Česko trápí nedostatek lékařů. Řešením má být větší počet mediků

  16:54aktualizováno  16:54
V Česku chybí podle České lékařské komory okolo dvou až tří tisíc doktorů. Navíc stárnou, z fakult jich do praxe nepřichází dost. Nepříznivé skóre má alespoň trochu vyrovnat větší počet studentů na lékařských fakultách. Ten má v roce 2019 narůst o 15 procent.

Ilustrační snímek | foto: SXC

Už letos jich lékařské fakulty přijmou do prvního ročníku oboru všeobecného lékařství o 15 procent více – jako první krok jedenáctiletého akčního plánu vlády, jak hrozící krizi ve zdravotnictví odvrátit.

Už loni dostaly vysoké školy o 135 milionů korun navíc na platy učitelů na lékařských fakultách. Po příštích jedenáct let se podle mluvčí ministerstva školství Anety Lednové bude jejich rozpočet každoročně navyšovat o 500 až 700 milionů.

Fotogalerie

Pro zájemce o studium medicíny to znamená větší šanci, že budou ke studiu přijati. Počet přihlášených k přijímacím zkouškám na všech lékařských fakultách několikanásobně převyšuje jejich kapacitu. „Přijat je jeden člověk z deseti až jedenácti,“ říká Adam Soustružník z Ostravské univerzity. V Hradci Králové se podle děkana Jiřího Manďáka loni ke studiu přihlásilo zhruba pětkrát více zájemců, než bylo nakonec přijato.

Peníze navíc dostanou fakulty na studenty všeobecného lékařství, počty studentů stomatologie se zvyšovat nebudou. „Prioritně je třeba podpořit všeobecné lékařství, konkrétně obory pediatrie, praktické lékařství a psychiatrie, které se potýkají nebo v blízké budoucnosti budou potýkat se zásadním nedostatkem lékařů,“ říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Absolventů stomatologie, což je druhý obor, který lékařské fakulty nabízejí, je podle Štěpanyové dost. Ministerstvo se na tom shodlo s Českou stomatologickou komorou. „Jako problém vnímáme jejich nerovnoměrné rozmístění,“ dodává Štěpanyová.

Místo toho, aby navyšovalo počty studentů, ministerstvo zdravotnictví od minulého roku začalo zubařům v regionech, kde je jich nedostatek, připlácet například na mzdy zdravotních sester. Ročně si mohou říci o dotaci až ve výši 1,2 milionu korun.

Většina půjde na mzdy

Stát lékařským fakultám v rámci akčního plánu, který má zastavit pokles počtu lékařů, pošle v následujících 11 letech 6,8 miliardy korun.

„Jak je využijí, záleží na potřebách jednotlivých fakult. Je na nich, jestli se rozpočítají do mezd, nebo do nových budov. Na fakultách ale vnímáme jako největší problém právě mzdy,“ říká děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Aleksi Šedo.

Peníze navíc podle něj znamenají, že se sníží markantní rozdíl mezi tím, co si lékař vydělá ve zdravotnictví a co si vydělá jako učitel. „Slibujeme si od toho, že mediky bude mít kdo učit, a že když budeme moci nabídnout srovnatelné peníze s tím, co si vydělají ve zdravotnictví, budeme si moci více vybírat. Doktoři obecně jsou ochotní učit. Když to ale pro ně znamená, že měsíčně vydělají třeba o dvacet tisíc méně, rozmyslí si to,“ dodává Šedo.

Některé lékařské fakulty začaly počty učitelů zvyšovat. Například na lékařské fakultě olomoucké Palackého univerzity přijímali nové učitele budoucích lékařů už v loňském roce. „S dalším navýšením počtu akademických pracovníků počítáme i letos,“ říká proděkanka Hana Kolářová.

Také Masarykova univerzita přijímala nové pracovníky. „Byla přijata taková opatření, aby plánovaný nárůst celkového počtu studentů nezpůsobil zvýšení počtu studentů na jednoho učitele,“ říká mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

Přistavovat nové učebny se fakulty chystají jen výjimečně, ale zato pracují na tom, aby jejich noví studenti měli kam chodit na praxi. Trendem moderní medicíny je totiž zkrátit hospitalizaci pacienta na co nejkratší dobu, a tudíž ubývá i lůžek. Studenti pak mají menší možnosti ověřit si své znalosti v praxi.

„Naše lékařská fakulta už významně rozšířila kapacitu pro praktické stáže studentů v osmi partnerských krajských a regionálních zdravotnických zařízeních,“ říká Fojtová s tím, že Masarykova univerzita tradičně spolupracuje i s pěticí velkých brněnských nemocnic.

Zároveň přímo v areálu bohunického kampusu vyrůstá takzvané simulační pracoviště. Moderní simulace používají už nyní na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. „Jde dnes už o velmi sofistikované aplikace, software je tak dokonalý, že model umí simulovat i sténání, pacient (figurína) se může potit, fibrilovat. Odpadá tím, že medici přijdou na praxi do nemocnice připravení jen teoreticky,“ říká děkan Šedo. Trenažéry tu začlenili do výuky už od prvního ročníku.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Další z rubriky

Déšť ustává, hladiny řek postupně klesají. Nehrozí už žádné velké problémy

Na Olši v Českém Těšíně byl ve čtvrtek ráno vyhlášen třetí stupeň povodňové...

Po vydatných deštích stouply hladiny vodních toků, na třech desítkách míst byly ráno povodňové stavy. Odpoledne déšť...

VIDEO: Do Baťova památníku se vrátilo továrníkovo osudové letadlo

Replika Baťova osudného letadla Junkers F 13 dorazila do zlínského Památníku...

Do opraveného Památníku Tomáše Bati ve Zlíně dorazila replika letadla Junkers F 13, při jehož pádu továrník v roce 1932...

Zoufalí cestující v ucpaném Brně prchají z MHD, v létě má být ještě hůř

V brněnských zácpách nabírají vozy hromadné dopravy zpoždění v řádu desítek...

Dopravní situace v Brně už delší dobu přivádí mnohé řidiče i cestující k šílenství, navíc se stále zhoršuje. Podepsal...

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz