"Dárců orgánů je málo. Ke konci listopadu jich chybí v České republice přibližně dvacet procent ve srovnání s předchozími lety," řekl iDNES.cz přednosta Transplacentra Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Pavel Trunečka.
Proč dárců ubývá, lékaři nedokážou přesně říci. Stejný problém řeší i v zahraničí. "Žádný seriózní výzkum tohoto neproběhl," uvedl Trunečka. Lékaři o příčinách jen spekulují, může to být například kvalitnější péče o kriticky nemocné. "Pacienti jsou déle napojeni například na umělou ventilaci," míní Trunečka. Může záležet i na osobní motivaci lékaře, zda si najde čas na to, aby o dárcovství jednal s rodinou zemřelého.
IKEM jen letos pro transplantace využil orgány od 75 zemřelých dárců. To je vůbec nejméně za posledních osm let. Dalších 26 živých dárců si letos nechalo vyoperovat ledvinu pro svého příbuzného. Loni takových lidí bylo třináct, v roce 2007 bylo živých dárců 29.
Situaci by podle expertů z IKEM zlepšilo, kdyby do systému vstupovalo více živých dárců. Ti přicházejí v úvahu u operací ledvin či jater. Zatímco v zahraničí jsou země, kde tvoří až polovinu všech dárců, v Česku je to necelých pět procent.
Podle přednosty Kliniky transplantační chirurgie IKEM Jiřího Froňka proto lékaři sahají k metodám, kterým se dříve vyhýbali. Například letos dvakrát transplantovali orgán od člověka, který měl jinou krevní skupinu než příjemce ledviny. Takový zákrok je přitom dražší a náročnější, protože cizí orgán se v těle příjemce může velmi rychle zanítit a přestat fungovat. Medicína tento stav ale dnes dokáže řešit mnohem lépe, protože používá modernější léky na potlačení imunity příjemce.
IKEM chce také zřídit funkci koordinátora pro transplantaci srdce, který by měl zlepšit práci s informacemi o dárcích i příjemcích. "Slibujeme si od něj, že pomůže zlepšit příliv těchto orgánů a tím zkrátit čekací doby," řekl iDNES.cz ředitel IKEM Aleš Herman.
V IKEM nyní provedou 58 procent všech transplantací v Česku. Herman, který je ve funkci zhruba dva měsíce, slibuje, že příští rok by zákroků mohlo být více. Chce o tom vyjednávat se zdravotními pojišťovnami a získat od nich příslib individuálního financování těchto náročných zákroků. Například za transplantaci ledviny včetně před- a pooperační péče IKEM žádá úhradu 450 tisíc korun.
Herman ve středu upozornil, že IKEM nyní na transplantace chybí 180 milionů korun. Výpadek nyní pokrývá z výnosů tamějšího kardiocentra. Institut chce ale prosadit změnu a rozpočty všech klinik i center striktně oddělit.