvedli před dvaceti lety. Vycházejí spolu ovšem tak dobře, že tráví karanténu...

Díky koronaviru v pornu vydělávám velké peníze, říká bývalá Disney hvězda

Po neúspěchu v Hollywoodu přesedlala Maitland Wardová (42) na kariéru v pornoprůmyslu, kde se jí velmi daří. Herečka se...

Obchody zůstanou na pomlázku zavřené. Řetězce nevyužily stavu nouze

O Velikonočním pondělí zůstanou supermarkety zavřené a budou se tak držet zákona, který platí v běžných dobách. V...

Páté zvláštní poselství za 68 let vlády. Alžběta II. promluvila o koronaviru

Britská královna Alžběta II. (93) v neděli promluvila k veřejnosti. V předtočené nahrávce zdůraznila nutnost sebekázně...