Lékař odmítl pacienta a nadával záchranářům. Soud mu zvýšil pokutu

  18:02aktualizováno  18:02
Už napodruhé dal soud peněžitý trest lékaři Faridu S. za to, že loni v srpnu podle obžaloby odmítal vzít do Lužické nemocnice v Rumburku pacienta. V návalu vzteku pak vyhrožoval záchranářům, kteří nemocného přivezli. Pacient po třech dnech zemřel.

Rumburská nemocnice | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Soud už loni nařídil, aby Farid S. za neposkytnutí pomoci a nebezpečné vyhrožování zaplatil 120 tisíc korun, lékař odmítl a v pondělí dostal trest nový: tentokrát má zaplatit 150 tisíc korun.

Fotogalerie

„Hrozilo vám vězení až na tři roky a zákaz činnosti,“ upozornila obžalovaného děčínská soudkyně Lenka Lasovská, když vysvětlovala rozsudek.

„Takový trest by byl nepřiměřeně přísný pro vás i pro společnost, neboť soud nepochybuje o vašich profesních kvalitách. Ale potrestán být musíte,“ rozhodla.

Incident se stal loni 1. srpna před čtvrtou hodinou odpoledne. Záchranáři právě přivezli do nemocnice 86letého muže, jenže Farid S. se podle obžaloby začal rozčilovat, jaké pacienty mu tam vozí. Záchranáři vylíčili, jak na ně křičel, odmítal nemocného seniora převzít a vztekle na něj hodil převozní dokumentaci. Konflikt se vyostřoval. Zdravotníci popsali, že jim vyhrožoval a výhrůžky údajně doprovodil gestem, při němž si prstem přejel po krku.

Pacienta se nakonec ujal jiný lékař. Senior byl hospitalizován na interním oddělení, ale jeho zdravotní stav byl tak vážný, že po třech dnech v nemocnici zemřel. Podle vyšetřovatelů neměl postup Farida S. na úmrtí vliv. Záchranáři na něj nicméně podali trestní oznámení.

Hromadí se stížnosti

Lékař byl 10. září obviněn z neposkytnutí pomoci a nebezpečného vyhrožování, padla obžaloba a soudkyně Lasovská na konci roku vydala trestní příkaz s peněžitým trestem. S tím obžalovaný lékař nesouhlasil, podal odpor, a soudkyně proto musela nařídit hlavní líčení.

Farid S. vysvětloval, že měl zrovna za sebou náročnou dvoudenní službu a před příjezdem sanitky musel řešit na oddělení několik závažných případů.

Odmítl ošetřit pacienta, ten po pár dnech zemřel. Teď hrozí lékaři vězení

Připouštěl však, že došlo ke konfliktu a že se nechoval správně. „Považuju své chování ze selhání,“ napsal v omluvném dopise záchranářům. „Dovolte, abych se ještě jednou omluvil za chování, ke kterému došlo po vyčerpávající službě,“ zopakoval v pondělí před soudem.

Výhrůžky však popřel. „Nevyhrožoval jsem, to by mi moje sociální založení nedovolilo,“ dodal s tím, že jeho chování bylo nevhodné, nikoli však trestné. Podle něj se nikdo nemusel skutečně bát o zdraví, nebo dokonce o život.

Jenže záchranáři namítali, že to nebylo poprvé. „Stížností je víc, výjezdové listy (zdravotní dokumentace pacienta převáženého v sanitce, pozn. red.) zmačká, nic pro něj neznamenají,“ vypověděla před soudem záchranářka, jež byla přítomna srpnovému konfliktu.

Také ředitel Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje Ilja Deyl ve stížnosti adresované řediteli rumburské nemocnice napsal, že se stížnosti na Farida S. hromadí a že se jeho útoky stupňují. „To, co se stalo 1. srpna, bylo jen vyvrcholením,“ psal.

Dobrý lékař

Naopak obhajoba připojila do soudního spisu článek z místních novin, v němž jiný pacient děkoval Faridu S. za příkladnou lékařskou péči. Rovněž nadřízení sdělili soudu, že si váží jeho práce, přestože i oni jsou si vědomi jeho komplikované povahy. „Je vznětlivý, občas těžko vychází s nadřízenými,“ sdělil jeden z nich.

Pacient do nemocnice v Děčíně došel po svých, domů se vrátil jako ležák

Kromě výhrůžek obžalovaný lékař odmítl i druhé obvinění – že pacientovi loni 1. srpna neposkytl pomoc. Tvrdí, že seniorův zdravotní stav prověřil, ale v okamžiku příjmu nebyl jeho život ohrožený.

Žalobce to vidí jinak. „Ten pacient ho vůbec nezajímal, ani se na něj nepodíval,“ řekl státní zástupce Lubomír Dolana a podotkl, že doktor porušil lékařský slib.

Peněžitý trest 150 tisíc korun zatím není pravomocný, lékař si nechal lhůtu, aby si rozmyslel, zda se odvolá. Co bude rozsudek znamenat pro jeho další lékařskou praxi, není jasné. Ředitel Lužické nemocnice Petr Dubravec nechtěl případ komentovat. „Nebudu se k tomu vyjadřovat, nejsme účastníci řízení,“ řekl.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky
Premium

Malostranský zápisník: Jak virus Lubomír Zaorálek paralyzoval Sněmovnu

O tom, co je v parlamentu považováno za Sophiinu volbu, jak pomlázka posiluje českou státnost, kterým vraždám zatleská...

Topíme se v ozónu, plyn trápí hlavně astmatiky a zvyšuje riziko úmrtí

Každý ho pozná podle docela příjemné svěží vůně. Jenže jeho účinky na lidské tělo už zdaleka tak příjemné nejsou....

Premiérův Twitter se změnil v seznamku, Babiš sdílí recesistické inzeráty

Na twitterovém profilu Andreje Babiše se v sobotu začaly hojně objevovat příspěvky, ve kterých se lidé prezentují jako...

VIDEA TÝDNE: Děsivá nehoda na D1, trpící Putin a drama v Londýně

Jakou každou neděli, tak i dnes vám přinášíme videa týdne. Nejsledovanějšími se staly autentické záběry nehody na D1,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz