Pondělí 21. června 2021, svátek má Alois
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 21. června 2021 Alois

Lékaři vydělávají na lécích „z batůžku“. Ordinují je zdarma a bez receptu

  4:23
Andrea Přibylová ze Znojma poslala kontrolu na lékaře ze Šatova. Viní ho z nezákonného nakládání s léky. Tvrdí, že její otec dostává relativně drahý přípravek i bez receptu přímo v ordinaci a zdarma. To se jí nezdá. Ústav pro kontrolu léčiv připouští, že takzvané batůžkaření se děje v řadě ordinací.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Otec Andrey Přibylové užívá lék Atorvastatin HBF, který upravuje hladinu tuků v těle a snižuje riziko srdečního onemocnění. Atorvastatin je k dostání pouze na předpis, v lékárnách stojí necelých 800 korun. On ho ovšem dostává zdarma v ordinaci praktického lékaře ze Šatova.

"Když chtěl otec recept, bylo mu sděleno, že takto ušetří poplatek, a místo předpisu dostal přímo lék," uvedla Přibylová.

Lékaře podezírá, že je dohodnutý s farmaceutickou firmou. "Když jsem jednou přivezla otce k lékaři, všimla jsem si slečny, která nesla igelitky s léky. Družně se bavila se sestřičkou a z ordinace vyšla jen s kabelkou," popsala.

Kdy může lékař pacientovi lék dát

Lékař může poskytnout lék v ordinaci pouze v případě, že zdravotní stav pacienta vyžaduje neodkladnou péči a pacient jej potřebuje, a také tehdy, je-li lékárna či výdejna léčiv nedostupná, a není tedy možné zajistit výdej léku jiným způsobem. V takových případech pacient lék nehradí, náklady uhradí lékaři pojišťovna, uvedla Lucie Šustková ze SÚKL.

"Byla bych nerada, kdyby otci předepisovali něco, co třeba nepotřebuje, jen aby byl kšeft. Nehledě na možnou korupci ve zdravotnictví a mizení našich peněz," dodala Přibylová.

Batůžkaření lékařů je časté

Ministerstvo zdravotnictví a Státní ústav pro kontrolu léčiv říkají takovému nelegálnímu kšeftování s léky "baťůžkaření" a u lékařů se s ním setkávají poměrně často.

"Na takovém chování se obvykle podílí i lékárník nebo zástupce farmaceutické firmy, který lékaři umožňuje lék nezákonně vydat a profitovat na tom. Porušují tak zákon o léčivech, zpravidla také zákon o regulaci reklamy. Zároveň může jít o korupční jednání dle trestního zákona. SÚKL se každým takovým případem vždy intenzivně a dlouhodobě zabývá," uvedla Lucie Šustková z ústavu.

Také Přibylová ohlásila jednání lékaře na SÚKL. Po několika dnech se inspektoři vydali do ordinace na neohlášenou kontrolu. Chyby našli, neoprávněný výdej léků v ordinaci ale neprokázali. Lékař měl v záznamech vždy zapsáno vystavení receptu.

"Výdej léčiv může být bez jakékoliv evidence, když firma doveze do ordinace léky a po nějaké době si přijde pro recepty a ty potom předá spřátelené lékárně odkud léky pocházejí," namítá Přibylová.

Lékař: Pacienti dostávali reklamní vzorky

Kam se obrátit?

Má-li pacient podezření na nesprávné zacházení lékaře s léčivy, může podat podnět Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv. Pokud SÚKL porušení zákona prokáže, může udělit pokutu.

Lékař se hájí, že nedělá nic nezákonného, pacientům prý nabízí reklamní vzorky léků. "Od firem občas dostávám vzorky na vyzkoušení. Já mám doklad, že jsem je dostal a na krabičce je uvedeno, že jde o neprodejný vzorek. Stejně tak zadarmo, bez jakéhokoli doplatku a poplatku ten lék pacientovi dám," řekl iDNES.cz.

"Nechápu, kde vznikla nesrovnalost, proč si někdo stěžuje na to, že dostává lék zadarmo. Vylučuji, že bych za to vybíral peníze," dodal lékař.

Jenže podle Přibylové situace tak jednoznačná není. "Recept lékař vypisuje, ale nechává si ho u sebe. Na krabičkách nic o vzorku napsáno není," zlobí se.

Ministerstvo připomíná, že lékaři nesmějí s výjimkou akutních případů léky na předpis v ordinacích vydávat. "Vzhledem k tomu, že lékař nezná všechny lékárenské předpisy a může nesprávně zacházet s léčivými přípravky, může ohrozit zdraví pacientů," upozornil mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Kontroly SÚKL

V roce 2010 vyrazil SÚKL na 254 kontrol zdravotnických zařízení, ve 20 případech prokázal neoprávněné vybavení pacienta léky. Loni řešil SÚKL 8 podnětů týkajících se vydávání léčivých přípravků v ordinaci, pouze ve 2 případech bylo prokázáno.

"Mimo to není podle nás hlavním důvodem batůžkaření někdy deklarovaný profit pacienta, který obdrží přípravek u lékaře, a nemusí tak do lékárny, ale ekonomický profit lékaře, který mu může ve spolupráci s lékárnou z batůžkaření plynout," dodal.

I reklamní léky mají omezení

Podobná praxe může porušovat zákon i jinak: lékař preferuje výrobek farmaceutické firmy, s níž je domluvený, přestože je na trhu spousta jiných, často levnějších variant. Třeba léků, které mají stejnou účinnou látku jako Atorvastatin, se v Česku prodává dvanáct. Zákon upravuje i nakládání s reklamními baleními léků. Lékař je nemůže vydávat neomezeně.

"Reklamní vzorky jsou poskytovány lékařům proto, aby se seznámili s léky a získali zkušenosti se zacházením s nimi. To chápeme jako obeznámení se vzhledem, obsahem, vlastnostmi aplikační formy a použitím při poskytování zdravotní péče. Velikost reklamního balení musí být rovna nejmenšímu balení, které bylo uvedeno na trh, a lék musí být označen nápisem Neprodejný vzorek nebo Bezplatný vzorek," uvedla Šustková.

Za neoprávněný výdej léčivých přípravků v ordinacích lékařů hrozí lékaři podle zákona pokuta do výše jednoho milionu korun. "Obvykle však pokuty dosahují deseti tisíců korun," upřesnil mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Výrobce Atorvastatinu, firma Herbacos Recordati, se k případu šatovského lékaře nevyjádřila, její zástupce Robert Veselý však uvedl, že se jím bude zabývat.

Se Zemanem jsem nemluvil od Vrbětic, řekl Prymula. Byl o něj zájem do voleb

  • Nejčtenější

Ani Severní Korea není tak šílená. Uprchlice popsala poměry na škole v USA

Spojené státy pro ni byly symbolem svobody. Dokud tam nenastoupila na vysokou školu. Severokorejka Yeonmi Parková pro...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Zasloužíte si všechno, co se vám děje. Feriho ctitel spílal moderátorce ČT

Aféra kolem bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho, kterého několik žen obvinilo z faktického znásilnění, má ve...

Testovací průšvih. Kvůli nefunkčnímu systému skončila dovolená už na letišti

Premium Sezona letních dovolených ještě pořádně neodstartovala a lidé již hlásí první komplikace. Některým skončila zahraniční...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Italská televize zveřejnila video pádu lanovky. Policie to přitom zakázala

Italská veřejnoprávní televize Rai čelí kritice poté, kdy zveřejnila video květnové nehody, při které po pádu kabiny...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Záchranáři naříkají na odměny. Krátí je o procenta i nesmysly, čílí se odbory

Po zdlouhavých diskuzích s dvěma ministry zdravotnictví nakonec byla záchranářům přidělena odměna 120 tisíc korun za...

VIDEA TÝDNE: Slavná Farna, zásadový Ronaldo a fronta na Václaváku

Jako každou neděli vám přinášíme žebříček nejsledovanějších videí iDNES.tv. Na prvním místě se umístila zpěvačka Ewa...

Hranicí lidské obranyschopnosti je její vyčerpání, říká imunoložka Říhová

Seriál Vývoj účinných směrových léčiv by v léčbě rakoviny mohl znamenat konec vypadaných vlasů, nevolností a rozhozeného...

Přehled největších letních uzavírek: na českých silnicích bude horko

Premium Nové léto, staré známé zoufalství na silnicích. Také letos čeká na řidiče řada nástrah, které jim zkomplikují cestování...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....

Turistickým atrakcím zvoní umíráček. K radosti místních, ke zlosti majitelů

Některá donedávna uzavřená turistická lákadla, jako například muzea strašidel, sexu, tortury či komunismu, dětské herny...