Nemůžeme garantovat péči, varují lékaři vládu. Němeček s nimi souhlasí

  9:14aktualizováno  17:39
Českému zdravotnictví chybějí peníze, kvalifikovaný personál a dobré zákony, tvrdí Česká lékařská komora (ČLK). Vyzvala proto vládu, aby začala připravovat plán na jeho záchranu. Varuje, že už není možné garantovat kvalitu a bezpečnost zdravotní péče. „Zdravotnictví volá o pomoc,“ říká prezident stavovské organizace Milan Kubek. Ministerstvo i premiér mu dali zapravdu.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek | foto:  Dan Materna, MAFRA

„ČLK upozorňuje, že v první polovině funkčního období vaší vlády hlavní úkoly vyplývající pro zdravotnictví z jejího programového prohlášení splněny nebyly,“ uvedl Kubek s tím, že na premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) se stavovská organizace obrátila otevřeným dopisem 2. března z pověření představenstva ČLK a předsedů okresních sdružení ČLK.

Chybějí stovky lékařů, tvrdí ČLK

Člen etické komise ČLK Jiří Wicherek na pondělní tiskové konferenci uvedl, že dle jeho propočtů chybí ve zdravotnictví 826 lékařů, přičemž vynechal Prahu. Zde podle jeho odhadu poptávají nemocnice kolem 150 lékařů. „Dohromady tedy docházíme k číslu zhruba tisíce lékařů,“ sdělil v reakci na nedávné odhady ministerstva, které uvádělo počet chybějících lékařů kolem čtyř stovek.

Na lékařských fakultách přitom ročně promuje v oboru tisícovka lékařů, ale dvě stovky jich odchází do zahraničí, aniž vůbec začaly v ČR pracovat, dodal Wicherek.

„Nedostatek peněz, nedostatek lékařů i ostatních zdravotníků jsou spolu s porušováním platných zákonů a dalších právních norem příčinou krize českého zdravotnictví, která se projevuje poklesem dostupnosti, kvality a bezpečnosti zdravotních služeb pro naše občany,“ shrnul Kubek.

Záchranný plán by měl podle ČLK obsahovat pravidelnou valorizaci platby za státní pojištěnce, zavedení zdravotní daně na tabák a alkohol, zvyšování platů lékařů a ostatních zdravotníků minimálně o deset procent každý rok a sjednocení platových tabulek ve státních i soukromých nemocnicích.

„Je slabomyslné klást na naše lékaře stejné požadavky jako na lékaře v Německu či Británii, kam naši lékaři po desítkách odcházejí,“ dodal Kubek, podle kterého už nelze plnit základní úkol zdravotnictví, kterým je zajišťování dostupnosti kvalitní a bezpečné péče pro každého, kdo ji potřebuje. „Navzdory obětavé práci tisíců lékařů a zdravotních sester již české zdravotnictví není schopno tento úkol plnit a česká medicína začíná ztrácet svoji dosud oceňovanou kvalitu a pověst,“ řekl Kubek.

Problémy už se projevují u menších nemocnic

Problémy už doléhají na menší nemocnice, v soukromých zařízeních si lékaři a sestry za stejnou práci vydělají v průměru o 5 000 korun méně než ve státních zařízeních. Odbory varovaly, že menší nemocnice omezují provoz, některá oddělení kvůli nedostatku personálu zavírají.

„Řada regionálních nemocnic je personálně zdevastovaná a zcela závislá na nejisté práci cizinců. Zavírají se klíčová oddělení, například okresní interny a pediatrie. V mnoha městech a obcích občané marně shánějí lékaře,“ upozornila komora premiéra. Ten před summitem v Bruselu k migrační krizi uvedl, že „je velice rád, že lékařská komora podpořila potřebu navýšení finančních příspěvků do zdravotnictví“.

Reakce premiéra Sobotky

"Vnímám potřebu navýšení finančních prostředků do zdravotnictví. Myslím si, že to je důležitá podpora pro ministra zdravotnictví, který bude v příštích týdnech a měsících jednat o dalším zvýšení příspěvku státu za státní pojištěnce," prohlásil v Bruselu premiér Bohuslav Sobotka.

Dnešní prohlášení ČLK podle něj potvrzuje, že zdravotnictví potřebuje pozornost a podporu ze strany vlády. Premiér tvrdí, že jeho kabinet jde správným směrem, když se snaží reformovat vzdělání v oblasti zdravotnictví nebo narovnat platby ze systému zdravotního pojištění a zajistit dostatek kvalifikovaných pracovníků. "Bez navýšení prostředků do systému plateb a bez dalšího navýšení platů pro lékaře a zdravotní sestry to podle mého názoru nepůjde," dodal s tím, že v zahraničí je velká mzdová konkurence.

Uvedl, že Česká republika jde podle něj v tomto duchu správným směrem, mzdové konkurenci v podobě Německa a dalších zemí je však podle něj těžké konkurovat. „Bez navýšení prostředků do systému plateb a bez dalšího navýšení platů pro lékaře a sestry to podle mého názoru nepůjde,“ dodal.

Premiér Sobotka chce zvýšit platby za státní pojištěnce:

Máte pravdu, na zlepšení se pracuje, reagoval ministr

Na ostrou kritiku překvapivě smířlivě reagoval také ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. „Plně chápu a v podstatě oceňuji, co dnes udělala Česká lékařská komora, že velmi nahlas řekla, že pokud neuděláme velmi rychle něco s podfinancováním českého zdravotnictví, tak hrozí, že český zdravotní systém (...) se začne propadat, protože perpetuum mobile tady nefunguje,“ uvedl následný výčet vládních kroků Němeček.

Mimo jiné připomněl náhradu ve výši dvou miliard korun pro nemocnice za zrušené regulační poplatky Ústavním soudem či loňské navýšení plateb za stání pojištěnce o 1,8 miliardy. Ministr nicméně uznal, že to nestačí. „Nepodařilo se vyslat velmi výrazný signál všem českým zdravotníkům především co se týče výraznějšího navýšení jejich platů,“ uznal ministr.

I zde však připomněl, že vláda už o dalším navýšení platů zdravotníků rozhodla, a to skrze úhradovou vyhlášku, která podle ministra umožňuje nemocnicím svým zaměstnancům přidat. „Nicméně chápu, že by zdravotníci rádi viděli, že to navýšení bude ještě výraznější,“ dodal Němeček.

V jednání není shoda, navýšení odmítá ministerstvo financí

Návrh na pravidelnou valorizaci plateb za státní pojištěnce už nyní podle Němečka míří na vládu. Jeho náměstek Tom Philipp dodal, že resort se v tomto směru zatím neshodl s ministerstvem financí, jehož šéf a předseda hnutí ANO Andrej Babiš dlouhodobě kritizuje zdravotnický systém jako černou díru na peníze. Do střetu se v minulosti dostal i přímo s ministrem Němečkem.

„Touto valorizací chceme zajistit zhruba třímiliardový přísun každý rok do rozpočtu zdravotnictví tak, aby se mohlo kontinuálně, pravidelně a předvídatelně rozvíjet,“ řekl. Philipp. Pokud prý budou spory pokračovat, ministerstvo zdravotnictví je připraveno valorizaci prosadit pomocí nařízení vlády. „Zde je potom otázka, jak přesně budou ty parametry nastaveny. Z jednání tripartity máme impuls k tomu požadovat sedm miliard, odborové organizace požadují až třicet miliard,“ nastínil požadavky Philipp.

Index kvality zdravotní péče v evropských zemích za rok 2015 vyzdvihuje Českou republiku spolu s Estonskem jako země, které při nízkých celkových výdajích na zdravotnictví nabízejí dobrou péči. Podle Kubka je ale kvalita péče a vysoká efektivita českého zdravotnictví dosahována právě na úkor spravedlivého odměňování zdravotníků.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

I dnes jsou učitelé, podle nichž je ADHD výmysl, říká dětský psychiatr

Ilustrační snímek

Pod zkratkou ADHD se skrývají poruchy pozornosti, hyperaktivita a impulzivita. Podle dětského psychiatra je takové dítě...

Léčebné konopí bere stále víc lidí. Nakolik je léčba úspěšná, se však neví

Konopí, ilustrační snímek

V České republice přibývá pacientů užívajících léčebné konopí. Letos v květnu jich bylo 665 a lékaři jim předepsali...

Většina Čechů souhlasí s právem na interrupci a i s uzákoněním eutanazie

Ilustrační foto

Většina Čechů souhlasí s právem žen na umělé přerušení těhotenství i s uzákoněním eutanazie, tedy usmrcení nemocného...

Najdete na iDNES.cz