Heger se s lékaři nedohodl. Všechny požadavky splnit nemůžeme, tvrdí

  17:14aktualizováno  18:36
Hrozba, že z českých nemocnic odejde čtyři tisíce lékařů, trvá a vyjednávání jsou zase na začátku. Ministr zdravotnictví Leoš Heger se s odbory nedokázal dohodnout na podmínkách, za jakých protest Děkujeme, odcházíme odvolají. Znovu se sejdou ve čtvrtek.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Lékařský odborový klub a Česká lékařská komora předložily Hegerovi dohodu s návrhem na řešení odchodů lékařů. Obsahuje devět bodů, které musí Heger a jeho resort splnit, aby lékaři své výpovědi odvolali. Ministerstvo se však s odbory neshodlo, a tak předseda Lékařského odborového klubu protest lékařů zítra neukončí.

Podle Hegera požadavky odborů a komory přesahují pravomoci a možnosti vlády i ministerstva a rozhodně se nedá mluvit o kompromisu. "Domnívali jsme se, že jsem udělali maximum možného a správný krok ke kompromisu. Dnes jsme však obdrželi návrh smlouvy, která vše vrací zpět a naše řešení požadavků neguje jako nedostatečné," uvedl Heger.

Ministrovi se nelíbí, že dohoda, kterou mu LOK předložil, téměř odpovídá vazalské smlouvě jedné skupiny a má ultimativní charakter.

"Požadavky jsou rozsáhlé a podmiňují si splnění v nereálných termínech. Vzniknout má například speciální zákon, který mluví o přímých odměnách lékařů a staví je do role ústavních činitelů," dodal Heger s tím, že smlouva staví jednotlivé ředitele nemocnic do nezodpovědné pozice, nevěří jim a veškeré pravomoci chce nechat na ministerstvu.

Podle Hegera je to cesta do pekel. "Zdravotnictví nebude řídit úředník od zeleného stolu, máme tu plejádu zkušených manažerů, ti musí dostat důvěru," vzkázal.

Podle ministra manažeři nadále pracují na přípravách nemocnic a na tom, aby vzali odchozí lékaře zpět. Řada nemocnic má otevřený termín, kdy mohou lékaři své výpovědi stahovat.

Stále stejné požadavky jsme jen upřesnili

Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel odmítá, že by byla dohoda pro ministerstvo neschůdná. LOK a ČLK prý jen vzaly návrhy ministra a přes víkend je upravily do dohody tak, aby vše bylo splnitelné v souladu s českými zákony.

Stupňování požadavků odmítá. "Naše požadavky jsme poprvé vznesli 18. března 2010, žádný nový požadavek jsme si od té doby nedali. To, co jsme od pana ministra dostali v pátek, považuji za polotovar. Chci vědět, kolik jsou makroekonomické dvě miliardy konkrétně pro jednoho lékaře, jak to bude s jeho návratem do nemocnice a jak budou finanční prostředky alokovány," vzkázal Engel.

Dodal, že lékaři šli do akce jako tým a jako tým ji i ukončí. Proto chce záruku, že se po stažení výpovědi mohou lékaři vrátit do svých nemocnic. "Nemohu lékaře vyzvat, aby akci ukončili. Nemám reálné odpovědi na jejich požadavky," dodal Engel.

Nespokojený byl po více jak dvouhodinovém jednání i prezident České lékařské komory Milan Kubek. "Jsem zklamán. Návrh ministerstva jsem považoval z vstřícný, proto jsme jej posunuli a rozpracovali. Dohoda je férová a jasná a garantuje, že peníze se dostanou tam, kam mají, a k těm, kteří je potřebují," uvedl.

"Vyzývám pana ministra Hegera, aby zaujal konstruktivní postoj," apeloval.

Odboráři, Česká lékařská komora a lidé z ministerstva se mají sejít opět ve čtvrtek. Ministr chce některé body ještě upravit a přinést řešení. Už nyní ale naznačil, že v dohodě jsou body, které nebudou nikdy splnitelné. Odboráři naopak zopakovali, že ze svých požadavků neustoupí, protože už nemají kam.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

Další z rubriky

Kdo je tady ministr? Šmarda se Staňkem se na selfie smáli teoriím novinářů

Ministr Antonín Staněk se na festivalu Colours of Ostrava setkal se svým možným...

Zatímco vládní ANO a ČSSD řeší už několik měsíců otázku výměny na postu ministra kultury, nynější ministr Antonín...

Víte, že tady se spí? Praha chce krotit hlučné turisty kampaní a průzkumem

Noční turismus v centru Prahy

Kdo v noci ruší spící Pražany? Odpověď na tuto otázku snad přinese průzkum, který se bude v dalších týdnech konat mezi...

Onemocnět psychickou nemocí může každý. Středoškoláci se učí, jak ji řešit

ilustrační snímek

Duševní problémy postihnou každého pátého mladého člověka, dvě třetiny závažných psychických onemocnění propukají právě...

Najdete na iDNES.cz