Němeček hledá šest zdravotníků, pošle je do zahraničí učit se o konopí

  18:50aktualizováno  18:50
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček hledá šest odvážlivců. Díky grantu, který resort vypisuje, vyjedou do zahraničí učit se léčit konopím. Ministr to řekl ve středu při zahájení čtyřdenní konference s mezinárodní účastí. Koná se v Praze a je zaměřena na léčbu i legislativu spojenou s konopím.

Holandské konopí v Česku. Pacienti si nyní mohou koupit jen dovozové konopí, a to za zhruba 280 korun za gram. Nutný je elektronický recept a lékař, který smí konopí předepisovat. Ilustrační foto | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Vypisujeme soutěž o stipendia pro šest českých zdravotníků, kteří navštíví třítýdenní kurz spolu s praktickými stážemi na pracovištích svých odborností, které používají k léčbě konopí a jsou celosvětově uznávanými zařízením ve své oblasti,“ řekl v úvodu vědecké konference ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Stipendisté odcestují do Izraele, kde budou pracovat v univerzitní nemocnici. Ministerstvo tam chce odeslat konkrétně čtyři lékaře a dvě zdravotní sestry. Záměrem je, aby se naučili s konopím zacházet a mohli své vědomosti předávat svým kolegům. Stipendijní program by měl být vypsaný v březnu.

Ministr v minulosti navštívil Izrael, kde mimo jiné byl u pěstitelů léčebného konopí (více o jeho návštěvě čtěte zde). Jeho úřad nyní dokončuje novou vyhlášku, která razantně změní podmínky používání konopí v léčebné praxi. Vyhláška by mohla umožnit měsíčně předepisovat až 180 gramů konopí místo současných 30 a rozšířit počet diagnóz i lékařů, kteří by konopí směli předepisovat (více o návrhu změn čtěte zde).

„Tato norma je na cestě do vnějšího připomínkového řízení tak, abychom již na jaře mohli postupovat podle ní,“ uvedl ministr. „Ještě před vstupem v platnost podléhá technické notifikaci EU, která trvá minimálně tři měsíce. Neboli, za ministerstvo by proces mohl legislativně být hotov zhruba do měsíce, ale zřejmě bude nutné čekat ještě na EU,“ upřesnila na otázky iDNES.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

Ministr Němeček ve středu také uvedl, že ministerstvo se chystá opět otevřít debatu o tom, zda by konopí mělo být hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. „Tak, aby konopí bylo dostupné i pro ty nejméně majetné a nemohoucí. Tato debata asi nebude krátká,“ dodal. V minulosti resort hrazení konopí z veřejných peněz odmítl a nyní si pacienti mohou gram konopí koupit zhruba za 280 korun.

Praha hostí čtyřdenní odbornou konferenci

Do Prahy se tento týden sjely tři stovky lékařů, vědců, lékárníků, ale i pacientů z několika zemí světa. Přijeli na vědeckou konferenci Léčené konopí a kanabinoidy: politika, věda a léčebná praxe. Uspořádali ji odborníci, kteří stáli na začátku tvorby zákonů, které umožňují legálně konopím léčit. 

„Nápad uspořádat takovou konferenci nosím v hlavě už rok a půl, protože už tehdy bylo jasné, že v okamžiku, kdy bude možné technicky předepisovat konopí, budou tady chybět odborné předpoklady, protože tato léčba byla ilegální a tím pádem tu není žádný lékař, který by měl legální zkušenost s indikací a průběhem této léčby. Záměrem tedy je dát českým zdravotníkům možnost se vzdělat a podívat se, jak to mají s léčebným konopím v jiných zemích,“ popsal hlavní orgnanizátor, adiktolog Tomáš Zábranský.

Onkolog a senátor Jan Žaloudík účastníkům konference řekl, že doufá, že akce pomůže urychlit procesy v oblasti legislativy, farmacie a medicíny tak, aby se léčba konopím rozšířila. „Jako onkolog jsem nadšen a těším se, co se stane, až se kanabinoidy (účinná látka konopí, pozn. red.) v lékařství objeví,“ uvedl Žaloudík.

Vědecké kapacity v Praze

Na konferenci do Prahy přijel objevitel struktury a syntézy THC (účinné psychotropní složky marihuany) Raphael Mechoulam nebo komisař globální komise pro drogovou politiku Michel Kazatchkine. Mezi hosty je také vědec Lumír Ondřej Hanuš, který zasvětil život bádání o konopí a který působí na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě.

Globální zákazy, které dominují drogové politice už 40 let, neuspěly, nepodařilo se jim zamezit produkci drog. Těch je stále více, každý den se objevují nové,“ konstatoval Kazatchkine, podle kterého svět „plýtvá miliony na neúčinná represivní opatření, ačkoliv by finance mohl použít na sociální a léčebné priority“.

Mechoulam hovořil o tom, že i kvůli represi zatím vědci o účincích látek v konopí vědí málo. Podle něj ale informací bude přibývat a jednou se konopí nebude využívat jen k léčbě příznaků nemocí, ale i k léčbě samotné nemoci.

„Rostlinné a endogenní kanabinoidy pomohly různým pacientům. Atakují nejen příznaky, ale i samotný základ onemocnění. Nicméně o nich zatím nevíme ještě dost, protože nejde o jednu látku, ale jejich celou směsici, takže musíme být při našich postupech opatrní,“ uvedl Mecholam. 

Na endokanabinoidech (tj. kanabinoidech, které si dokáže lidské tělo vytvářet samo) je zajímavé, že zasahují na různých úrovní systému a i na úrovni DNA. Řada nemocí vzniká tím, že DNA špatně funguje a my nyní v laboratořích vidíme, že kanabinoidy dokáží tento problém řešit,“ dodal Mechoulam.

Podle analytického chemika Lumíra Ondřeje Hanuše vědci už popsali 1 044 látek, které konopí obsahuje -rozhovor s Lumírem Ondřejem Hanušem si přečtěte zde.

Novela, která léčebné konopí zlegalizovala, je účinná od dubna 2013, v praxi ale léčba konopím vázne a jediné konopí zatím vydala lékárna v Uherském Hradišti (více o prvních receptech čtěte zde).

„Je to nesmírně smutné, že nejsme schopni přes administrativní překážky najít efektivní způsob na to, aby se konopí skutečně dostalo mezi pacienty,“ řekl iDNES.cz bývalý pražský primátor Pavel Bém, který se protidrogové problematice věnuje řadu let a je prezidentem konference.

„Kolem legalizace léčby konopí panují stále obavy, co všechno to znamená a kam to povede. Že je to takový konec civilizace, jakou známe. Proto si myslím, že lidé, kteří podmínky pro léčbu mají připravit, jsou extrémně opatrní a tím pádem pomalí,“ řekl iDNES.cz národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil, jenž převzal nad konferencí stejně jako Němeček záštitu.

České konopí se k pacientům dostane nejspíš v létě

Letos v březnu by mohlo být jasné, kdo a kdy by legální konopí mohl pěstovat v Česku. Státní ústav pro kontrolu léčiv loni v prosinci oznámil, že veřejnou zakázku za 4,2 milionu svěří firmě Elkoplast Slušovice.Ta tvrdí, že gram konopí státu prodá za 68 korun bez DPH. Nyní ale čeká na doběhnutí lhůt, v nichž tendr mohou napadnout jiní uchazeči.

„Vítěze veřejné zakázky sdělíme v řádu několika dnů, maximálně týdnů. Ve chvíli, kdy jej zveřejníme, začne běžet půlroční lhůta, během které si bude muset vyřídit veškerá povolení. Nejpozději v létě letošního roku by tedy mělo být k dispozici českým pacientům v Česku vypěstované konopí,“ řekl iDNES.cz ředitel lékového ústavu Zdeněk Blahuta.

S českým pěstováním se podle Blahuty k pacientům dostane více konopí za nižší cenu. „Slibujeme si od toho, že konopí bude ve smyslu množství účinných látek standardizované a mělo by být samozřejmě cenově výrazně příznivější. To je velmi důležité, protože současná cena 300 korun za gram holandského konopí je značně limitující a my víme, že celá řada pacientů indikovaných k léčbě konopím, je v obtížné sociální situaci,“ dodal Blahuta.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Co očekává od klimatického summitu? Hostem Rozstřelu bude mladá aktivistka

Lucie Smolková, studentka a klimatická aktivistka

Česká studentka Lucie Smolková se zařadila mezi 100 mladých osobností z celého světa, které obdržely takzvanou zelenou...

Rodiče chtějí od školy výchovu i klid, očekávání se podle průzkumu liší

Mezi doporučované společné aktivity rodičů a dětí patří čtení a vyprávění

Jedni chtějí dění ve třídách ovlivňovat, druzí hází veškerou odpovědnost na školy. Očekávání českých rodičů od škol se...

Lidé umírají v USA kvůli THC, řekl v Rozstřelu obchodník s e-cigaretami

Prezident Komory elektronického kouření Robert Hrdlička v diskusním pořadu...

Češi se podle prezidenta Komory elektronického kouření Roberta Hrdličky nemusí obávat zdravotních problémů spojených s...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz