Lékaři provedli první transplantaci dělohy v Česku. (Ilustrační foto)

Lékaři provedli první transplantaci dělohy v Česku. (Ilustrační foto) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Lékaři v Česku poprvé transplantovali dělohu, žena může otěhotnět

  • 13
Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) provedl první transplantaci dělohy v Česku. Po zákroku může žena otěhotnět a donosit zdravé dítě. IKEM představí pacientku i dárkyni na páteční tiskové konferenci. Podle odborných odhadů je tři až pět procent žen plodného věku neplodných.

První dítě na světě u ženy po transplantaci dělohy se narodilo v září 2014 ve Švédsku (psali jsme zde). Dárkyní byla zdravá žena v menopauze, která dříve porodila dvě děti.

Průkopníkem oboru je švédský profesor Mats Brännström, jemuž Česká transplantační společnost loni udělila za sérii 11 úspěšných transplantací dělohy završených narozením čtyř zdravých dětí výroční cenu za rok 2014.

Bez dělohy se narodí zhruba jedna žena z 5000. Další o ni přijdou během života. Důvodem může být onkologické onemocnění, myomy či vážné komplikace při porodu, kdy je nezbytné dělohu odstranit.

Přednosta kliniky transplantační chirurgie IKEM Jiří Froněk, který se části švédské studie zúčastnil, už dříve v médiích uvedl, že transplantace dělohy by se mohla stát v budoucnu programem pro léčbu některých vrozených a získaných vad.

Jde podle něj o další z mnoha orgánových transplantací v řadě, byť proti transplantacím srdce, plic nebo ledvin je zde obrovský rozdíl. Stále nejde o běžně dostupnou terapii, ale o výzkum, do kterého je zapojeno na celém světě pouze několik desítek žen.

Česko na světové špičce

Česká medicína je v transplantacích na světové špičce. Už v roce 1905 například oční chirurg Eduard Zirm jako první na světě úspěšně transplantoval v olomoucké Zemské nemocnici lidskou rohovku.

Jako první ve východní Evropě provedli v roce 1984 v IKEM úspěšnou transplantaci srdce. IKEM má na svém kontě i další prvenství, například v listopadu 2007 tam provedli první úspěšnou kombinovanou transplantaci srdce a plic v ČR, v dubnu 2003 v IKEM jako první v postkomunistické Evropě transplantovali mechanické srdce, jež je přechodnou podporou do transplantace srdce biologického.

Jako první na světě v IKEM v dubnu 2012 voperovali pacientovi místo jeho srdce dvě mechanické pumpy, muž s dvěma pumpami se ale nového biologického srdce nedočkal.

Vůbec první transplantaci ledviny realizovali lékaři ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové v roce 1961. Transplantace jater měla v Československu premiéru na chirurgické klinice brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny v roce 1983. Klinika se tehdy stala teprve pátým místem v Evropě, kde dokázali úspěšně transplantovat játra.

V roce 1985 byla v ČR provedena první transplantace kostní dřeně u dospělého, u dítěte realizovali transplantaci v roce 1989 v pražské motolské nemocnici. V roce 1997 transplantoval tým profesora Pavla Pafka z pražského Motola poprvé plíci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video