Lékař: Ministr zdravotnictví nadržuje nemocnicím, protesty mohou přitvrdit

  • 193
Praktičtí lékaři ve středu protestují proti byrokracii a připojili se k nim i lékárníci, aby upozornili na ohroženou dostupnost lékárenské péče. Předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka a prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba ve středečním Rozstřelu vysvětlují, co si od akce slibují a co chtějí změnit.

Šonka i Chudoba odmítli, že by bylo jejich záměrem spojit protesty s volbami. „Chtěli jsme ukončit naše akce minulý týden, cílem bylo upozornit na to, že zanikají venkovské praxe,“ podotkl Šonka. Zdravotnictví podle něj nikdo neřídí a zároveň na ministerstvu nerozumí primární péči.

Protesty lékařů

Až 7 000 praktických a dětských lékařů a ambulantních specialistů ve středu neotevřelo ordinace. Připojilo se i 400 lékáren, které symbolicky zavřely na půl hodiny.

Na dotaz čtenáře, že stávka bude mít před volbami nulový přínos, když se změní ministr, Chudoba odpověděl, že si to ministr načasoval sám. „Vyhláška má zpoždění, kdyby to udělal včas, bavili jsme se o tom dřív. Na ministerstvu se dělá vše na poslední chvíli.“ Šonka jej doplnil s tím, že praktickým lékařům a ambulantním specialistům nejde o peníze, ale o změnu přístupu a o koncepci.

„Přišel a zase půjde do pozice ředitele nemocnice,“ dodal Chudoba na adresu současného ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka. Posledních pět ministrů byli ředitelé nemocnic a opomíjeli primární péči, připomněl Šonka nasměrování peněz do nemocnic.

„Ministr preferuje lůžkový sektor, nemocniční péči. V Česku se rezignovalo na redukci počtu nemocnic, máme tu příliš hustou sít nemocniční péče, ale je problém ji personálně zabezpečit. Takže zvýšení platů nic nepřinese, když tam chybí lékaři,“ pokračoval Šonka.

Nemáme rovný přístup ke zdravotní péči

Problémem v Česku je podle Šonky nerovnoměrnost zdravotnické sítě. „Všichni platíme zdravotní pojištění, ale nemáme rovný přístup ke zdravotní péči napříč republikou,“ zdůraznil s odkazem na venkovské oblasti, v nichž lékaři končí a jejich místo zaniká, protože není kým ho obsadit. Varoval, že těchto případů bude přibývat.

„Povinné zavedení eReceptů a EET je pro mnoho stárnoucích lékařů tím posledním důvodem, proč ve své praxi nepokračovat. Na venkově je ale nemá kdo nahradit,“ uvedl Šonka už minulé úterý při protestu, ke kterému se připojilo několik tisíc praktiků. Ordinace ale zůstávaly otevřené, lékaři měli na rukávech černé pásky (více o stávce čtěte zde).

Šonka předpokládal, že akci podpoří většina kolegů, ordinaci ve středu nakonec zavřelo až 7 000 lékařů. Důvodem k tomuto ráznějšímu kroku bylo podle Šonky dlouhodobé podhodnocení ambulantní péče a její tristní stav, kterému podle něj ministerstvo zdravotnictví nevěnuje pozornost.

V Rozstřelu také uvedl, že jsou lékaři připraveni v protestech pokračovat, pokud se na ministerstvu nikdo nebude seriozně zabývat jejich problémy.
„Doufám, že přijde rozumnější ministr,“ doplnil ho Chudoba.

Lékárníci protest podpořili půlhodinovým uzavřením lékáren mezi 10:30-11:00, aby upozornili na ohroženou dostupnost lékárenské péče. Uzavřením se jich zapojilo minimálně 400 a více než 1500 jich protest podpořilo.

Lékárníkům vadí hlavně to, že připravovaný návrh úhradové vyhlášky pro ně nepočítá s žádnou kompenzací za zavedení elektronického receptu. Lékaři budou všechny recepty přes počítač vydávat povinně od ledna příštího roku, lékárnám ale podle ČLnK novinka prodlouží práci až třikrát.

Zároveň jim vadí, že systém není dostatečně připravený a vyzkoušený. Chudoba poznamenal, že lékárníci nejsou proti eReceptu. Ovšem to, co má být od ledna zavedeno, je polotovar. „Něco bylo slíbeno, splněno z toho nebylo nic.“

Celý záznam Rozstřelu:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video