Lékaři postrádají dárce orgánů, berou i od lidí s nevhodnou krví

  17:26aktualizováno  17:26
Lékaři přišli s varováním, že v Česku ubývá dárců orgánů. Za posledních několik let jejich počty prořídly o pětinu. Transplantační program v IKEM proto počítá s tím, že v budoucnu bude například u ledvin více využívat takzvaných nekompatibilních živých dárců. Takové operace mohou znamenat více komplikací.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

"Dárců orgánů je málo. Ke konci listopadu jich chybí v České republice přibližně dvacet procent ve srovnání s předchozími lety," řekl iDNES.cz přednosta Transplacentra Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Pavel Trunečka.

Proč dárců ubývá, lékaři nedokážou přesně říci. Stejný problém řeší i v zahraničí. "Žádný seriózní výzkum tohoto neproběhl," uvedl Trunečka. Lékaři o příčinách jen spekulují, může to být například kvalitnější péče o kriticky nemocné. "Pacienti jsou déle napojeni například na umělou ventilaci," míní Trunečka. Může záležet i na osobní motivaci lékaře, zda si najde čas na to, aby o dárcovství jednal s rodinou zemřelého.

IKEM jen letos pro transplantace využil orgány od 75 zemřelých dárců. To je vůbec nejméně za posledních osm let. Dalších 26 živých dárců si letos nechalo vyoperovat ledvinu pro svého příbuzného. Loni takových lidí bylo třináct, v roce 2007 bylo živých dárců 29.

Situaci by podle expertů z IKEM zlepšilo, kdyby do systému vstupovalo více živých dárců. Ti přicházejí v úvahu u operací ledvin či jater. Zatímco v zahraničí jsou země, kde tvoří až polovinu všech dárců, v Česku je to necelých pět procent.

Podle přednosty Kliniky transplantační chirurgie IKEM Jiřího Froňka proto lékaři sahají k metodám, kterým se dříve vyhýbali. Například letos dvakrát transplantovali orgán od člověka, který měl jinou krevní skupinu než příjemce ledviny. Takový zákrok je přitom dražší a náročnější, protože cizí orgán se v těle příjemce může velmi rychle zanítit a přestat fungovat. Medicína tento stav ale dnes dokáže řešit mnohem lépe, protože používá modernější léky na potlačení imunity příjemce.

IKEM chce také zřídit funkci koordinátora pro transplantaci srdce, který by měl zlepšit práci s informacemi o dárcích i příjemcích. "Slibujeme si od něj, že pomůže zlepšit příliv těchto orgánů a tím zkrátit čekací doby," řekl iDNES.cz ředitel IKEM Aleš Herman.

TABULKA: Transplantace v IKEM

V IKEM nyní provedou 58 procent všech transplantací v Česku. Herman, který je ve funkci zhruba dva měsíce, slibuje, že příští rok by zákroků mohlo být více. Chce o tom vyjednávat se zdravotními pojišťovnami a získat od nich příslib individuálního financování těchto náročných zákroků. Například za transplantaci ledviny včetně před- a pooperační péče IKEM žádá úhradu 450 tisíc korun.

Herman ve středu upozornil, že IKEM nyní na transplantace chybí 180 milionů korun. Výpadek nyní pokrývá z výnosů tamějšího kardiocentra. Institut chce ale prosadit změnu a rozpočty všech klinik i center striktně oddělit.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Poslanci schválili zpřísnění pravidel pro chov psů, štěňata bude nutné čipovat

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a...

Nejsou lidi. Třem čtvrtinám kojeneckých ústavů chybí lékaři a fyzioterapeuti

Téměř tři čtvrtiny dětských domovů a center pro děti do tří let nemají potřebný personál tak, jak jim ukládají...

Jaká byla Husákova role během totality? Zeptáme se autora jeho biografie

Česko si letos připomíná 30 let svobody a tedy konec komunistického režimu. S normalizační érou 70. a 80. let je úzce...

Výdaje na vědu v Česku vzrostly o 12 miliard, blížíme se průměru EU

Výdaje na výzkum a vývoj v České republice loni vzrostly meziročně o 12,3 miliardy na rekordních 102,8 miliardy korun....

Najdete na iDNES.cz