Sobota 28. března 2020, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. března 2020 Soňa

Lékaři a ministr Heger se dohodli na ukončení krize, chybějí jen podpisy

  19:26aktualizováno  22:30
Zástupci lékařských odborů se dohodli s ministrem Leošem Hegerem na cestě k ukončení krize ve zdravotnictví. Dostanou pět až osm tisíc měsíčně navíc plus zhruba patnáctiprocentní nárůst platu ročně, musejí však ukončit svůj protest. Dohoda ale do středy čeká na posvěcení vládou a regionálními odborářskými organizacemi.

CO SE DOHODLO

  • platy lékařů nyní vzrostou o 5-8 tisíc podle kvalifikace
  • do roku 2013 platy vzrostou na 1,5-3násobek průměrné mzdy podle kvalifikace
  • platy na zmíněný cílový stav porostou zhruba tempem 15 % ročně
  • dohoda je vázaná na odvolání výpovědí lékařů a na vládní souhlas s novou tarifní tabulkou pro lékaře
  • DOKUMENT: Plné znění memoranda

"Dospěli jsme k nějakému pokroku. Jsme na cestě k závěru, budu-li trochu optimistický," řekl po tří a půl hodinové schůzce ministr Leoš Heger.

Výsledkem setkání je společný návrh memoranda, pod kterým jsou připraveny kolonky na podpisy obou stran. Tedy ministra i předsedy lékařských odborů.

V návrhu jsou už dříve diskutovaná témata. Ze strany ministerstva padla nová nabídka na rozdělení peněz podle jiného klíče, který zčásti zvýhodní menší nemocnice proti větším.

"Ministerstvo zdravotnictví bude iniciovat novelu vyhlášky tak, aby dodatečné zdroje byly mezi nemocnicemi rozděleny podle počtu úvazků lékařů," stojí v deklaraci. Ta také nově počítá s tím, že by na platy lékařů šly celé dvě miliardy a nikoliv miliarda a půl, jak původně ministerstvo zamýšlelo.

"Kalkulace ukázaly, že započítáme-li zvýšení mezd o pět až osm tisíc všem 18 tisícům lékařům v nemocnicích, tak to vychází na 1,8 miliardy. Započteme-li k tomu nárůsty cen přesčasové práce, dovolené a podobných kompenzací, dostává se na zkonzumování celých dvou miliard," vysvětlil změnu rozhodnutí Heger.

Odboráři ustoupili v otázce celkového navýšení mezd. Místo letošního navýšení až o 12 tisíc korun měsíčně, dostanou lékaři nejvýše osm tisíc, jak si přálo ministerstvo.

"Zůstal předložený náš návrh, že nejmladší lékaři by měli mít zvýšený plat o pět tisíc měsíčně, lékaři se specializací o osm tisíc měsíčně. Návrhy budou zapracovány do speciální tarifní tabulky pro všechny lékaře v lůžkové sféře a pro lékaře ze záchranných služeb," popsal Heger.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger po jednání s lékařskými odbory.

Ve středu o tarifech bude jednat vláda. Její konečné rozhodnutí padne ale až po jednání odborů, které se zčásti se středeční vládou kryje. Je tedy možné, že vláda dá odborům záruky, bod přeruší a schválí ho na jednání až ve středu 23. února.

"To, že říkám, že vláda pravděpodobně schválí nové tarifní tabulky, je vázáno na to, aby naši kolegové z LOK předložili návrh svým předsedům jednotlivých okresních organizací a aby s tím oni souhlasili. A na to, že LOK odvolá celé 'hnutí odporu'," zmínil ministr klíčovou podmínku.

Pokud odbory memorandum odsouhlasí, musí do tří dnů od jeho podpisu odvolat akci Děkujeme, odcházíme a vyzvat nespokojené lékaře, aby výpovědi vzali zpět.

Pokud odboráři memorandum neodsouhlasí, zvýšení tarifů se rozplyne. "V platnosti by zůstaly sliby, které znamenaly pěti až osmi tisícové navýšení pro lékaře, ale ne cestou tarifů," dodal Heger.

Konec konfrontačního tónu

Martin Engel, tvář rebelujícího Lékařského odborového klubu, byl v hodnocení návrhu dohody stručný. "Snadněji jsme dospěli spíš k dohodě o tom, jak to bude vypadat v roce 2013 než v roce 2011. Teď ten návrh předložím předsedům regionálních odborových organizací," řekl lakonicky. Z jeho projevu nicméně vymizel konfrontační tón a zdá se tak, že má memorandum šanci uspět.

"Dohoda nevystihuje postoj ani jedné z obou stran, ale tak už to u dohod bývá. Snaha dostat je k jednacímu stolu nebyla marná," pochvaloval si šéf České lékařské komory Milan Kubek. Prezentoval se tak spíše jako prostředník, ačkoliv ČLK měla při jednáních mnohem blíže k odborům než k ministru Hegerovi.

Dohoda spíše říká, jaký bude stav v roce 2013. Teď ji předložíme regionálním šéfům odborů, říká předseda LOK Martin Engel.

Budu se snažit přesvědčit lékaře, že vyjednané memorandum je přijatelný kompromis, přislíbil prezident ČLK Kubek.

"Budu se snažit přesvědčit lékaře, že vyjednané memorandum je přijatelný kompromis," přislíbil Kubek.

Spokojený byl i jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek. "V memorandu jsou ty dvě miliardy, je tam příslib nových tarifních tabulek. Chtěl bych jménem hejtmanů vyzvat odbory, aby tuto dohodu ve středu podpořily. Už jsem měl svolanou Bezpečnostní radu Jihomoravského kraje, v optimismu jsem jednání zrušil. Doufám, že ji nebudu muset svolávat znovu," řekl Hašek.

Důvod k radosti nemají zdravotní sestry. Ty měly původně ze dvou miliard dostal na platy 500 milionů. Nová dohoda s tím ale již nepočítá. "Půl miliarda to nebude, protože se po přesnějších modelacích ukázalo, že navýšení platů lékařů spotřebuje více než 1,5 miliardy," popsal Heger.

Zdravotní sestry a další nelékařský personál proto dostane přidáno až v příštím roce. "Česká asociace sester vydá v úterý ráno oficiální prohlášení," informovala za asociaci její prezidentka Dana Jurásková.

ŽÁDNÍ VÍTĚZOVÉ A PORAŽENÉ SESTRY

Obě nejviditelnější strany sporu - lékaři a vláda - něco prosadily a v něčem ustoupily.

Ministr Leoš Heger původně chtěl rozdělit 1,5 miliardy nemocnicím, aby lékařům přidaly ve formě například osobního ohodnocení. Vláda nakonec couvla. Lékařům dá dvě miliardy (nikoliv ze státního rozpočtu, peníze najde ve zdravotnictví) a napíše novou tarifní tabulku, i když s ní v programovém prohlášení nepočítala.

Odboráři zase slevili z požadavku na rychlé přidání v rozmezí osmi až dvanácti tisíc korun měsíčně. Také už netrvají na tom, aby vláda zaručila bezpodmínečné přijetí všech lékařů ve výpovědi zpět. Nemocnice si totiž na některá místa už nasmlouvaly náhradu.

Poraženými jsou zdravotní sestry a nelékařský personál obecně. Sestry se odmítly připojit k výpovědím, Asociace sester hovořila o snaze stabilizovat situaci. Dohoda na sestry nyní nemyslí, platy by jim měly začít růst nejdříve příští rok.

Autor:

Koronavirus v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 1. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Adam Vojtěch, Jarmila Rážová, Jan Hamáček, Andrej Babiš, Alena Schillerová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar, Tomáš Šebek


  • Nejčtenější

Vláda omezila volný pohyb do 1. dubna, brzdí s EET, odpouští i odvody

Ministři prodloužili omezení volného pohybu do 1. dubna. Znamená to, že do té doby zůstanou uzavřené i restaurace i...

V Česku je 833 nakažených koronavirem, 20 tisíc lidí má neschopenku

Česko má 833 případů nákazy koronavirem. K pátečnímu ránu se uskutečnilo 11 619 testů. Česká správa sociálního...

Omezení skončí nejdřív v půlce dubna. Hranice můžou být zavřené i roky

Přísná karanténní opatření se začnou rozvolňovat nejdříve od půlky dubna, pokud se nákaza zastaví. Hranice zůstanou...

Nakažených koronavirem je 1 120. Epidemii může zbrzdit lék Plaquenil

Ministerstvo zdravotnictví omezilo předepisování léku Plaquenil, aby ho bylo dost pro pacienty s koronavirem. „Podle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Česko má šest obětí koronaviru, zesnulí měli i jiné potíže. Nakaženo je 1 654 lidí

Počet obětí koronaviru v Česku dosáhl čísla šest, nakaženo je aktuálně 1 654 lidí. Zemřeli tři muži, kteří měli...

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

  • Další z rubriky

Slováci začali pouštět kamiony přes hranice, kolona měla až 20 kilometrů

Dvacet kilometrů dlouhá kolona kamionů na dálnici D2 před hraničním přechodem Lanžhot-Brodské se rozjíždí. Slováci,...

Nakažení senioři: nejhorší scénář. V domovech jich onemocněly desítky

V domovech seniorů a nemocnicích se nakazily desítky lidí. Patří mezi ně zdravotníci a více než dvě desítky klientů. Ty...

Zeman odmítl nápad na amnestii, byla by kvůli koronaviru škodlivá

Prezident Miloš Zeman se postavil proti nápadu, že by mohl části vězňů udělit amnestii. S nápadem, že by hlava státu...

Česko má 2 279 nakažených. Nově stačí k testu horečka, suchý kašel či dušnost

Ministerstvo zdravotnictví změnilo podmínky pro testování na COVID-19. Nově stačí, když nemocný vykazuje alespoň jedno...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Byznys s rouškami a gely. Zákazníci zavolali na Nelu Slovákovou hygienu

Vítězka reality show Hotel Paradise Nela Slováková (30) prodává na svém e-shopu roušky a dezinfekční gely. Na...

Pomalá epidemie koronaviru. Česko nehodlá nákazu zastavit, ale modifikovat

Česká republika se v příštích týdnech nebude snažit epidemii způsobenou koronavirem COVID-19 za každou cenu zastavit....

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Vypnuto. Francouzi přišli přes noc o tři čtvrtiny dálničních rychlonabíječek

Francouzský energetický gigant EDF ze dne na den vypnul 189 rychlonabíječek, které fungovaly na dálnicích. Motoristy –...

Transatlantická pohroma. Podívejte se na vývoj koronaviru v grafech

Různé země volí ke koronaviru rozličné přístupy. V základních grafech vás provedeme situací v několika státech, které...