Ilustrační foto | foto: Monika Tomášková, MF DNES

Obnovte kontroly na hranicích a zaveďte pohraniční stráž, přejí si Češi

  • 977
Více než tři čtvrtiny Čechů by přivítaly přísnější kontrolu českých, ale i unijních hranic. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu pro MF DNES k migrační krizi, který zpracovala agentura Median. Podle Čechů by pak na hranici EU měla působit společná pohraniční stráž posuzující, zda mají zadržení migranti právo na azyl.

Průzkum, kterého se účastnilo 822 respondentů, porovnával, jaké řešení by Češi upřednostňovali. A z šesti nabídnutých variant, které zahrnovaly větší angažmá v zemích třetího světa, boj proti pašerákům či nechání pravomocí hlavně národním státům, zvolilo přísnější ostrahu hranic nejvíc dotázaných: 77 procent.

„Lidé se bojí nekontrolovanosti migrace,“ vysvětluje výsledek průzkumu Daniel Prokop z Medianu. Neznamená to podle něho, že by Češi byli pro vytvoření „pevnosti Evropa“, jak to hlásají některé extremistické strany.

„Rozhodně ne u všech se to rovná snaze o opevnění, nepřijetí žádného uprchlíka, pokud by byl migrační tok lépe kontrolován,“ upřesňuje Prokop. U Čechů tak nepřevládá xenofobie, ale spíše strach, že politici nemají věc pod kontrolou.

Navazující průzkum MF DNES mezi zástupci stran zastoupených ve Sněmovně však ukázal na paradox - politici vládní koalice i opoziční TOP 09 a Starostů jsou také pro přísnější ostrahu evropských hranic.

Policie už se navíc připravuje na možnost vrátit v případě potřeby kontroly i na hranice Česka. Byť půjde o „odlehčenou“ variantu proti pohraničním strážím a celnicím, které fungovaly před vstupem země do schengenského prostoru.

Začátkem března vypsala policie veřejnou zakázku na dodávku patnácti vozidel – takzvaných schengenbusů, které bude možné nasadit právě na hraniční kontroly.

„Tato vozidla jsou něco jako mobilní kanceláře a jsou určena pro cizineckou policii,“ vysvětluje policejní mluvčí Ivana Nguyenová. Policisté ve vozidlech, která mají vyjít zhruba na 75 milionů korun, budou mít kamery monitorující okolí i vybavení sloužící k identifikaci kontrolovaných osob.

Přes požadavek Čechů, aby byly přísněji střeženy hranice, lidé nevěří tomu, že bychom si poradili bez spolupráce s Evropskou unií. Obdobný názor, jaký razí šéf Úsvitu Miroslav Lidinský, podle něhož „Schengen selhal, musíme své hranice a všechny, kteří k nám přicházejí, hlídat sami“, mezi šesti variantami řešení zaujal až páté místo.

Odpůrci migrace o víkendu blokovali hranice v jižních Čechách:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue