Le Pen přijel do Prahy bojovat proti evropské integraci a globalizaci

  17:02aktualizováno  17:02
- Boj proti globalizaci a evropské integraci je hlavním tématem návštěvy předsedy francouzské krajně pravicové Národní fronty (FN) Jean-Marie Le Pena, kterého do České republiky pozvalo Sdružení pro republiku- Republikánská strana Československa (SPR-RSČ). Přestože na tiskové konferenci po příletu tradičně poukázal na rozdíly mezi rasami, řada výroků postrádala jeho tradiční ostrost, kterou je Le Pen pověstný.

Odmítl například sdělit svůj názor na holocaust. "To je pro mě tabu,

Jean-Marie Le Pen se narodil 20. června 1928 v La Trinité-sur-Mer v rodině rybáře. Za studia práv a politických věd v Paříži si jako vůdce pravicově orientovaných studentů získal pověst notorického rváče. V roce 1954 se dobrovolně přihlásil do války v Indočíně.

Poprvé získal přízeň voličů v roce 1956 a stal se poslancem Národního shromáždění za fašistické Poujadovo hnutí. Od roku 1958 byl čtyři roky v parlamentu jako nezávislý. V říjnu 1972 založil ultrapravicovou Národní frontu, v níž sdružil své příznivce z řad monarchistů, klerikálů, antisemitů a odpůrců evropské integrace.

Le Pen, neúspěšný kandidát v prezidentských volbách v letech 1974, 1988 a 1995 je od roku 1984 poslancem Evropského parlamentu, v němž byl již dvakrát zbaven poslanecké imunity, aby mohl být souzen za své antisemitské výroky.

Jean-Marie Le Pen je podruhé ženatý, z prvního manželství má syna a dvě dcery. K jeho přátelům patří vůdce ruských nacionalistů Vladimir Žirinovskij, šéf Srbské radikální strany Vojislav Šešelj a také někdejší erotický symbol a manželka jednoho z bossů FN Brigitte Bardotová, která Le Pena označila za zachránce Francie.

nemám v této oblasti svobodu odpovědi," řekl Le Pen, kterého již zlehčování holocaustu stálo dva miliony franků. Naopak zdůraznil, že jeho otec padl za druhé světové války v boji s nacisty. Místo slova rasa používal termíny národ či lidská skupina.

Globalizace podle něho likviduje národy, a to především ty evropské s hlubokými historickými kořeny, a proto je prý potřeba, aby se nacionalisté všech zemí spojili.

Le Pen si přeje vytvoření organizační struktury nacionalistických organizací Evropy, která by se měla jmenovat Euronat. Připouští však, že řada těchto stran má protichůdné zájmy a některé jsou i ochotné vstoupit do koaličních vlád. V této souvislosti kritizoval vůdce rakouské krajní pravice Jörga Haidera a italských nacionalistů Gianfranka Finiho.

Čeští republikáni jsou pro Le Pena rovným partnerem, přestože má SPR-RSČ v České republice mnohem menší podporu voličů než FN ve své vlasti. Poukázal na to, že se podpora voličů jeho strany sice již několik let pohybuje kolem 15 procent, kvůli dvoukolovému většinovému volebnímu systému má FN jen velmi malé nebo nulové zastoupení v dolní parlamentní komoře - Národním shromáždění. Sládek řekl, že se po loňském volebním neúspěchu republikánů necítí být politickým trpaslíkem, chce však být Le Penovi dobrým žákem.

Ačkoli na Le Pena čekala na letišti asi čtyřicetičlenná skupinka republikánských přívrženců, jeho přílet se obešel bez incidentů. Večer se Le Pen se Sládkem chystá navštívit Státní operu.

Národní fronta (FN), která se vyznačuje vypjatým nacionalismem a xenofobií, prosazuje mimo jiné obnovení trestu smrti, odmítá evropskou integraci, staví se proti tomu, aby euro nahradilo francouzský frank. V evropských dohodách uzavřených v Maastrichtu vidí příčiny oslabování Evropy.

 Program obou politických stran je velmi blízký, a proto je podle Sládka žádoucí, aby postupovaly společně. Společný je například pohled na řešení nezaměstnanosti, kterou chce SPR-RSČ vyřešit zpřísněním udělování azylu a občanství, shodují se i v prosazování přímé demokracie a podporují zavedení trestu smrti.

Le Pen nebude mít policejní ochranu
Předsedovi francouzské krajně pravicové Národní fronty a poslaneci Evropského parlamentu Jean-Marie Le Penovi nebude poskytnuta policejní ochrana ministerstva vnitra, neboť Le Pen není ústavním činitelem, informoval ředitel tiskového odboru ministerstva Jan Decker.

O policejní ochranu Le Pena požádalo ministra vnitra Sdružení pro republiku - Republikánská strana Československa (SPR-RSČ), protože mělo informace, že anarchisté hodlají návštěvu narušit stylem připomínajícím Global Street Party či prvomájové vystoupení levicových radikálů.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Babiš dostal pozvánku do Bílého domu, s Trumpem se setká v březnu

Andrej Babiš se 7. března setká s Donaldem Trumpem

Americký prezident Donald Trump pozval českého premiéra Andreje Babiše do Bílého domu. Návštěva českého premiéra ve...

Abych všechno stihl, musím znovu vyhrát volby, říká Andrej Babiš

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš (17. únor 2019)

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v minulosti tvrdil, že nynější volební období bude jeho posledním ve...

Drahoš slaví sedmdesátiny. Zemanovi málem radil, nakonec mu byl sokem

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš navštívil Brno.

Finální vyzyvatel Miloše Zemana v klání o prezidentský post Jiří Drahoš ve středu slaví 70. narozeniny. Bývalý předseda...

Najdete na iDNES.cz