Zemřel přední český alergolog Václav Špičák. Bylo mu devadesát let

  11:04aktualizováno  11:04
Založil první lůžkové alergologické oddělení pro děti v republice, napsal více než dvě stovky odborných publikací a získal řadu ocenění. Koncem 50. let stál Václav Špičák u zrodu alergologie v tehdejším Československu a podílel se na vzniku ozdravných pobytů. O jeho úmrtí informovala Česká lékařská komora v pátek v podvečer.

Profesor Václav Špičák | foto: Archiv VŠMetro.cz

Profesor Václav Špičák se narodil 14. ledna 1929. Když se po absolvování Gymnázia Jana Masaryka v Praze rozhodoval, jakou kariéru si zvolit, vybíral mezi herectvím, kterému se věnoval už během studia, a lékařstvím.

Fotogalerie

„Jako dítě jsem hrozně často stonal. Díky tomu jsem si možná uvědomil, jak moc je důležité, aby měl člověk někoho, o koho se může opřít,“ uvedl zpětně ke své volbě Špičák ve svých osmdesáti letech. Na lékařské fakultě se pak přihlásil na pediatrii. 

„K alergologii mě přivedl profesor Švejcar, který už tehdy pochopil, že alergická onemocnění budou v životě lidí hrozně důležitá,“ vzpomínal Špičák. U Švejcara zahájil vědeckou aspiraturu - obdobu dnešního doktorského studia - věnovanou dětskému astmatu. V roce 1960 se pak mimo jiné zasloužil o vznik prvního pediatrického lůžkového alergologického oddělení.

V 60. letech absolvoval roční studijní pobyt v Paříži, kde ho učily největší kapacity té doby, slibně rozjetou Špičákovu kariéru ale přibrzdil srpen 1968. Se studenty se podílel na organizování stávkového hnutí, v budově kliniky také umožnil zahraničním štábům tajně natáčet rozhovory s významnými československými osobnostmi. 

„Přiváželi jsme je tam sanitkami,“ vyprávěl Špičák, kterého kvůli tomuto angažmá během čistek vyloučili z KSČ a poté na sedm let odstavili od odborné práce i možnosti učit.

13.září 2019 v 20:14, příspěvek archivován: 14.září 2019 v 11:31

Vedení České lékařské komory se zármutkem přijalo smutnou zprávu, že odešel Rytíř Českého lékařského stavu prof. MUDr. Václav Špičák, CSc. Vyjadřujeme soustrast rodině, přátelům a spolupracovníkům.
Odpočívejte v pokoji, pane profesore, vážený Rytíři.

Působil jako řadový pracovník ve Výzkumném ústavu vývoje dítěte, až v druhé polovině 70. let se směl vrátit k profesi pediatra. Z klatby se dostal teprve začátkem 80. let, kdy se stal primářem dětského oddělení nemocnice Na Bulovce, kterým byl až do roku 1996. 

Vybudoval tam například respirační laboratoř a laboratorní oddělení klinické imunologie. Po roce 1989 inicioval vznik informační služby o pylovém riziku. Do ordinace nepřestal docházet ani po oficiálním odchodu do penze.

Inicioval založení České iniciativy pro astma, v roce 2005 byl oceněn cenou J.Purkyně. V březnu 2009 byl Špičák za své zásluhy v Břevnovském klášteře pasován na 16. Rytíře českého lékařského stavu.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Mezi oběťmi bylo 38...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Sněmovna odsoudila antisemitismus, odmítla výzvy k bojkotu Izraele

Sněmovna odsoudila antisemitismus a odmítla zpochybňování práva Izraele na existenci a obranu. Postavila se také proti...

Zeman slíbil zveřejnění zdravotní dokumentace, abdikovat kvůli zdraví nebude

Prezident Miloš Zeman řekl, že Ústřední vojenská nemocnice zveřejní ve čtvrtek jeho zdravotní dokumentaci. Nemocnice...

Zeman podpořil státní rozpočet, Pirát Ferjenčík ho označil za cár papíru

Prezident Miloš Zeman podpořil ve Sněmovně vládní návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun....

Část Pirátů chce sesadit Michálka. Nerezignuje. Jsem tvrdý, přiznal

Mezi Piráty to vře. Část členů strany chce odvolání místopředsedy a šéfa poslanců Jakuba Michálka. Vadí jim jeho...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz