"Budoucnost spočívá mimo jiné v rostlinné biochemii," říká děkan První lékařské fakulty Univerzity Karlovy Tomáš Zima.
Díky nanotechnologiím zase umíme významně zrychlit výzkum a to, co trvalo týdny, se dnes děje během hodin.
"Jde ale především o to, že už umíme ovlivnit enzymy, tedy látky, které se účastní většiny dějů v buňce a bez nichž se řada dějů ani nespustí," vysvětluje šéf biochemické společnosti Václav Pačes.
Podle něj se blížíme době, kdy bude možné donutit enzymy provádět reakce, které v přírodě zatím ještě ani neexistují. Třeba rozštěpit dřevo až na cukr. Ba co víc: tyto speciální enzymy i "vyrobit".
"Má to velký význam třeba pro hledání nových léků," říká Pačes. Podle něj potrvá dvacet, nanejvýš třicet let, než budeme mít léky na většinu nádorů. "I na nemoci, o nichž teď ještě nemáme ani tušení. Stejně tak budeme mít genovou terapii, kdy bude možné měnit vadné geny za plně funkční," řekl.
Čeští vědci se výzkumů nejen účastní, ale sami přicházejí s významnými objevy. Například Miroslav Strnad objevil látku odvozenou od rostlinných růstových hormonů, která dostala jméno podle místa objevu – olomoucin.
Látka má velký protinádorový účinek, zjednodušeně řečeno umí ovlivnit růst nádorů, a již se začala vyrábět. Další objev stejné laboratoře – látka roskovitin, je ve druhé fázi klinického zkoušení.
Pačes: medicína na míru je na dohledBiochemik a bývalý šéf Akademie věd Václav Pačes byl v roce 1970 tím, kdo objevil jako první enzym, který umí ovlivnit růst rostlinných buněk. "Je to cesta k novým lékům na nemoci, jež zatím neumíme léčit," říká Pačes, který se výzkumem enzymů zabývá dodnes. Jak to myslíte? Proč pracujete právě s rostlinnými enzymy? Je to návrat vědy k přírodě? A jak dlouho ještě potrvá, než vzniknou první léky? Cesta už byla nastoupena, ale pravda, pár let to ještě potrvá. Pak ale budou k dispozici cílené léky, které budou účinkovat ne na lidstvo, ale na konkrétní pacienty s jejich genetickou výbavou. Protože lék, který jednomu pomáhá, může jinému dokonce škodit. Nebudou pak ale léky příliš drahé? Nemyslím. To máte jako se vším. Mobilní telefony byly nejdřív taky velké, neohrabané a nesmírně drahé. A dnes si za pár korun koupíte šikovný maličký telefon. Jakmile se jednou najde ta technologie, tak pak už se po zavedení jen zlevňuje. Jsem velký optimista a věřím, že individualizovaná medicína je na dohled. A že budeme umět léčit i nemoci, o kterých dnes ještě ani nemáme tušení. Tedy i léky na rakovinu? Určitě. Ještě tak dvacet třicet let a budou na světě. Stejně jako genová terapie, tedy náhrada vadných genů novými. |