V Česku chybí zásadní lék na srdce. Nemocní se dočkají až v únoru

  16:48aktualizováno  21:27
V lékárnách chybí lék na srdce jménem Digoxin. Státní ústav pro kontrolu léčiv o výpadku ví, a protože je lék nenahraditelný, řeší situaci urgentně s ministerstvem zdravotnictví. Právě resort má na starosti zajistit dostupnost léčiv. Pacienti tak shánějí po lékárnách poslední balení.

léky | foto: MAFRA

Digoxin 0,250 mg je lék na zpomalení tepové frekvence a v kardiologii se jedná o poměrně často předepisovaný přípravek. Užívá k léčbě pacientů se srdečním selháním a poruchami srdečního rytmu. V distribuční síti lék nelze objednat a u nás je ho zoufalý nedostatek. Pacienti se snaží problém vyřešit, kde se dá. Informace o výpadku se objevily i na sociálních sítích.

28.prosince 2018 v 11:16, příspěvek archivován: 28.prosince 2018 v 16:35

V ČR panuje totální nedostatek Digoxinu. Protekčně jsem ulovil poslední z 6 krabiček na okrese. Pak jsem se dozvěděl, že se ve stejné lékárně zoufale dožadoval Digoxinu lékař, který se stará o všechny kardio-pediatrické pacienty na okrese. Cítil jsem se hrozně. Otci je 90 let

Důvodem přerušení dodávek léku jsou podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) procesně-registrační důvody, konkrétně dochází ke změně názvu a obalu. Dodavatelem je společnost Zentiva.

„Zjednodušeně řečeno, držitel rozhodnutí o registraci ukončil výrobu pod starým názvem a se starým obalem. Pacientům, kteří lék užívají, doporučujeme kontaktovat ošetřujícího lékaře, který může předepsat neregistrovaný léčivý přípravek ze zahraničí se stejnou léčivou látkou,“ řekla redakci iDNES.cz mluvčí ústavu Barbora Peterová. 

28.prosince 2018 v 11:35, příspěvek archivován: 28.prosince 2018 v 16:35

@michalblaha @adamvojtechano Dodávky Digoxinu byly opravdu nedávno přerušeny, a to z procesně-registračních důvodů. Obnovení dodávek je plánováno na začátek února. Jako obvykle jsme informovali @ZdravkoOnline a situaci společně řešíme.

Držitel rozhodnutí o registraci nahlásil přerušení dodávek k 10. 12. 2018, obnovení je podle něj plánováno na začátek února 2019. Přerušené jsou rovněž od října ze stejných důvodů dodávky léčivého přípravku Digoxin 0,125 mg. Tyto už měly být podle informací držitele obnoveny, zatím se tak ale nestalo. SÚKL už dodavatele kontaktoval a čeká na jeho vyjádření.

Kdo je za nedostatek léku zodpovědný ale není úplně jasné. Za dostupnost léčiv odpovídá ministerstvo zdravotnictví. Státní úřad pro kontrolu léčiv zase za kvalitu a procesní stránku věci.

„Ústav pro kontrolu léčiv nemá jinou možnost než dostupnost hodnotit na základě hlášení o přerušení, respektive obnovení dodávek, které dostává od držitelů rozhodnutí o registraci. Předpokládáme proto, že pokud držitel oznámí obnovení dodávek, budou léčivé přípravky u distributora k dispozici. Od oficiálního nahlášení obnovení dodávek do skutečné dostupnosti v lékárně ale může uplynout i několik dnů,“ dodala pro vysvětlení mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Barbora Peterová. 

Náhrada za Digoxin není, do února by ale měl pacientům stačit

Ministerstvo zdravotnictví dělá podle vyjádření tiskového oddělení maximum pro to, aby byl léčivý prostředek co nejdříve opět dostupný. 

„V tuto chvíli prověřujeme, zda je dostupná léčivá látka digoxin u dodavatelů surovin pro individuální přípravu v lékárnách. Individuální příprava léčiva je vhodnou alternativou, jak pacientům v době výpadku zajistit potřebný lék,“ říká mluvčí resortu Gabriela Štěpanyová. 

Ministerstvo je současně v kontaktu s dodavatelem, aby v případě, že se dodávky Digoxinu nepodaří zajistit ani do února, mohlo využít možnosti zajištění adekvátního léčivého přípravku jinou cestu v souladu s platnou legislativou. Jde například o specifický léčebný program. Lékárnám Digoxin nepřišel delší dobu.

28.prosince 2018 v 12:10, příspěvek archivován: 28.prosince 2018 v 21:18

@Bazilis Pslední Digoxin nám přišel do lékárny 6.12. - od té doby výpadek. Lékárny, mohou mít skladem zbylá balení (máme poslední 2ks). Registračně procesní důvody souvisí zřejmě s prodejem Zentivy. Plánovaný emergentní systém dodávek léků tyto problémy nevyřeší, bude k ničemu.

Nedostatek léku zaznamenal také Institut klinické a experimentální medicíny v Praze, který se mimo jiné na srdeční onemocnění specializuje. 

„Dle našich informací na trhu není dostupný přípravek, který by obsahoval stejnou účinnou látku a bylo by ho možné použít jako náhradu za Digoxin. Lékárna IKEM má k dispozici limitované množství balení pro léčbu komplikovaných pacientů, u nichž se jedná o lék nepostradatelný,“ vysvětluje mluvčí IKEM Šárka Nevoralová.

Pokud by ale výrobce skutečně dodávky obnovil do února, mohl by podle Nevoralové lék být. „Při běžném dávkování by mělo chronickým pacientům, kteří lék užívají, stačit jedno až dvě balení,“ dodává. 


  • Nejčtenější

Pojď, cvaknem ho! Čeští řidiči kamionu si vyřizovali účty s německým autem

„Hele, von mě tady drží, vole. Pojď vole, cvaknem ho, vytáhnem ho a dáme mu přes držku!“ rozčiluje se český...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Vládní daňový balíček prošel. Zvýší se zdanění alkoholu, tabáku i hazardu

Vládě ANO a ČSSD se s pomocí komunistů podařilo ve Sněmovně prosadit daňový balíček, který bude znamenat zvýšení...

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Schváleno, učitelé dostanou osm procent. Nikdy tolik neměli, vzkázal Babiš

Růst platů učitelů v příštím roce schválila vláda. Do jeho základní, tarifní složky dostanou oproti letošku navíc 8...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Jak skončila Vémolova pohádka o lvech. Végha přitom zatracoval

V rozlehlé O2 areně vypadal tak malý, když se v kleci bezvládně zhroutil k zemi. V tu chvíli se z Karlose Vémoly jindy...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky

I dnes stačí málo a můžeme o svobodu snadno přijít, varovala Vašáryová

„Naděje je to nejdůležitější, co nikdy nemůžeme ztratit. Ať se děje cokoliv, ať vám říkají cokoliv, ať vám vymývají...

Plzeň jako první nabídne pamětní bankovku k výročí sametové revoluce

Plzeň se v neděli 17. listopadu stane prvním městem v Česku, kde bude k mání pamětní eurobankovka vydaná u příležitosti...

Karlovarský kraj od ledna povede Petr Kubis, zastupitelé schválili výměnu

Hejtmanem Karlovarského kraje se stane od 1. ledna Petr Kubis. Nahradí svou stranickou kolegyni z ANO Janu Mračkovou...

Premium

Bratři proti „dé tři“. Stát nabídl 20 milionů, teď žádá vyvlastnění

Stát chce po letech sporů vyvlastnit motocentrum u Tábora, kvůli kterému stojí dostavba D3. Deset let se bratři Petr a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz