Pasta proti hladu i polní chirurgie. Lékaři bez hranic „operují“ v Praze

  18:44aktualizováno  18:44
Na náramku, který mám v ruce, je červeně vyznačená zóna do 110 milimetrů. Když ten obvod naměří na dětské paži třeba v Africe, je zle - značí to, že dítě umírá hladem a akutně potřebuje pomoc. Třeba speciální výživovou pastu, kterou lze spolu s dalšími ukázkami práce Lékařů bez hranic nyní ochutnat v centru Prahy.

Velká interaktivní prezentace Lékařů bez hranic (MSF) je v České republice vůbec poprvé, nachází se na pražském náměstí Míru. Je v tom kus symboliky: právě absence míru v nejrůznějších odlehlých koutech světa vede k humanitárním krizím, na jejichž zmírňování se Lékaři bez hranic podílejí.

Fotogalerie

„Lékaři bez hranic mají dvě poslání: tím známějším je poskytování zdravotní péče všude tam, kde je nedostupná, tím druhým je přinášet o tom svědectví. Tato výstava se snaží právě o názorné přiblížení nejen naši práce, ale i krizových situací a podmínek, v nichž žijí miliony lidí,“ vysvětluje mediální koordinátorka české kanceláře MSF Iveta Polochová.

Výstavu, která má příští rok zavítat i do dalších měst České republiky, tvoří několik stanů ukazujících průřez činností Lékařů bez hranic. Nechybí polní chirurgická jednotka, centrum pro léčbu podvýživy nebo ukázka vybavení potřebného pro očkování.

Návštěvníky provádějí spolupracovníci Lékařů bez hranic se zkušenostmi z práce v krizových oblastech. Bezprostřednost vjemu doplňuje možnost ochutnat jak zmíněnou výživovou pastu z arašídů, sušeného mléka, vitamínů a minerálů, zvanou Plumpy’nut, či roztok na léčbu cholery. Speciální 3D brýle přenesou návštěvníky na několik minut do uprchlického tábora. Plumpy’nut je sladký a trochu mazlavý, chutná zřetelně oříškově.

Expozice není podle pořadatelů reakcí na nenávistné kampaně, které se v souvislosti s uprchlickou krizí často zaměřují na neziskové organizace a jejich financování. „Motivace k uspořádání výstavy vychází přímo z poslání Lékařů bez hranic - tedy ono přinášení svědectví, ukazování lidem, co se kde děje. Je to elementární součást toho, co děláme,“ řekl iDNES.cz Jan Böhm, který má v české kanceláři MSF má na starosti digitální média a on-line komunikaci.

Böhm pracuje i na projektu zvaném Missing maps, který označuje za jakousi „Wikipedii mezi mapami“. V praxi to znamená tvorbu map pro místa krizí, kde potřebné kartografické pomůcky scházejí. „Pokud děláte očkovací kampaň nebo třeba mapujete epidemii, mapy jednoduše potřebujete. Kouzelné na projektu je, že jednoduchou prací s mapovým podkladem v prohlížeči i v Praze můžete pomoci třeba lidem, kteří budou pracovat někde v Kongu,“ říká.

Ve válkách přibývá útoků na nemocnice

Kromě logistických a zdravotnických výzev a nedostatku map čelí Lékaři bez hranic v poslední době ale ještě mnohem přímočařejšímu problému.

Lékaři bez hranic

  • Zdravotnická humanitární organizace založená v roce 1971. V roce 1999 získali Nobelovu cenu za mír. Česká kancelář funguje od roku 2006.
  • Pomáhají ve více než 60 zemích světa - v podmínkách přírodních katastrof, válek, epidemií nebo v zemích s rozšířenou podvýživou. Věnují se i opomíjeným nemocem či psychologické pomoci.
  • Soukromé dary představují 90 % jejich příjmů, v ČR dokonce 97 %. Výdaje jdou z 80 % na poskytování pomoci a zprostředkování svědectví, ze 14 % na získávání dalších finančních darů, 6 % tvoří administrativní náklady.

„Intenzita útoků na zdravotnická zařízení ve světě se v minulých měsících zvýšila nebývalou měrou. V Sýrii je znám případ, kdy lidé protestovali proti otevření nemocnice z obavy, že se stane terčem útoku. V Jemenu se lidé ze stejného důvodu schovávají v jeskyních a bojí se vyhledat ošetření v nemocnici,“ líčí šéf české kanceláře MSF Pavel Gruber. V afghánském Kunduzu zase jednu nemocnici zničil americký nálet (více zde).

Lékaře bez hranic to vedlo k apelu na Radu bezpečnosti OSN, která se aktuálně zabývá rezolucí odsuzující útoky na zdravotnická zařízení. K jejich kampani „Hospitals are #NotATarget“ (Nemocnice nejsou vojenským cílem) se na sociálních sítích připojilo přes šest milionů lidí.

Kredit Lékařů bez hranic stojí na tom, že do svých nemocnic nepouštějí žádné ozbrojence - vojenské hlídky, které už několik měsíců pochodují Prahou v rámci vládou vyhlášených protiteroristických opatření se do nich patrně nepodívají - a zdravotnickou péči poskytují bez ohledu na to, k jaké ze znepřátelených stran lidé v nouzi patří.

„Zachraňovat životy jde i s minimálním vybavením“

Chirurg Tomáš Šebek během prohlídky polní chirurgické jednotky vysvětluje, že takzvanou „malou chirurgií“ - zjednodušeně řečeno, méně náročnými úkony - projde ve vytíženém zařízení Lékařů bez hranic až 150 pacientů denně.

Nedostanete se na výstavu?

Ještě větší tempo pak má očkování - tým osmi až deseti pracovníků proočkuje až 250 lidí za hodinu. Zájem v krizových místech bývá velký, na vyvolávání pomocí megafonu či rádia přivádějí některé rodiny děti i vícekrát. „Pod dojmem, že když je jedna dávka dobrá, tak dvě jsou lepší. Dětem děláme barevnou značku, aby se poznalo, že už očkované jsou,“ říká lékařka Radka Čapková.

„Návštěvníkům ukazujeme, že lidské životy lze zachraňovat i s minimálním technickým vybavením a v náročných podmínkách. Během patnácti minut lze zjistit, zda má pacient malárii. Během tří dnů je možné ho vyléčit. Je k tomu potřeba dezinfekce, test, injekční jehla a léky. Pokud lidé k této základní péči nemají přístup, může malárie znamenat smrt,“ popisuje dětská sestra Jitka Kosíková, která pracovala v Jižním Súdánu, Afghánistánu a Bangladéši.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale přežila. ČSSD ji podržela, KSČM se zdržela hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše ustála pokus opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Pro pád vlády bylo 85 poslanců, proti bylo 85...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Kauza přerozdělování dotací je u konce. Policie má na Peltu odposlechy

Pelta u nejvyssiho spravniho soudu v Brne

Kauza Pelta je vyšetřená. Před třemi měsíci policie vyslechla expředsedu českého fotbalu Miroslava Peltu kvůli korupci....

Komunismus skončil, znárodnění trvá. Šlechta se dodnes soudí o majetek

Hrad Orlík nad Vltavou

Mezi nejvíce sledované kauzy posledních třiceti let patřily šlechtické restituce. Z exilu se vracely rody s německy...

Nebuďte srab, vyzval Babiše šéf lidovců ke kompetenční žalobě na Zemana

Předsedové opozičních stran (zleva) Vít Rakušan (STAN), Petr Fiala (ODS), Marek...

Pětice opozičních stran – ODS, Piráti, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí STAN – je připravena vyvolat nové hlasování o nedůvěře...

Najdete na iDNES.cz