Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 8. srpna 2022 Soběslav

Lékaři a ministr Heger se dohodli na ukončení krize, chybějí jen podpisy

  19:26aktualizováno  22:30
Zástupci lékařských odborů se dohodli s ministrem Leošem Hegerem na cestě k ukončení krize ve zdravotnictví. Dostanou pět až osm tisíc měsíčně navíc plus zhruba patnáctiprocentní nárůst platu ročně, musejí však ukončit svůj protest. Dohoda ale do středy čeká na posvěcení vládou a regionálními odborářskými organizacemi.

CO SE DOHODLO

  • platy lékařů nyní vzrostou o 5-8 tisíc podle kvalifikace
  • do roku 2013 platy vzrostou na 1,5-3násobek průměrné mzdy podle kvalifikace
  • platy na zmíněný cílový stav porostou zhruba tempem 15 % ročně
  • dohoda je vázaná na odvolání výpovědí lékařů a na vládní souhlas s novou tarifní tabulkou pro lékaře
  • DOKUMENT: Plné znění memoranda

"Dospěli jsme k nějakému pokroku. Jsme na cestě k závěru, budu-li trochu optimistický," řekl po tří a půl hodinové schůzce ministr Leoš Heger.

Výsledkem setkání je společný návrh memoranda, pod kterým jsou připraveny kolonky na podpisy obou stran. Tedy ministra i předsedy lékařských odborů.

V návrhu jsou už dříve diskutovaná témata. Ze strany ministerstva padla nová nabídka na rozdělení peněz podle jiného klíče, který zčásti zvýhodní menší nemocnice proti větším.

"Ministerstvo zdravotnictví bude iniciovat novelu vyhlášky tak, aby dodatečné zdroje byly mezi nemocnicemi rozděleny podle počtu úvazků lékařů," stojí v deklaraci. Ta také nově počítá s tím, že by na platy lékařů šly celé dvě miliardy a nikoliv miliarda a půl, jak původně ministerstvo zamýšlelo.

"Kalkulace ukázaly, že započítáme-li zvýšení mezd o pět až osm tisíc všem 18 tisícům lékařům v nemocnicích, tak to vychází na 1,8 miliardy. Započteme-li k tomu nárůsty cen přesčasové práce, dovolené a podobných kompenzací, dostává se na zkonzumování celých dvou miliard," vysvětlil změnu rozhodnutí Heger.

Odboráři ustoupili v otázce celkového navýšení mezd. Místo letošního navýšení až o 12 tisíc korun měsíčně, dostanou lékaři nejvýše osm tisíc, jak si přálo ministerstvo.

"Zůstal předložený náš návrh, že nejmladší lékaři by měli mít zvýšený plat o pět tisíc měsíčně, lékaři se specializací o osm tisíc měsíčně. Návrhy budou zapracovány do speciální tarifní tabulky pro všechny lékaře v lůžkové sféře a pro lékaře ze záchranných služeb," popsal Heger.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger po jednání s lékařskými odbory.

Ve středu o tarifech bude jednat vláda. Její konečné rozhodnutí padne ale až po jednání odborů, které se zčásti se středeční vládou kryje. Je tedy možné, že vláda dá odborům záruky, bod přeruší a schválí ho na jednání až ve středu 23. února.

"To, že říkám, že vláda pravděpodobně schválí nové tarifní tabulky, je vázáno na to, aby naši kolegové z LOK předložili návrh svým předsedům jednotlivých okresních organizací a aby s tím oni souhlasili. A na to, že LOK odvolá celé 'hnutí odporu'," zmínil ministr klíčovou podmínku.

Pokud odbory memorandum odsouhlasí, musí do tří dnů od jeho podpisu odvolat akci Děkujeme, odcházíme a vyzvat nespokojené lékaře, aby výpovědi vzali zpět.

Pokud odboráři memorandum neodsouhlasí, zvýšení tarifů se rozplyne. "V platnosti by zůstaly sliby, které znamenaly pěti až osmi tisícové navýšení pro lékaře, ale ne cestou tarifů," dodal Heger.

Konec konfrontačního tónu

Martin Engel, tvář rebelujícího Lékařského odborového klubu, byl v hodnocení návrhu dohody stručný. "Snadněji jsme dospěli spíš k dohodě o tom, jak to bude vypadat v roce 2013 než v roce 2011. Teď ten návrh předložím předsedům regionálních odborových organizací," řekl lakonicky. Z jeho projevu nicméně vymizel konfrontační tón a zdá se tak, že má memorandum šanci uspět.

"Dohoda nevystihuje postoj ani jedné z obou stran, ale tak už to u dohod bývá. Snaha dostat je k jednacímu stolu nebyla marná," pochvaloval si šéf České lékařské komory Milan Kubek. Prezentoval se tak spíše jako prostředník, ačkoliv ČLK měla při jednáních mnohem blíže k odborům než k ministru Hegerovi.

Dohoda spíše říká, jaký bude stav v roce 2013. Teď ji předložíme regionálním šéfům odborů, říká předseda LOK Martin Engel.

Budu se snažit přesvědčit lékaře, že vyjednané memorandum je přijatelný kompromis, přislíbil prezident ČLK Kubek.

"Budu se snažit přesvědčit lékaře, že vyjednané memorandum je přijatelný kompromis," přislíbil Kubek.

Spokojený byl i jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek. "V memorandu jsou ty dvě miliardy, je tam příslib nových tarifních tabulek. Chtěl bych jménem hejtmanů vyzvat odbory, aby tuto dohodu ve středu podpořily. Už jsem měl svolanou Bezpečnostní radu Jihomoravského kraje, v optimismu jsem jednání zrušil. Doufám, že ji nebudu muset svolávat znovu," řekl Hašek.

Důvod k radosti nemají zdravotní sestry. Ty měly původně ze dvou miliard dostal na platy 500 milionů. Nová dohoda s tím ale již nepočítá. "Půl miliarda to nebude, protože se po přesnějších modelacích ukázalo, že navýšení platů lékařů spotřebuje více než 1,5 miliardy," popsal Heger.

Zdravotní sestry a další nelékařský personál proto dostane přidáno až v příštím roce. "Česká asociace sester vydá v úterý ráno oficiální prohlášení," informovala za asociaci její prezidentka Dana Jurásková.

ŽÁDNÍ VÍTĚZOVÉ A PORAŽENÉ SESTRY

Obě nejviditelnější strany sporu - lékaři a vláda - něco prosadily a v něčem ustoupily.

Ministr Leoš Heger původně chtěl rozdělit 1,5 miliardy nemocnicím, aby lékařům přidaly ve formě například osobního ohodnocení. Vláda nakonec couvla. Lékařům dá dvě miliardy (nikoliv ze státního rozpočtu, peníze najde ve zdravotnictví) a napíše novou tarifní tabulku, i když s ní v programovém prohlášení nepočítala.

Odboráři zase slevili z požadavku na rychlé přidání v rozmezí osmi až dvanácti tisíc korun měsíčně. Také už netrvají na tom, aby vláda zaručila bezpodmínečné přijetí všech lékařů ve výpovědi zpět. Nemocnice si totiž na některá místa už nasmlouvaly náhradu.

Poraženými jsou zdravotní sestry a nelékařský personál obecně. Sestry se odmítly připojit k výpovědím, Asociace sester hovořila o snaze stabilizovat situaci. Dohoda na sestry nyní nemyslí, platy by jim měly začít růst nejdříve příští rok.

Autor:

Kauza Hlubuček

V červnu 2022 provedla policie razii na pražském magistrátu a v dopravním podniku (DPP). Obvinila 11 lidí z manipulování s hospodařením DPP.

  • Nejčtenější

Záporožská jaderná elektrárna dostala přímý zásah. Únik vodíku vedl k explozi

Záporožskou jadernou elektrárnu na východě Ukrajiny zasáhla dělostřelecká palba. Podle ukrajinské státní jaderné...

Tragédie v Rožnově, muž zastřelil svou družku, dvě děti a pak sám sebe

Policie řeší v Rožnově pod Radhoštěm trojnásobnou vraždu. Pachatelem je podle policie muž, který zastřelil družku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z naděje nenávist v opuchlých očích. Zoufalý Medveděv chce politicky přežít

Americký prezident Joe Biden je „podivný stařík s demencí“. Lídři Evropské unie jsou „lunatici“. Rusko v blízké...

Nudisté u Brněnské přehrady dostihli a obklíčili zloděje, který ukradl kolo

Jako v komedii o francouzských četnících si mohli v úterý připadat brněnští strážníci. Naléhavý telefonát o konfliktu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pelosiová je na Tchaj-wanu, Čína chystá u ostrova cvičení a palbu ostrými

Předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová přiletěla na Tchaj-wan, a to navzdory čínským hrozbám, že takový...

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

  • Další z rubriky

Bojoval jsem za nás i obyčejné lidi, ne za Zelenského, říká český legionář

Premium V českých ozbrojených složkách strávil třináct let svého života. A tak když viděl eskalaci války na Ukrajině, rozhodl...

Hasiči vytvořili průsek s Německem, italská letadla odletí v pondělí ráno

Sledujeme online Italská letadla odletí v pondělí ráno domů, řekl v neděli večer mluvčí hasičů Martin Kavka. Hasiči nyní likvidují jen...

Stále nežijeme v plně respektující společnosti, říká šéf Prague Pride

S logem ve tvaru srdce, které symbolizuje osm miliard srdcí, která bijí po celém světě, začíná v Praze dvanáctý ročník...

Vondrášek bude ministrovi vysvětlovat zakleknutí školáka policií na akci ANO

Ministr vnitra Vít Rakušan se sejde s policejním prezidentem Martinem Vondráškem kvůli chování policistů na mítincích...

Podpora na plyn a vytápění nebude. Stát pošle jen dva tisíce na elektřinu

Lidé, kteří topí plynem nebo jsou napojeni na dálkové vytápění se letos vládní podpory nejspíš nedočkají. Podle...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Porno je čistá práce, myslí si osmnáctiletá Hanka ze SuperStar

Hana Džurbanová zaujala před dvěma lety jako zpěvačka porotu v SuperStar, kde skončila mezi osmnácti nejlepšími...

Johnny Depp trpí poruchou erekce, proto mě penetroval lahví, tvrdí Heardová

Nově zveřejněné dokumenty ze soudního procesu mezi Johnnym Deppem a Amber Heardovou obsahují tvrzení, že slavný...

Čím víc odebere Čína ruského plynu, tím lépe pro Evropu, tvrdí analytici

Navýšený export ruského zemního plynu na území Číny může mít pro evropské země pozitivní dopady. Díky tomu se totiž...