Čtvrtek 24. června 2021, svátek má Jan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 24. června 2021 Jan

Při životě ji drží šest gramů konopí denně. Proplacení léčby teď rozhodne soud

  18:26
Šest gramů. To je průměrná dávka léčebného konopí, kterou podle průzkumu ministerstva zdravotnictví spotřebuje pacient za měsíc. Dvaapadesátiletá Martina Kafková však toto množství potřebuje každý den. Kdyby ho měla získávat z lékárny, zaplatila by každý měsíc přes třicet tisíc korun. Pěstuje jí ho proto otec. Žena se také obrátila na soud. Ten by měl ve čtvrtek řešit, zda jí ho pojišťovna proplatí.

Martina Kafková | foto: Zdeněk Majzlík

Tři gramy vykouří v jointech, zbylé tři jí pak rodiče přidávají do jídla. Kvůli roztroušené skleróze je dvaapadesátiletá Martina Kafková přes dvacet let upoutána na vozík, nejvíce ji trápí křeče a urputné bolesti. Protože má žena částečně ochrnuté dýchací a střevní svalstvo, potýká se s problémy s dýcháním i se zácpami. Kvůli těm dokonce dvakrát skončila na jednotce intenzivní péče, protože jí hrozilo roztržení střev. 

Konopní pacienti jsou běžně udáváni okolím, řekl v Rozstřelu Zábranský

Analgetika jí už nezabírají. Konopí však ano. „Joint je nejrychlejší způsob. Během pár vteřin odejde křeč a bolesti pominou. Pomáhá jí to i na dýchání - najednou se její hrudník dokáže rozšiřovat,“ popsal účinky její otec Zdeněk Majzlík.

Se zácpami Martině zase pomáhá drcené konopí přidané do jídla. „Vypadá to hrozně - třeba svíčková omáčka a nasypete tam dvě špetky takové drti. Ale chuť jídla to nijak nemění,“ dodal.

Měsíčně tak Martina spotřebuje přibližně 180 gramů konopí. To by ji při nákupu z lékárny vyšlo na více než třicet tisíc korun měsíčně. Její invalidní důchod přitom čítá jen něco přes devět tisíc.  

I přesto, že lékaři ženě konopí doporučili, Všeobecná zdravotní pojišťovna léčbu uhradit odmítla – Martina podle ní nevyčerpala všechny dostupné možnosti léčby. „Zákon VZP neumožňuje poskytovat informace o tom, jaká zdravotní péče byla či nebyla poskytnuta konkrétním klientům, jaký je zdravotní stav konkretních klientů a podobně,“ reagoval mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý.

Kromě toho, že Martinin otec ženě léčivo pěstuje sám, Martina se také obrátila na justici.

Fotogalerie

Pražský městský soud tak zamítnutí pojišťovny zrušil a věc jí vrátil k opětovnému posouzení. VZP však žádost znovu zamítla. Martina proto podala další žalobu. Poté, co se po celý rok 2018 v případu nic nedělo, podala také stížnost k Ústavnímu soudu. 

Právě ten minulý týden rozhodl, že Městský soud v Praze musí neprodleně rozhodnout. „Městský soud v Praze za celý loňský rok, kdy k němu stěžovatelka podala druhou správní žalobu, vyřešil pouze otázku místní příslušnosti, řízení nařídil až poté, co se na něj obrátil Ústavní soud s žádostí o zprávu stavu řízení,“ uvedl soudce zpravodaj Jaromír Jirsa. A právě tento čtvrtek by tak měl soud řešit, zda pojišťovna Martině léčbu proplatí.

Od brnění prstů k roztroušené skleróze

Martininou velkou vášní byla už od mala hudba. Od dětství hrála na kytaru a závodně tančila. Koníček proměnila v zaměstnání, když po studiu na konzervatoři učila hrát na kytaru postižené děti.

V sedmadvaceti letech začala s manželem stavět domek, chystali se založit rodinu. Tehdy ji také poprvé začaly brnět prsty. Bylo to nepříjemné, především během hraní na nástroj, ale příliš tomu nevěnovala pozornost. Pak ovšem zakopla na úplně rovné cestě.

Lékaři jí diagnostikoval roztroušenou sklerózu. Progresivní formu. Martině se všechno sesypalo. „Velice rychle potom dostala ataku, s rukama to bylo ještě horší. Když potom přišel další záchvat, Martina dokonce na dva měsíce oslepla,“ popsal otec postup nemoci. Zhoršovala se i Martinina chůze. „Nejdřív to byla hůlka, pak francouzské hole a velice rychle skončila na vozíku,“ dodal.

Na analgetika si její tělo postupem času zvyklo a léky přestaly účinkovat. „Problém ale je, že dávka, která by vás zabila, zůstává stejná. Takže vy se k ní pomalu blížíte a někdy to můžete ‚přešvihnout’,“ vysvětlil Majzlík. Když se pak Martině v roce 2009 rozpadlo druhé manželství, vrátila se k rodičům. S sebou si přinesla konopí přibližně na měsíc, vypěstoval jí ho bývalý manžel. Brzy jí však došlo.

„Dostala se do takového stavu, že jsem nebyl schopen dostat ji z postele. Byla napnutá, celá ztvrdlá křečí a jen naříkala bolestí. Jenže ono se to stupňovalo. Dokonce mě pak prosila, abych ji nějakým způsobem pomohl zemřít, že to už nezvládá,“ popsal otec. Její kamarádi se o tom dozvěděli a konopí Martině přivezli. 

„Tehdy jsem poprvé viděl, jak to účinkuje. Dvakrát si potáhla a jak byla předtím ‚zkřečovatělá’, tak se úplně uvolnila,“ nastínil Zdeněk Majzlík. Martina podle jeho slov konopí užívala už předtím, on však léčebným účinkům nevěřil. „Říkal jsem dobře, máš velké problémy a toto sis vzala jako berličku. Ale když jsem to viděl, tak jsem se musel omluvit všem, kterým jsem předtím nadával do feťáků,“ dodal.

Povědomí lidí se obrovsky změnilo

Konopí Martině doporučila i její lékařka. V Česku ho však pojišťovny běžně nehradí. Jelikož by za konopí z lékárny musela platit horentní sumy, otec ho Martině pěstuje. Stojí ho to v nejzazším případě přes tři tisíce korun ročně. Začal o tom psát i na blog.

„Uvědomoval jsem si, že jestli to budu dělat tajně, stačí, aby někdo zavolal na policii. Mně nejde o to, že bych se dostal k soudu. Ale najednou bych pro holku neměl konopí,“ vysvětlil.

Za dobu, kdy o lékařské konopí bojuje, se pak podle něj konopí pro lékařské účely nejen legalizovalo, ale zvýšil se i počet lékařů, kteří ho předepisují. „Snaží se zjistit, v čem všem to konopí pomáhá,“ dodal. To potvrzují i statistiky ministerstva zdravotnictví. 

„Obrovsky se změnilo povědomí prostých lidí. Všichni jsme byli zpracovaní, že konopí je stejné svinstvo, jako je heroin či pervitin, že jsou to všechno jenom drogy a že ti, kdo je užívají, jsou feťáci,“ dodal. 

Naději pak Majzlík vidí v návrhu ministerstva zdravotnictví. To koncem ledna navrhlo devadesátiprocentní úhradu konopí pro léčebné použití z veřejného zdravotního pojištění. 

„Uvědomujeme si, že dnešní cena léčebného konopí může být pro některé skupiny pacientů významně zatěžující, zejména pro ty, kteří jsou v invalidním důchodu a mají nízké příjmy. Dokonce může vést k nelegálnímu domácímu ‚samopěstování’ konopí neznámé kvality, které může mít ve výsledku zásadně negativní dopady na zdraví pacienta,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. 

Počet pacientů a lékařů
Rok2015201620172018
Počet pacientů30130125447
Počet lékáren s uzavřenou smlouvou2242848
Počet registrovaných lékařů4 131858

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví. Poznámka: K 28. lednu 2019 se počet registrovaných lékařů zvýšil na 74.

Pojišťovny by podle něj měsíčně hradily až 30 gramů. Pokud by pacient potřeboval větší množství, potřeboval by souhlas revizního lékaře. Návrh by podle ministerstva měl začít platit od příštího roku. 

Autor:
  • Nejčtenější

Popadané stromy, zatopené sklepy. Bouřky odřízly 6 tisíc domácností od proudu

Meteorologové varují, že velkou část republiky včetně metropole Prahy zasáhne v úterý přívalový déšť, po kterém mohou...

Ani Severní Korea není tak šílená. Uprchlice popsala poměry na škole v USA

Spojené státy pro ni byly symbolem svobody. Dokud tam nenastoupila na vysokou školu. Severokorejka Yeonmi Parková pro...

Veze mě podivín, bojím se, psala mariňačka. Po čtyřech dnech ji našli mrtvou

Sedím v autě s cizím mužem, doufám, že mě neunese. Takovou zprávu napsala před týdnem své matce do USA...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tepličan se sám knokautoval ranou do hlavy. Zabily ho drogy, řekl Hamáček

Na sociálních sítích koluje další video teplického Roma, který v sobotu zemřel v sanitce poté, co se podle soudní pitvy...

Kdo staví dům, musí si připlatit. Kvůli prudkému nárůstu cen nestačí hypotéky

Premium Martin Hájek buduje v lokalitě Loukovec v Příhrazských skalách v Českém ráji dům, do kterého se nejspíš s rodinou nikdy...

Ralsko 30 let poté. „Český Černobyl“ je skanzenem sovětské okupace

Premium Zem je tu děravá jako ementál, naládovaná střelivem a nasáklá ropnými látkami. Co krok, to azbukou vyrytý nápis. Tu na...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

  • Další z rubriky

Mění Maláčová image? Připomíná Franka nebo Claire Underwoodovy

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová překvapila na sociálních sítích novou vizáží. Je otázkou, zda v trendu...

POLITICKÝ DIÁŘ: Proč se Šlachta bojí, že by mohl být v pr....

Premium Politickou kometou posledních dní je bývalý šéf protimafiánského útvaru ÚOOZ Robert Šlachta, toho času lídr politického...

Další zákaz, který soud zrušil. Vláda neměla zavřít herny a kasina

Nejvyšší správní soud (NSS) opět potvrdil, že ministerstvo zdravotnictví nemělo na jaře pravomoc plošně zakázat provoz...

Respirátory se neruší, Vojtěch couvl. Zmírňování epidemie se zastavilo

Povinnost nosit respirátory v uzavřených prostorách a hromadné dopravě zůstává. Ministr Adam Vojtěch couvl z původního...

O 3 cm štíhlejší? Přečtěte si recenzi na novinku Bodyshape od biotenu
O 3 cm štíhlejší? Přečtěte si recenzi na novinku Bodyshape od biotenu

Trvale zhubnout není snadné, to víme asi všichni. Kromě změny jídelníčku a pohybu je potřeba postarat se i o zpevnění pokožky. K tomu slouží celá...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

S Ivou Pazderkovou jsme se za naši svatbu styděli, přiznal Pavlásek

Lukáš Pavlásek (42) je sice zasnoubený, ale do svatby se nehrne. Veselku zatím překazila konoravirová opatření. Komik v...

Václav Kopta se pochlubil dcerami. Obě jsou pescetariánky

Václav Kopta se coby pyšný tatínek pochlubil dcerami Františkou a Janou. Společně dorazili do primácké Show Jana...

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....

Turistickým atrakcím zvoní umíráček. K radosti místních, ke zlosti majitelů

Některá donedávna uzavřená turistická lákadla, jako například muzea strašidel, sexu, tortury či komunismu, dětské herny...