Lékárny, které bonusy – obvykle ve výši třiceti korun za přinesený recept – dávají, teď nevědí, jak postupovat. Zda se striktně držet novely zákona, na čtvrt roku s nimi přestat a riskovat odliv zákazníků, nebo zda v praxi pokračovat s tím, že bude stejně znovu povolena.
"Je to velmi nepříjemná situace a může být i pro pacienty. Oslovili jsme proto už zdravotní pojišťovny, abychom se informovali na jejich pohled," říká Pavel Vajskebr, šéf největšího tuzemského lékárenského řetězce Dr. Max. Tomu bonusovou politiku dlouhodobě vyčítají hlavně nezávislé lékárny a Česká lékárnická komora (ČLK).
Všeobecná zdravotní pojišťovna se ve středu k dotazům MF DNES nevyjádřila, Svaz zdravotních pojišťoven ČR prý o situaci jedná. "Probíhají jednání na úrovni svazu včetně konzultací s ministerstvem zdravotnictví jako garantem příslušných právních norem," uvedla tajemnice svazu Vladimíra Těšitelová. Podle ní ministerstvo zatím výklad či doporučení postupu nevydalo.
O situaci bude jednat také ČLK, kterou už čtrnáct dní vede staronový prezident Lubomír Chudoba.
V minulosti proti bonusům komora vystupovala, a dokonce dala na stůl možnost vyloučení lékárníků, kteří je budou poskytovat, ze svých řad. Proti názoru ČLK však vystoupil antimonopolní úřad s tím, že jde o omezování konkurence, a následné soudy mu daly za pravdu.
"Komora se musí zabývat jakýmkoli podnětem na protiprávní jednání svého člena. Ale nemohu předjímat postup odpovědných orgánů komory a chápu, že zákaz bonusů bude jen na několik měsíců," uvedl včera Chudoba.
Velkým řetězcům, které mají různě nastavené věrnostní a bonusové programy, jde pochopitelně o hodně. Prakticky by musely příští týden změnit část marketingu a sundat poutače lákající na třicetikorunový bonus za recept.
Pacienti nemusí zaplatit víc
Zakázání bonusů přitom automaticky neznamená pro zákazníky v součtu vyšší cenu. Lékárny totiž stále mohou s cenou hýbat, nesmí to však marketingově propagovat jako bonus.
Ještě složitější situace může nastat od března či dubna. Bonusy totiž budou povoleny, ale jen pokud je lékárna poskytne také zdravotní pojišťovně. Ze zákona však nevyplývá, v jakém poměru. Zda například stačí, aby dala lékárna pojišťovně jednu korunu a zákazníkovi třicet. Zatím není jasné, kdo by to měl upřesnit.