Středa 23. června 2021, svátek má Zdeňka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 23. června 2021 Zdeňka

Léčebny nezvládají nápor alkoholiků

  2:10
Ve slavném filmu Dobří holubi se vracejí je protialkoholní léčebna vykreslena jako ponuré místo. Léčebny v zemi teď však zažívají nápor: rychle přibývá lidí, kteří se chtějí léčit ze závislosti na alkoholu nebo drogách. Jenže není místo, musí čekat.

Zatímco v polovině devadesátých let bylo v psychiatrické léčebně v Bohnicích jen pár alkoholiček a drtivou většinu pacientek ženského oddělení představovaly narkomanky, dnes je poměr vyrovnaný. | foto: Petr NovotnýMF DNES

Jeden panák tvrdého alkoholu nebo jedno pivo nebo dvě deci vína. Pokud vy nebo někdo z vašich blízkých popíjí pravidelně jen v tomto množství, nemusíte si dělat starosti. Takovému pijákovi s největší pravděpodobností nehrozí, že si tím vypěstuje závislost.

Když však uvedenou dávku zvýší a bude se opíjet denně, je na nejlepší cestě, jak se stát závislým nebo závislou. Podobné to je i s drogami.

Problematických uživatelů těchto návykových látek je v Česku více než třicet tisíc, ale jen zhruba tři tisíce mužů a žen dospějí k rozhodnutí, že už je droga ničí tak, že by se měli léčit.

Nejvíce alkoholiků eviduje Olomoucký kraj – 41 lidí na deset tisíc obyvatel, republikový průměr je 24 lidí. Nejvíce narkomanů připadá na Pražany – 35 drogově závislých na deset tisíc obyvatel, přičemž průměr v republice je dvanáct. V obou těchto regionech také vloni přibylo nejvíce závislých.

Dva pavilony, a pořád málo
Ale většina z nich se do léčeben nedostane. Jednak o to nemají zájem, jednak počet lůžek nestačí zájmu. "V drtivé většině případů se na léčbu čeká, a to týdny až měsíce," říká Ivan Douda v Nadace Drop In.

Zatímco v polovině devadesátých let bylo v psychiatrické léčebně v Bohnicích jen pár alkoholiček a drtivou většinu pacientek ženského oddělení představovaly narkomanky, dnes je poměr vyrovnaný – jedna ku jedné.

V devadesátých letech stačil tomuto oddělení pro ženy jeden pavilon, dnes už pacientky obsadily dvě budovy s kapacitou osmdesát lůžek. Za rok se na nich vystřídá zhruba 750 pacientek. Zájemkyně o léčbu musí čekat asi týden na volný termín pro přijetí k léčbě.

Primář oddělení Václav Dvořák poukázal na to, že do léčebny nastupují stále mladší ženy se závislostí na alkoholu. "Společnost je příliš ignorantní k tomu, kolik mezi námi běhá alkoholiků. Hlavně, že je spotřeba," říká.

Situaci v republice komplikuje to, že psychiatrické léčebny musí nechat pár lůžek na detoxikačních odděleních volných, aby mohly přijímat narkomany, které tam pošle soud, protože byli přistiženi při trestném činu.

Tito závislí se však léčit nechtějí. "Vracejí se do svého prostředí a pokračují v tom, na co byli zvyklí," říká primář Dvořák.

Narkomani musí být pod lékařským dohledem, aby si neublížili. "Kdyby je zavřeli do cely předběžného zadržení, hrozil by jim tam bez drogy těžký absťák nebo deprese," vysvětlil zástupce ředitele psychiatrické léčebny v Bohnicích Tibor Miklós.

Léčba all inclusive
Připouští, že u těchto závislých je těžké dosáhnout toho, aby se začali léčit. Pět až deset dnů tak zbytečně zabírají místa zájemcům, pro které by detox a následná léčba byly přínosem.

A vše mají all inclusive. Na rozdíl od lidí, kteří mají zájem léčit se, nemusí platit regulační poplatek šedesát korun za den pobytu. Na ženském oddělení v Bohnicích mají týdně dvě až tři takové narkomanky.

Dalším problémem je to, že v Česku nefunguje systém léčby závislých dětí a mládeže. Národní monitorovací středisko pro drogy zjistilo, že u nás je jen jedna léčebna pro mladistvé a jedna pro děti mladší patnácti let. Navíc Praha má pro opilé nebo zdrogované děti jen dvě lůžka.

Ta jsou trvale vytížená, další případy musí sanitky vozit na metabolické jednotky běžných nemocnic. To je však riskantní. "U marihuany hrozí závažné psychotické ataky," uvedl lékař Marian Koranda z dětské detoxikační jednotky.

Po detoxikaci už několik dětí podstoupilo léčebnu závislosti v Bohnicích. Mezi dospělými, tedy v prostředí, kde potkají zkušenější alkoholiky a narkomany. "Mladší se snažíme držet odděleně od těch, kdo už mají s návykovými látkami delší zkušenost," říká primář Dvořák.

Kde vzít peníze?
Stát na léčebny závislostí zjevně nemá dost peněz. V roce 2006 se počet lůžek v psychiatrických léčebnách snížil o 96 a navíc bylo v jedné nemocnici uzavřeno psychiatrické oddělení s devatenácti lůžky. I kdyby se peníze zázračně našly, zřejmě by sami lékaři nově vzniklá pracovní místa neobsadili.

"Je to náročná práce. Nikdo to nechce dělat, protože ta práce nepřináší mnoho satisfakce," říká psychiatr Dvořák. Zájemcům o léčbu tak zbývají jen komunitní zařízení, kde si za léčbu částečně nebo úplně platí.

Ale nestátní neziskové organizace, které se na tuto léčbu zaměřují, jsou odkázány jen na dotace. "Pojišťovny s nimi odmítají uzavírat smlouvy, protože to pro ně nejsou zdravotnická zařízení," řekl Josef Radimecký z Centra závislostí.

Autor:

Prasárna a hyenismus. Vyšetřit potřebuje Fischer, ne Zeman, míní Mynář

  • Nejčtenější

Popadané stromy, zatopené sklepy. Bouřky odřízly 6 tisíc domácností od proudu

Meteorologové varují, že velkou část republiky včetně metropole Prahy zasáhne v úterý přívalový déšť, po kterém mohou...

Ani Severní Korea není tak šílená. Uprchlice popsala poměry na škole v USA

Spojené státy pro ni byly symbolem svobody. Dokud tam nenastoupila na vysokou školu. Severokorejka Yeonmi Parková pro...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Žádný „český Floyd“, policie ukazuje nové video. Romea pitvě nevěří

Policie se ohradila proti spekulacím kolem zásahu v Teplicích, po kterém zemřel muž na předávkování drogami. Soudní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Veze mě podivín, bojím se, psala mariňačka. Po čtyřech dnech ji našli mrtvou

Sedím v autě s cizím mužem, doufám, že mě neunese. Takovou zprávu napsala před týdnem své matce do USA...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Neléčená lupénka může člověka dostat až na invalidní vozík, varuje primář

Psoriázou, která je více známá pod názvem lupénka, u nás trpí statisíce lidí. Na kožní i revmatickou formu zabírají...

Laboratoře odhalily 131 případů, skoro o třetinu méně než před týdnem

Za úterý v Česku přibylo 131 případů koronaviru, o 75 méně oproti minulému týdnu. Úterky v posledních týdnech většinou...

MF DNES tajně zkoušela poslance. Hledáte pomoc a napíšete mail. Kdo odpověděl?

Premium MF DNES zkusila před blížícími se podzimními volbami do dolní komory oslovit všech jejích dvě stě členů a otestovat,...

Poslanci budou mimořádně jednat o zvýšení důchodů nad rámec zákona

Na mimořádné schůzi se poslanci sejdou kvůli vládnímu návrhu na zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních a...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Václav Kopta se pochlubil dcerami. Obě jsou pescetariánky

Václav Kopta se coby pyšný tatínek pochlubil dcerami Františkou a Janou. Společně dorazili do primácké Show Jana...

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....