(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Léky na pálení žáhy mohou výrazně zvyšovat riziko infarktu, zjistili vědci

  • 147
Běžně užívané léky na pálení žáhy mohou až o 25 procent zvyšovat riziko předčasného úmrtí, především na infarkt a srdeční selhání. Zjistili to američtí vědci v nové studii, která probíhala šest let a sledovala záznamy 3,2 milionu lidí.

Jde o léky proti překyselení žaludku, které dostanete i bez předpisu. Odborně se jim říká inhibitory protonové pumpy. V Česku je užívá zhruba půl milionů lidí, nejčastěji s látkou omeprazol nebo esomeprazol. 

Teď se ukazuje, že dlouhodobé a nadbytečné užívání těchto léků může mít fatální důsledky. Čím déle pacient léky užívá, tím se nebezpečí vedlejších účinků zvyšuje, upozorňují autoři studie z Lékařské fakulty Washingtonské univerzity, kterou otiskl prestižní časopis British Medical Journal. Riziko výrazně roste po třech letech pravidelného užívání vyšších dávek.

Výzkumníci zjistili, že riziko předčasného úmrtí hrozí častěji pacientům, kteří užívají léky na bázi omeprazolu, než těm, kteří berou starší typy léků na žaludeční reflux. 

Ti, kteří užívají inhibitory protonové pumpy, mají podle studie až o 25 procent vyšší riziko náhlého úmrtí než pacienti, kteří berou jiný typ léků nebo ti, kteří neužívají žádné léky. Nebezpečí hrozí hlavně pacientům, kteří berou tyto medikamenty bez dostatečného lékařského zdůvodnění.

Nechat léky ve volném prodeji?

Výsledky výzkumu jsou čerstvé a čeští gastroenterologové oficiální vyjádření k problému připravují. Zatím nechtějí vyvolávat paniku. Doporučují však, aby lékaři užívání těchto léků svými pacienty kriticky zhodnotili. „Lékaři by měli u svých pacientů přezkoumat, zda potřebují tyto léky v dané intenzitě opravdu brát, zvláště pokud je užívají dlouhodobě,“ upozorňuje Filip Závada z vedení České gastroenterologické společnosti.

„Na druhou stranu, pacienti, kterým jsou tyto léky nasazeny po správné medicínské úvaze, z těchto léků profitují,“ upozorňuje Závada. Podle něj by se také měla otevřít diskuse, zda by tyto léky měly být nadále volně prodejné.

Se studií se už seznamuje i Státní ústav pro kontrolu léčiv. „Přináší závažné údaje a vede ke zcela správnému doporučení, aby inhibitory protonové pumpy byly podávány jen ve správně indikovaných případech a jen po co nejkratší dobu nezbytnou k léčbě. Uvedená studie se stala součástí právě probíhajícího pravidelného hodnocení bezpečnosti látky omeprazol. Pokud na základě tohoto hodnocení bude zjištěna potřeba změny informací o přípravku, SÚKL o ní bude informovat,“ uvedla tisková mluvčí ústavu Hana Pavlíčková.

V souvislosti s touto novou studií vznikly obavy, zda nepůjde o podobnou kauzu, jakou byla svého času aféra s lékem proti bolesti Vioxx. U tohoto léku před několika lety vědci zjistili, že způsobuje až trojnásobně vyšší riziko infarktu a lék byl stažen z trhu (více čtěte zde). 

Trh s léky na refluxní chorobu je přitom masový. Podle informací společnosti IMS Health předepíší lékaři po celém světě každý rok více než 113 milionů receptů na tyto léky. Bez předpisu se jich v celosvětovém měřítku prodá za 13 miliard amerických dolarů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video