Jídlo v krabičce z domu? Zakázáno. Lesní školky řeší spor s hygieniky

  15:23aktualizováno  15:23
I lesní školky mají ze zákona povinnost zajišťovat dětem tři jídla denně. K tomu, aby jim vařily, ale nemají mnohdy podmínky. Zatímco někde se mohou školky domluvit s rodiči, aby jídlo dětem chystali sami, v jiném kraji to školky mají zakázané. Úřady totiž nemají v zákoně jasno. Povinnost vařit přitom může být pro řadu školek likvidační.

Lesní školky zažívají v České republice boom. Loni se 37 z nich podařilo zapsat do školního rejstříku, čímž získaly příspěvky od státu, jenže na druhé straně si tím také zajistily kontrolu. Inspektoři totiž začali dohlížet na to, zda jsou v lesních školkách dodržována pravidla jako v ostatních školských zařízeních. 

Jedním z nich je například to, zda děti ve školce dostanou oběd a dvě svačiny, na což mají ze zákona nárok. Některé školky se mohou s rodiči domluvit, aby jídlo dětem připravovali sami, jenže ne všude je to možné. Podle Asociace lesních mateřských škol si totiž každá hygienická stanice vykládá legislativu po svém. Některá tak stravu z domova povoluje, jiná ne. 

Problém je, že lesní školky nemají podmínky, ve kterých by mohly jídlo dětem připravovat, chybí jim kuchyň, kterou mají klasické školky. Jediným řešením tak pro ně je dovoz jídel, jenže ne všechny školky mají možnost najít ve svém okolí vhodného dodavatele. 

„Školkám hrozí, že v září neotevřou, pokud výklad hygienických stanic bude takový, že domácí způsob stravování není přípustný a jinou možnost školky nemají, protože nesehnaly dodavatele. My nyní vyjednáváme o tom, jak to bude dál, chceme, aby domácí stravování bylo běžnou možností, zatím je to pouze výjimkou a panuje v tom rozkol mezi kraji. Školky jsou proto ve velké nejistotě,“ řekla iDNES.cz předsedkyně Asociace lesních mateřských škol Tereza Valkounová.

Problém podle ní mají hlavně čtyři školky v Jihomoravském kraji. „Evidujeme dalších 130 školek, které nejsou zapsané do školního rejstříku a fungují v podobě lesních klubů. Čekají, jak to se stravováním dopadne, a zatím váhají se zápisem. Je otázka, jestli lesní školky přežijí,“ dodala Valkounová. 

Ministerstvo školství je toho názoru, že lze stravování pojmout tak, že se školka s rodiči domluví, aby dítěti dávali vlastní jídlo, pokud o to budou jasně stát. „V případě požadavku zákonného zástupce na zajištění stravování ze strany mateřské školy musí pak mateřská škola v příslušném rozsahu stravování zajistit a poskytnout,“ říká mluvčí resortu Jarmila Balážová.

Místo školní jídelny restaurace

Některé školky, které nemohou sehnat vhodného dodavatele, se snaží vymýšlet alternativy.

„Zřizovatelka to zařídila tak, že školce propůjčila místnost v místní restauraci, zařídila vlastního kuchaře, který nám vaří, a vývařovna nám do školky obědy i svačiny zaváží,“ říká Ivana Palasová z lesní mateřské školky Studánka v Berouně. Školka bude od září zapsaná ve školním rejstříku. 

„Předtím jsme byli tři roky lesním klubem, kdy rodiče dětem vařili sami. Nyní to zařazujeme jako vzdělávací činnost, děti budou vedené k tomu, aby se podílely na vaření,“ dodala. 

Jiné školky jsou rády, že našly nějakého dodavatele, i když to znamená, že ne vždy připravuje jídlo úplně podle jejich představ. 

„V naší školce nejdříve vařili rodiče, poté jsme si zajistili externího dodavatele obědů a od září 2017 jsme vstoupili do rejstříku, hygiena nám doporučila, abychom odebírali obědy i svačiny od jednoho dodavatele, protože nebyl pod kontrolou spotřební koš. S dodavatelem jsme spokojeni, ale vidíme slabiny, například v zimě děti dostávaly mandarinku a mléko do lesa, to je moc nezahřeje,“ říká Martina Švejdová z Lesní mateřské školy skřítka Pohádky. 

Redakce iDNES.cz oslovila krajské hygienické stanice s dotazem, zda si děti mohou nosit vlastní jídlo. A pokud ne, z jakého důvodu. 

Hygienické stanice se odvolávají na vyhlášku ministerstva zdravotnictví z léta loňského roku, která ale o možnosti vlastního stravování nic nepíše.

„Děti si nemohou nosit stravu připravenou od rodičů, protože dle ‚školské‘ legislativy musí stravu zajistit mateřská škola,“ říká ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Marie Nosková. „V Jihočeském kraji jsou dvě lesní školky zařazené do rejstříku, obě mají zajištěnou stravu cateringovou službou včetně svačin,“ dodala.

„V Libereckém kraji máme v evidenci jednu lesní školku zařazenou v rejstříku škol, která je vybavena výdejnou. Dále máme pouze lesní třídy u klasických mateřských škol, které se zde v rámci stávajících školních jídelen i stravují,“ říká Zuzana Balašová z liberecké krajské hygienické stanice.

Moravskoslezský kraj zase říká, že nechává děti, aby si nosily vlastní jídla, pokud školka zajistí jejich řádné skladování a stravu uloží do jednorázových nebo omyvatelných obalů. 

Zmatky tak způsobuje především to, že ve vyhlášce ministerstva zdravotnictví není jasně napsáno, zda si děti mohou nosit vlastní jídlo, nebo ne. Zmatení jsou tak i hygienici. Asociace lesních mateřských školek proto nyní s úřady vyjednává o tom, jak nastavit legislativu do budoucna.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Ve škole se budou anglicky učit Češi s Italy či Indy, založil ji Američan

Američan Dale Lehnhoff v Budějovicích založil základní školu, kde se bude učit...

Měl problémy sehnat prostory, pral se s formuláři a potřebnými dokumenty. Jak sám říká, pochopil, proč ve městě žádná...

Vláda odmítne návrh, který by Pavla Zemana udržel ve funkci ještě sedm let

Před komisí hovořil i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman (29. srpna 2017).

Před prázdninami plnily náměstí protesty kvůli obavám, aby se ministryně spravedlnosti Marie Benešová nesnažila vyměnit...

VIDEO: Ani spáru. Most ze stovek kubíků betonu dělníci vylévají naráz

Stavaři betonují nosnou konstrukci mostu na Komenského ulici v Olomouci. Most...

Dvě betonárny jedou naplno, třetí je připravená v záloze. Od brzkého rána najíždějí do centra Olomouce plné...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz