Lékaře děsí nový zákon o transplantacích

  0:01aktualizováno  0:01
Lékaři, kteří nemocným lidem transplantují orgány od zemřelých dárců, jsou znepokojeni. Tvrdí, že nový zákon, který před časem schválil parlament, jim prakticky znemožní transplantovat srdce. Jablkem sváru se stalo ustanovení, podle nějž musí být k odběru přivolán patolog a provést pitvu. Ta se až dosud dělala dodatečně. Zákon má platit od září.

"U transplantací ledvin nebude s jeho dodržením problém, protože tam tolik nejde o čas. Ale například u srdce musí odběr a transplantace proběhnout do čtyř hodin. Pokud budeme chtít dodržet přísný výklad zákona, nebude možné transplantace srdce prakticky dělat," uvedla lékařka Transplantcentra v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny Eva Pokorná.

Podle ní je nemožné, aby ve chvíli, kdy jde o čas, ještě přijel patolog a provedl pitvu. Patologové nadto neslouží v noci ani o víkendech.

Předseda Transplantcentra Štefan Vítko dodal: "Poslanci v rámci své lidové tvořivosti dovedli zákon do stavu, že bude muset být novelizován, pokud nebudeme chtít poškodit nemocné." Zmíněné ustanovení o pitvě prosadila do zákona při jeho projednávání ve sněmovně poslankyně Eva Fischerová. Jak uvedla, učinila tak právě v zájmu nemocných a na podnět některých patologů.

"Popudem byl případ, o němž mě informoval místopředseda Patologické společnosti primář Čuřík z Ostravy: jeden z pacientů, jemuž bylo transplantováno srdce, zemřel, a jak se později ukázalo při pitvě, dárce orgánu měl infekci mozku, kterou se nepodařilo předem objevit."

Fischerová říká, že požadovaná pitva by měla takovým případům (kde se výše uvedený případ stal, sdělit nechtěla) zabránit.

Podle ní by šlo jen o základní prohlídku patologem s tím, že detailní vyšetření by byla provedena dodatečně. "Jde vlastně jen o otevření hlavy," řekla poslankyně Fischerová.

Jeden z předních patologů, František Koukolík z pražské Thomayerovy nemocnice, však její závěry zpochybňuje. "Jen tak nějakou letmou pitvu provést nelze," prohlásil. Ke zmíněnému případu řekl, že se někde musela stát hrubá chyba. "A tu by neměl napravovat zákon, který v konečném důsledku může zkomplikovat transplantace obecně," míní Koukolík.

Podle poslankyně Fischerové by organizační problémy mělo vyřešit ministerstvo zdravotnictví prováděcím předpisem, který teprve vydá. Lékaři bijí na poplach zejména proto, že jim v poslední době ubývá dárců. Od roku 1997 klesl jejich počet o třetinu, letošek je podle Evy Pokorné z Transplantcentra zatím nejhorší. Za možné důvody označila finanční potíže nemocnic, jež odrazují lékaře od náročného vyšetřování potenciálních dárců, a též "negativní mediální obraz problematiky týkající se odběru orgánů".

Nedostatek orgánů se lékaři snaží v poslední době řešit tím, že více využívají možnosti transplantovat orgán od žijících dárců, například od rodiče, sourozence či manžela. Jen v IKEM už činí podíl transplantací od žijících dvaadvacet procent. Mají nadto lepší výsledky, protože operaci lze dokonale připravit a načasovat.

"Začínám se znovu učit žít," prohlásil jeden z bývalých pacientů, Josef Otto. Na dialýze, jež mu nahrazovala funkci ledvin, strávil 32 měsíců a absolvoval 468 jejích cyklů, třikrát týden po čtyřech hodinách. Po celou dobu čekal na dárce. Tím se nakonec stala jeho vlastní žena Jitka. Transplantace od žijících dárců však logicky přicházejí v úvahu jen u párových orgánů, tedy ledvin.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Prahu po dešti zaplavil čpící zápach, mohly za to zapařené louky

Ilustrační snímek

Na většině území Prahy si lidé od rána stěžovali na nepříjemný sirný zápach. Někteří měli strach, že jde o nebezpečný...

Pálenice spustily kotle, slivovice však po rekordní sezoně poteče méně

Roman Rajský z pěstitelské pálenice v Ostravě-Plesné při destilaci třešňového...

Konec hojných časů. Poté, co loni na podzim a letos na jaře pěstitelské pálenice doslova zavalily ovocné kvasy,...

Brno se stává městem důchodců, mladí odcházejí do nových bytů v okolí

Stavba nového parkovacího domu v Kopečné ulici v Brně finišuje.

Developeři staví v okolí Brna stovky bytů. Do nich se z velké části stěhují mladé páry a rodiny z krajského města. Ceny...

Najdete na iDNES.cz