„Přestože požadavky trvají, akci nyní tlumíme a odkládáme,“ řekl předseda Lékařského odborového klubu Engel. Zatím podle něj nelze říct, kdy se akce znovu obnoví. Engel dodal, že záplavy zasáhly například nemocnice v Opavě, Bohumíně nebo v Jeseníku.
Podle Engela se odbory se zástupci lékařů a zdravotníků dohodli, že do konce letošního roku nebudou činit žádné razantní kroky, které by mohly mít za následek snížení dostupnosti zdravotní péče.
Lékařům dochází přesčasy. Směnný provoz omezí péči, varují odborníci |
„Máme mezi členy lidi, kterým povodeň odplavila celé domy, kteří jsou bez možnosti někde bydlet. Ti budou mít úplně jiné starosti,“ okomentovala situaci předsedkyně odborového svazu zdravotnictví Dagmar Žitníková.
„Vláda neplní závazky, které podepsala v prosinci loňského roku,“ řekl Kubek. Platy zdravotníků vzrostly o 5000 Kč až 15 000 korun podle praxe a padl i příslib další změny včetně připravení speciálního zákona o odměňování zdravotníků. „Česká lékařská komora nebude tolerovat, aby se vláda měsíce vymlouvala na povodně,“ řekl Kubek.
Lékaře zasažené povodní by podle Kubka měly podpořit kraje a zdravotní pojišťovny. „Chtěl bych vyzvat zdravotní pojišťovny, aby jim na rok 2025 navýšily speciálním příplatkem úhrady,“ uvedl Kubek.
Peníze na pomoc soukromým zdravotnickým zařízením by měly podle něj uvolnit i kraje. „Víme, že stát se nějakým způsobem postará o fakultní nemocnice, kraje se nakonec postarají o okresní nemocnice, které zřizují, ale soukromí lékaři nemají žádné zřizovatele,“ dodal.
Vláda nedodrží Fialovy sliby, bojí se lékaři. Hrozí dalšími protesty |
Žitníková zopakovala, že požadavky zdravotníků se nemění. Nadále chtějí jednat s ministerstvem zdravotnictví. Důraz kladou na stabilní a transparentní systém odměňování, dodržování zákoníku práce, financování regionálních nemocnic a řešení problému stárnoucí populace lékařů. Podle Žitníkové probíhá průzkum, kde je v současné době nejvíce potřeba pomoci.
„Snažíme se o dlouhodobé systémové změny. Z toho důvodu je zcela nelogické, abychom v tuto chvíli v protestu pokračovali,“ řekl předseda Sekce mladých lékařů Dalibor Veselý. Podle něj se ČLK a odbory snaží zabránit kolapsu zdravotní péče.
Jednání s Válkem pokračuje příští týden
Minulý týden ČLK a odbory představili kampaň Slibem neuzdravíš. Schůzku s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem mají naplánovanou na 26. září.
Loni v prosinci ministerstvo přislíbilo připravit návrh zákona o odměňování zdravotníků, což byla vedle devíti miliard korun na navýšení platů jedna z věcí, která odvrátila tehdejší protest. Návrh zákona měl navázat výši platů a mezd lékařů i dalších zdravotníků na vývoj průměrné mzdy.
Část lékařů stále odmítá služby. Špitály řeší, jak zajistit péči. Budou asi podvádět |
Podle odborů ale předložený návrh nezapracoval všechny jejich požadavky. Některé, jako je sjednocení výše platů ve státních nemocnicích a mezd v soukromých nemocnicích, ale podle ministerstva nejsou možné.
Loni podalo výpovědi z přesčasové práce asi 6000 lékařů, jako hlavní důvod tehdy uváděli nadměrnou přesčasovou práci. V nemocnicích pracuje přes 22 000 lékařů, některé musely částečně omezit zejména plánovanou péči. Pořadatelé současného protestu očekávají, že letos bude podpora ještě větší.