Fakultní nemocnice Motol v neděli na svém Facebooku uvedla, že „žádné donesené veterinární přípravky pacientům podávané nejsou a nebudou“. Reagovala tak na vyjádření ženy, která s podporou poslance Lubomíra Volného prý předala antiparazitikum na ARO.
„Ivermektin jsem předala do Motola na ARO. Budu se modlit a posílat energii, aby zabral. Naděje umírá poslední,“ napsala žena, jejíž manžel je hospitalizovaný v kritickém stavu ve Fakultní nemocnici v Motole, a Volnému poděkovala.
Její příspěvek poté poslanec sdílel a komentoval také na svém profilu. „Paní Klimešová bojuje o život svého manžela, snaží se o nemožné a tady tyto 4 hyeny se smějí. Přál bych si, aby pro ně existovalo peklo,“ napsal Volný na svém Facebooku a poukázal na reakci sledujících, kteří příspěvek komentovali smějícími se emotikony.
O Ivermektinu a jeho využití v boji proti koronaviru se Volný vyjadřuje na svých sociálních sítích často. Podle jeho tweetů se „připravuje plán na diskreditace Ivermektinu pomocí úmrtí (tedy vraždy) několika pacientů, kteří jej budou užívat.“
K vysvětlení úterního příspěvku na Facebooku předvolá poslance Lubomíra Volného policie. Napsal v něm, že má informace o plánu na diskreditaci experimentálního léku proti covidu Ivermektin, jehož součástí má být vražda několika pacientů.
Policie připomněla, že „kdo se hodnověrným způsobem dozví, že někdo připravuje některý z vyjmenovaných tr. činů (včetně vraždy) a tento čin nepřekazí nebo neoznámí, může se sám dopustit trestného činu. Pokud tyto informace nemá a pouze je šíří, platí totéž“.
Ivermektin je širokospektrální antiparazitikum používané v humánní i veterinární medicíně proti parazitickým hlísticím a některým ektoparazitům jako jsou vši nebo zákožky. V Česku není preparát, který je určený pro léčbu lidí, registrovaný. Státní ústav pro kontrolu léčiv už dříve uvedl, že má zatím k tomuto léku málo informací na to, aby jej mohl k léčbě covidu doporučit.
Lék, ovšem ve formě preparátu určeného pro lidi, zkouší k léčbě pacientů s covidem nemocnice u svaté Anny v Brně, od konce února ho vyzkoušela u 30 pacientů. Praktičtí lékaři vedou s ministerstvem zdravotnictví jednání o tom, aby mohli lék experimentálně podávat. Lék vyvíjí americká společnost Merck. Ta před měsícem v prohlášení uvedla, že nejsou vědecká data, že by přípravek mohl léčit covid-19.
Policie se Volným zabývala už dříve kvůli lednové potyčce ve Sněmovně. Poslanec konflikt rozpoutal při schůzi k prodloužení nouzového stavu. Policie strkanici u pultu předsedajícího řešila pro podezření z výtržnictví, věc následně předala k přestupkovému řízení.
Na demonstraci vystoupil i nezařazený poslanec Volný: