Lékárny bez poplatku zažily razii, Rath mluví o šikaně

  13:03aktualizováno  15:26
Do pěti středočeských lékáren vtrhli kontroloři. Tam, kde už pátý týden nevybírají od lidí poplatky za recept, teď inspektoři prověřují, jak léky připravují a vydávají, zda odpovídají ceny i zásoby ve skladech. Hejtman David Rath tento postup považuje za šikanu ze strany ministerstva zdravotnictví.

Lékárny, kde se neplatí regulační poplatky, zahlcují zejména starší lidé. | foto: Josef Vostárek, MF DNES

"Na podnět jsme zahájili kontroly v nemocničních lékárnách v Kladně, Kolíně, Příbrami, Mladé Boleslavi a Benešově, ale výsledky ještě v ruce nemáme," řekl šéf Státního úřadu pro kontrolu léčiv Martin Beneš.

Podle informovaného zdroje však mají inspektoři první úlovky.

"Minimálně v mladoboleslavské lékárně, která lidem odpouští poplatky, se ukázalo, že zvedla marži na maximální výši - neporušují sice nijak pravidla tvorby cen, ale pro pacienty to znamená, že ušetří 30 korun, aby zaplatili až několikasetkorunový doplatek," říká zdroj, který si nepřeje být jmenován.

"Lékárny, které přicházejí o poplatky, tratí až čtyřicet procent zisku. Je jasné, že se mohou snažit si tento výpadek nahradit. Takže je možné, že se v těchto lékárnách doplatky zvýší. Nebylo by to nic neobvyklého, podobně se lékárenské řetězce chovaly už dříve," komentuje šéf České lékárnické komory Stanislav Havlíček.

Rath: Může jít o drobnou šikanu

"Je trochu překvapivé, že najednou začaly kontroly v lékárnách v krajských nemocnicích a že to vlastně jde od ministerstva zdravotnictví. Mám podezření, že by mohlo jít o drobnou šikanu ze strany ministerstva," řekl agentuře ČTK středočeský hejtman David Rath. Podle něj je právem lékárny se pohybovat v zákonem stanovených mantinelech. Pokud mají nějakou obchodní strategii, hejtmanství jim do ní zasahovat nebude. "My jako kraj jim hradíme třicetikorunový poplatek, a pokud jejich obchodní strategie nebude mít negativní dopad na pacienty, tak ať si dělají v rámci kompetencí stanovených zákonem co uznají za vhodné," dodal.

Lékárníky hlídá ochranka

I když se podle Martina Beneše jedná o rutinní prověrku, pro lékárníky je překvapením. "Byla to neohlášená návštěva. A překvapivá, protože poslední kontrolu jsme měli před čtvrtrokem," říká vedoucí kladenské lékárny Lucie Cibulková.

Je klidná, inspektoři prý nenašli žádné velké chyby. K vysokým cenám léků se nechce vyjadřovat. "To bych dál nerozváděla," říká.

Podle zdroje obeznámeného s kontrolami však v Kladně pracují farmaceuti na samé hranici sil. "To pracovní vypětí je obrovské, na hranici únosnosti," říká zdroj. "Sháníme vysokoškolsky vzdělaného farmaceuta, šance je nulová," připouští Lucie Cibulková.

Pět středočeských lékáren je mezi prvními, které si vysloužily zvýšený dozor. Už po dvou týdnech "odpouštění" poplatků totiž hlásily nekončící fronty pacientů a až o dvě stě procent vyšší obrat.

"Lehce může nechtěně dojít k záměně léku, a to už hraničí s rizikem ohrožení zdraví," postěžovala si Cibulková. Navíc si lékárna musí nově platit ochranku.

"Obrovsky vzrostla agresivita čekajících pacientů. Ochranka nám reguluje počet lidí, které pouští do lékárny," podotýká lékárnice. Od neděle začne odpouštět poplatky dalších třiačtyřicet nemocničních lékáren po celé zemi. Kvůli strachu z odlivu pacientů se k nim chtějí přidat i desítky soukromníků.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Bureši, čaú. Pirátská strana na volebním lístku schovala šifru pro Babiše

Předseda Pirátů Ivan Bartoš má odhlasováno

Šifru na volebním lístku mohli najít všichni ti, kteří se pořádně zaměřili na volební lístek Pirátů. Pracovní pozice...

Stehy, které umějí zachránit život. Operací srdce šetrnou metodou přibývá

Lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny na konci...

Zúžení aortální chlopně neboli aortální stenóza patří mezi nejčastěji operované vady srdce. Je to diagnóza, která byla...

Mirošovice zveřejnily na webu výsledky eurovoleb, pak je stáhly

V Mirošivicích zveřejnil výsledky voleb do Evropského parlamentu už v sobotu...

V sobotu odpoledne se na oficiálním webové stránce obce Mirošovice objevily výsledky eurovoleb. Výsledky však nesmějí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz