Odmítl ošetřit pacienta, ten po pár dnech zemřel. Teď hrozí lékaři vězení

  0:07aktualizováno  0:07
Když záchranáři loni v srpnu přivezli do Lužické nemocnice v Rumburku pacienta, lékař Farid S. ho odmítl převzít. Záchranáři, kteří muže přivezli, vylíčili, jak je doktor slovně napadal a vyhrožoval jim. Pacient pár dní nato zemřel. Lékař nyní stojí před soudem a čelí obžalobě z neposkytnutí pomoci a z nebezpečného vyhrožování.

Lužická nemocnice v Rumburku | foto: Jiří Nýdrle, MF DNES

Bylo 1. srpna 2018 odpoledne. Záchranka přivezla do rumburské nemocnice seniora z Varnsdorfu, bývalého ředitele tamní textilní továrny. Jeho zdravotní stav byl velmi vážný. Na příjem přišel internista Farid S., jenž pracuje na oddělení gastroenterologie.

Fotogalerie

Podle obžaloby se začal rozčilovat, jaké pacienty mu tam vozí, řval na záchranáře, vztekle po nich hodil zdravotnickou dokumentací přivezeného pacienta a odešel. Záchranáři volali nadřízenému, aby jim pomohl. 

Ten se obrátil na primáře rumburské interny a ten na příjem. Lékař přišel znovu, ale podrážděný byl ještě víc. Konflikt se vyostřoval. Doktor na záchranáře opět křičel, vyhrožoval a přitom si prstem přejel po krku.

Pacienta se nakonec ujal jiný lékař a senior byl hospitalizován. Jeho zdravotní stav byl však natolik vážný, že po třech dnech v nemocnici zemřel. Podle vyšetřovatelů nemělo na jeho úmrtí lékařovo jednání vliv.

Nicméně záchranáři podali trestní oznámení kvůli odmítnutí pacienta a také proto, že v nich doktorovo chování – řečeno policejním jazykem – vzbudilo důvodnou obavu o zdraví a život.

Farid S. byl 10. září obviněn z neposkytnutí pomoci a z nebezpečného vyhrožování. „V případě prokázání viny mu hrozí až tři roky vězení nebo zákaz činnosti,“ sdělila mluvčí děčínské policie Petra Trypesová.

První trest: 120 tisíc korun

A pak už to šlo rychle, 8. října policie ukončila vyšetřování a navrhla vypracovat obžalobu, kterou státní zastupitelství pár týdnů poté podalo. Ještě do konce roku Okresní soud v Děčíně rozhodl a vydal trestní příkaz, v němž uložil lékaři peněžitý trest 120 tisíc korun. Obžalovaný s tím nesouhlasil a podal odpor, soudkyně proto nařídila hlavní líčení.

Lékař se hájí tím, že onoho dne toho měl moc, byl přetažený a krátce před incidentem měli na oddělení úmrtí jiného pacienta. Žalobce Lubomír Dolana trvá na tom, že porušil zákon.

„Neudělal ani základní vyšetření,“ řekl Dolana s tím, že lékař může pacienta nepřijmout a poslat ho jinam, jenže vždycky ho musí nejprve vyšetřit, aby mohl určit, co s ním. „To obžalovaný neudělal,“ dodal.

Lékař vinu odmítá. Připouští, že došlo ke konfliktu, ale výhrůžky popírá a také tvrdí, že vyšetření nyní již zemřelého pacienta provedl.

Co s lékařem?

Soud rozhodne v dubnu. Na výsledek čeká také Česká lékařská komora, aby mohla případně vynést také svůj verdikt.

Když redaktor MF DNES krátce po lékařově obvinění zjišťoval, jestli bude v nemocnici pracovat dál, ředitel Petr Dubravec odpověděl: „Obviněný není totéž, co obžalovaný. Vyčkáme proto výsledků vyšetřování policie.“ Vyšetřování policie již skončilo a lékař už je několik měsíců obžalovaný, přesto v nemocnici pracuje dál. Nové vyjádření ředitele Dubravce se nepodařilo získat, v pátek nebral telefon.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Do luxusu ve věži investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt je stále na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

V Japonsku by za tu dobu měli dálnici, vítali v Brandýse vysněný bankomat

Jen málokteré město v zemi nemá na náměstí nebo jinde v centru bankomat. Tento přístroj ale dosud chyběl v Brandýse nad...

Praha by měla podle Babiše převést budovy nemocnice Na Bulovce na stát

Praha by měla podle premiéra Andreje Babiše převést své budovy v Nemocnici Na Bulovce na stát, a to za symbolickou...

Mějte panenky různých barev pleti, radí ministerská příručka mikrojeslím

„Každé dítě si může vzít na hřiště panenku a dělat jí maminku či tatínka“ nebo „Pokud je to možné, vybíráme hračky i...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz