Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. ledna 2023 Zdislava

Respirátory FFP3 jsme viděli pouze v televizi, stěžují si praktičtí lékaři

  19:29
Praktičtí lékaři pro dospělé i pro děti se stále potýkají s velkým nedostatkem ochranných pomůcek. Pomoci se jim dostává spíše od jejich vlastních pacientů než od státu. Přesto drtivá většina z nich stále ordinuje.

Lékaři na anesteziologickém a resuscitačním oddělení a urgentním příjmu Nemocnice Na Bulovce, kde jsou pacienti s covid-19 napojení na umělou plicnií ventilaci. (9. dubna 2020) | foto: David NeffMAFRA

„Respirátory FFP3 jsme viděli pouze v televizi a ani respirátorů FFP2 které dostáváme od státu není dostatek. Navíc jsou někdy sporné kvality, mnoho lékařů a sester má po nich alergickou reakci na obličeji a dechové potíže, zřejmě díky formaldehydu, kterými jsou některé typy respirátorů cítit,“ říká předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. 

Koronavirus v Česku

Odběr biologických vzorků k vyšetření na nemoc covid-19 na Vítězném náměstí v...
Lidé na kolech a kolečkových bruslích na cyklostezce v Praze. (18. dubna 2020)
Dezinfikování zázemí a šaten fotbalistů pražské Slavie. (20. dubna 2020)

Upozornil také, že praktici jsou rizikovou skupinou i vzhledem k tomu, že dvě třetiny lidí, kteří absolvovali v ČR testy na koronavirus, tam poslali právě oni.  

Koronavirová krize podstatně změnila styl jejich práce. Ordinace praktických a dětských lékařů v současnosti připomínají spíše call centra. Lékaři se totiž snaží minimalizovat kontakt s pacienty a pokud to jde, konzultují jejich problémy po telefonu, emailu nebo videohovoru.

Někdy je však přímý kontakt s pacienty pro akutní vyšetření nutný. Pražský lékař Norbert Král denně osobně vyšetří kolem osmi lidí, za běžného provozu jich přijde kolem třiceti. „Jeden pacient, který přišel do ordinace, měl například hlubokou žilní trombózu,“ uvedl příklad neodkladného zákroku. 

Pouhé 0,2 % ordinací praktických lékařů pro dospělé a 0,15 % ordinací praktických lékařů pro děti a dorost od začátku pandemie koronaviru zavřelo své provozy – zbylých 99,8 % respektive 99,85 % funguje. Podle dat největší české zdravotní pojišťovny z celkem 5 200 ordinací praktiků pro dospělé uzavřelo provoz pouze 11 ordinací, částečně omezený režim má 33 ordinací. U dětských praktických lékařů zavřely z 1 983 jen 3 ordinace a 8 jich funguje částečně. 

Zdroj: Sdružení praktických lékařů

Ordinaci rozhodně po vypuknutí krize zavřít nechtěl. „Když jsem slyšel hlasy vyděšených pacientů, kteří mi do ordinace volali, věděl jsem, že je v tom nenechám. Kdo jiný by jim pomohl?“ podotkl.

I on se zpočátku potýkal z nedostatkem ochranných pomůcek a s jedním respirátorem, který se má vyměňovat po 4 hodinách, podle jeho slov ordinoval i tři dny. Podobnou zkušenosti má dětská lékařka Ilona Hülleová. Lékaři mohli ordinovat často pouze díky darům od pacientů, kteří jim nosily roušky nebo dezinfekce.

Hülleová na začátku března dostala darem dva respirátory FFP2, které používala celý týden, přestože by se měly měnit každý den. Nyní má ochranné pomůcky zhruba na pět dní dopředu. „Minulý týden jsme konečně obdrželi i ochranné brýle. Štíty stát nezajistil. Nám je vytvořil manžel od kolegyně. Vytiskl je pomocí 3D tiskárny,“ popsala současnou situaci. Chybí jí také například ochranné pláště nebo overaly.

I ona vyšetři osobně mnohem méně pacientů než obvykle a komunikace s rodiči jejích pacientů probíhá převážně na dálku. „To však také zabere nějaký čas. S rodiči si vyměňujeme fotografie drobných úrazů, ekzémů nebo vyrážek. Jednou mi dokonce posílali i fotku hrdla dítěte, kterého bolelo v krku. Není to ideální způsob léčby, ale někdy to jinak nejde,“ uvedla.

Mnoho rodičů má podle doktorky Hülleové strach s dětmi do ordinace přijít, přestože dodržuje velmi přísná hygienická opatření a několikrát denně provádí dezinfekci celé ordinace.

Lékaři také dbají na to, aby se zbytečně pacienti v čekárnách nesetkávali a objednávají je na přesný čas a například doktorky Hülleová si každého zvlášť vyzvedává u dveří do budovy.

Praktičtí lékaři bez ochranných pomůcek by měli zavřít, doporučuje sdružení

Shlukování lidí v čekárnách bylo problémem hlavně počátcích epidemie. Před ordinací lékaře Iva Procházky se v první den nouzového stavu sešlo na 50 lidí, z nichž mnozí neměli nijak závažné problémy a většina přišla bez objednání nebo telefonické konzultace.

„V čekárně tak vedle sebe seděli lidé s kašlem nebo teplotou a lidé bez jakýchkoli obtíží. Všeobecné napětí a obava z možné nákazy pak gradovaly hádkami mezi pacienty,“ vzpomíná.

Lidé se však brzy již druhé den ukáznili poté, co zveřejnil dopis popisující, jak by měli správně postupovat. Mnozí mu také stále pomáhají mimo jiné se sháněním ochranných štítů.

I dětská lékařka Hülleová si myslí, že většina rodičů jejích pacientů se chová zodpovědně. Setkala se však i s případem, kdy přišla do její ordinace matka s dvěma dětmi, která přicestovala z rizikové oblasti a neřekla jít to. Později se u ní dokonce potvrdila nákaza.

Lékaři sami kontaktem s pacienty riskují a ordinují za cenu částečného obětování osobního a rodinného života.

Například lékař Norbert Král se mimo ordinaci vídá pouze se manželkou, která je navíc také lékařka a paní na hlídání a se svými rodiči se nesetkali již více než měsíc. „Tato paní je vlastně jediný člověk, s kterým jsme v kontaktu. Dodržujeme striktní bezpečnostní opatření, abychom nikoho neohrozili. Pracovat a starat se přitom o děti je asi největší výzva,“ dodává.

Autor:

Prezidentské volby 2023

Druhé kolo  vyhrál a novým prezidentem České republiky se stane Petr Pavelporazil Andreje Babiše

Nově zvolený prezident složí slib do rukou předsedy Senátu na Hradě 9. března

Šance na ukončení konfliktu na Ukrajině letos je relativně malá, říká Šedivý

  • Nejčtenější

Babišovi hrozí zastřelením, našel náboj. Žádá ochranu, ukončil kontaktní kampaň

Kandidát na prezidenta Andrej Babiš v úterý na mimořádné tiskové konferenci řekl, že končí s kontaktní kampaní mezi...

Češi zvolili Pavla prezidentem s nejsilnějším mandátem. Babiš uznal porážku

Novým prezidentem si Češi zvolili Petra Pavla. Získal 58,32 procenta hlasů. Jeho soupeř Andrej Babiš 41,67 procent,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chci být prezidentem všech, řekl Babiš. Většina národa vás nechce, opáčil Pavel

Byla to jedna z klíčových předvolebních debat. Na poslední chvíli pozvání České televize přijal expremiér a šéf ANO...

Ovčáčka nahradí žena. Mluvčí Hradu se stane bývalá novinářka a analytička

Kromě Miloše Zemana Hrad zanedlouho opustí také Jiří Ovčáček, který zastával funkci tiskového mluvčího. Nově zvolený...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Manželce přišel ostrý náboj v obálce, oznámil Babiš. Pavel výhrůžku odsoudil

Prezidentský kandidát a lídr hnutí ANO Andrej Babiš na mimořádné tiskové konferenci oznámil, že obdržel dopis s ostrým...

Několik lidí se dostalo na dotyk ke klenotům. Hrad je označil za odborníky

Premium Zatímco jiní mrzli v několikahodinových frontách venku před katedrálou svatého Víta, aby z několika metrů spatřili na...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

Podpora ukrajinských uprchlíků dozná změn. Vláda od dubna mění pravidla

Vláda v pátek schválila úpravu parametrů podpory ukrajinských uprchlíků, o kterém diskutovali ministři od prosince....

Pavel nemá důvod nejmenovat Hladíka, pokud na něm Fiala bude trvat

Pokud nevyvstaly nové okolnosti a premiér Petr Fiala si je jistý nominací Petra Hladíka na ministra životního...

Návrat drážní policie? Kvůli bitkám hledají železničáři náhradu za sekuriťáky

Premium Čtveřice strážných z nádraží čelí obvinění z údajně brutálního týrání a loupeže. Surově zbili bezdomovce, kopali jej do...

Volby očima blogerů. Je dobojováno, nepomohl ani Mára, ani Jezulátko

Další přímá volba prezidenta ČR je za námi. Hlavou státu bude příštích pět let bývalý voják Petr Pavel, který porazil...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Zemřel hudebník Petr Hošek, hlas a tvář punkové kapely Plexis

Ve věku nedožitých 56 let zemřel po krátké nemoci Petr Hošek, zakladatel a hlavní tvář legendární pražské punkové...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...