Vedení ČT popřelo, že by chtělo přestat vysílat pořad AZ-kvíz

  11:20aktualizováno  13:50
Vedení České televize popřelo, že by chtělo zrušit oblíbený pořad AZ-kvíz. O zrušení vědomostní soutěže, která televizní diváky baví již čtrnáct let, se začalo spekulovat poté, co televize oznámila, že zastavila natáčení dalších dílů.

Populární soutěžní pořad AZ-kvíz možná po 14 letech zmizí z televizních obrazovek. Nové vedení České televize zvažuje, že pořad zruší. | foto: Česká televize

Osud půlhodinového AZ-kvízu, který se nyní vysílá čtyřikrát týdně, je v rukou týmu nového ředitele České televize Petra Dvořáka. Ten nastoupil do funkce 1. října a hned se pustil do změn, které se mají na obrazovkách promítnout co nejdříve.

Nejúspěšnější pořady brněnského studia

Trvale nejsledovanější seriál
Četnické humoresky (sledovanost 1,5 milionu)

Nejsledovanější inscenace
Tchyně a uzený podle námětu Simony Monyové
Alma - film "o štěněti, které změnilo život dospělých lidí" (obojí sledovalo 1,6 milionu diváků)

Pravidelná trvalá sledovanost
Manéž Bolka Polívky (průměrně milion diváků)
Soutěžní AZ-kvíz (průměrná sledovanost 300 tisíc)
Den D (zhruba půl milionu diváků)

"Kvůli tomu letos stále ještě není definitivně schválené vysílací schéma pro rok 2012. A protože nevíme, zda se s AZ-kvízem ještě počítá, zastavili jsme předtáčení dalších dílů na příští rok," uvedla mluvčí brněnského studia Hana Orošová.

Právě tato zpráva dala vzniknout spekulacím o tom, že televize chce s pořadem skončit definitivně. Ředitel programových okruhů ČT Milan Fridrich tuto informaci obratem popřel pro server Digizone.cz.

"AZ-kvíz nejen že nerušíme, ale rozšíříme jeho vysílání ze čtyř na pět dní v týdnu," uvedl Fridrich. Zda soutěži zůstane nynější vysílací čas od 17 hodin, zatím nechtěl potvrdit, vysílací schéma na příští rok se totiž bude prezentovat až příští týden.

Nečekanou stopku ve chvíli, kdy se měly začít tvořit další díly, Fridrich vysvětluje nutnou "modernizací" pořadu. "Jsme si vědomi toho, že tento formát je už poněkud zastaralý, ale chceme mu dát šanci. Výrobní štáb má teď za úkol AZ-kvíz modernizovat a uvidíme, jak se mu to podaří," vysvětlil serveru Fridrich.

Zpráva o konci pořadu rozzlobila diváky a zaskočila štáb

Nečekaná zpráva o údajném konci pořadu, jehož vysílání sleduje průměrně tři sta tisíc dospělých a pětadvacet tisíc dětí, zaskočila diváky i soutěžící, kteří o budoucnosti legendárního pořadu diskutují na jeho webových stránkách.

"Ve čtvrtek 10. listopadu jsem se měl zúčastnit natáčení AZ-kvízu. Jenže na začátku týdne jsem se po telefonu dozvěděl, že jezdit nemusím, protože se o víkendu zjistilo, že natáčení je stopnuté," stěžoval si muž s přezdívkou Bojan.

Další mu rozzlobeně přitakávali. "Je mi to líto, protože AZ-kvíz mám fakt ráda. Tímto stylem půjde sledovanost České televize rychle k nule. Už chybí jen začít dávat telenovely," psala další divačka.

Překvapený byl i televizní štáb. "O tom, že se zatím nebudou chystat další díly, jsem se od produkční dozvěděla jen pár dní před plánovaným natáčením," podivovala se například moderátorka Eva Machourková, jejíž tvář i hlas patří k AZ-kvízu od jeho prvního dílu.

Dobré ráno čekají změny, bude možná až odpoledne

Změny, které chystá Dvořákův tým, se zřejmě nevyhnou ani dalším pořadům z brněnské dílny. Den D se zřejmě zatím překotnému konci vyhne, ani o jeho osudu není ještě definitivně rozhodnuto. Dalších třináct dílů pořadu o odvážných podnikatelských záměrech na příští rok je však natočených už od léta. "Dá se proto předpokládat, že se na obrazovce objeví," uvedla Orošová.

Změnám se ale podle dostupných informací zřejmě nevyhne Dobré ráno s Jedničkou. Pořad, v jehož výrobě se střídají všechna tři televizní studia, zřejmě změní jméno. A v programu ho lidé místo ranních hodin najdou zřejmě odpoledne. "O Dobrém ránu a případných změnách se opravdu také jedná," potvrdila Orošová.

Další informace o budoucnosti brněnského studia přinese výjezdní zasedání Rady České televize. Ta se v Brně sejde za týden. Radní mají na programu také například jednání o přípravách na stavbu nového televizního studia v brněnské Líšni.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Internet se baví na účet ministryně za výrok o mobilních datech a wifi

Šéfka Svazu obchodu Marta Nováková.

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková na sebe upozornila výrokem, že mobilní data jsou drahá i proto, že lidé...

Taxi dispečink je dnes přežitek, řekl šéf Taxify ČR v Rozstřelu

Šéf Taxify ČR Roman Sysel a Karolína Venclová z Asociace koncesionářů v...

Od letošního roku musejí mít řidiči alternativní taxislužby Taxify licenci stejně jako řidiči běžní řidiči taxi. Před...

Protikorupční fond chce pro oznamovatele trestných činů až 667 tisíc

Karel Janeček v Show Jana Krause

Lidé, kteří nahlásí trestný čin spáchaný jejich zaměstnavatelem a budou kvůli tomu vyhozeni nebo převedeni na jinou...

Najdete na iDNES.cz