Negližé mi kampaň nepokazilo, to univerzita, říká psycholožka Janáčková

  20:02aktualizováno  20:47
Pro psycholožku Lauru Janáčkovou je její kandidatura do Senátu rozčarováním. „Byla proti mně vedena lživá a neetická kampaň,“ řekla iDNES.cz. Univerzita Karlova se před volbami distancovala od její habilitace a Janáčková je přesvědčena, že ji její vyjádření poškodilo. Proti psycholožce kandidoval bývalý rektor UK Václav Hampl.

„Hned na začátku jsem se setkala s neuvěřitelnou negativní kampaní vůči mé osobě, která byla hnusná a lživá. Zaskočilo mě to a překvapilo, protože jde o neetickou věc, která do politiky nepatří,“ zlobila se Janáčková v době, kdy bylo sečteno téměř 17 procent hlasů v pražském obvodě, kde kandidovala do Senátu.

V tu dobu byla v pořadí čtvrtá a nevypadalo to, že by měla postoupit do druhého kola voleb. Podle průběžných výsledků postupuje z prvního místa právě Hampl, z druhého stávající senátor za ODS, šéf pražské záchranky Zdeněk Schwarz.

„Ta kampaň se týkala zpochybňování mé celoživotní práce, mého vzdělání, mých titulů. Vedl ji zřejmě můj protikandidát, bývalý rektor Václav Hampl,“ dodala psycholožka. Tím bylo podle ní poškozeno i hnutí ANO, za které kandidovala.

Hampl: Vzdělání jsem si ověřoval, protikampaň nevedl

„Pokud si myslí, že jsem ji já okopával, myslí si to neprávem. Vím o tom, že proběhla nějaká facebooková a mediální debata na téma jejího diplomu, ale s tím já nemám upřímně nic společného,“ řekl iDNES.cz Hampl s tím, že nestojí ani za vyjádřením 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, která se od Janáčkové distancovala.

Říjnové volby ve fotografiích

Bohuslav Sobotka sleduje předběžné volební výsledky ve štábu ČSSD v Praze. (11....
Pražský primátor Tomáš Hudeček, senátor Jaromír Štětina a předseda TOP 09 Karel...
Volební komisaři v Aši začínají sčítat odevzdané hlasy v komunálních volbách....
Adriana Krnáčová přichází do volebního štábu hnutí ANO v Praze. (11. října 2014)

Zároveň přiznal, že si ověřoval fakta o vzdělání Janáčkové. „Udělal jsem jen to, že když jsem se dočetl, že je docentkou Univerzity Karlovy, tak jsem si ve veřejné databázi osob vyhledal její jméno a žádný záznam jsem nenašel,“ uvedl Václav Hampl. „Jako bývalý rektor jsem citlivý, když někdo užívá neprávem jméno univerzity. Trochu mě to zvedá ze židle,“ dodal.

Vzdělání Janáčkové si prý vyhledal i proto, že sám kandiduje a zajímal se o své soupeře. „Monitoroval jsem si svoje protikandidáty,“ připustil.

Vyjádření fakulty před volbami

První lékařská fakulta Univerzity Karlovy v době kampaně rozeslala médiím prohlášení, ve kterém napsala, že „na základě množících se dotazů Oddělení komunikace 1. LF UK v Praze sděluje, že dotyčná (tj. Janáčková) nehabilitovala na naší fakultě, ani s ní nemá uzavřen jakýkoliv zaměstnanecký poměr“.

„Nic takového jsem nikdy netvrdila. Je naprosto logické, že jako psycholog jsem ji tam dělat ani nemohla. Je to stejné, jako by někdo řekl, že svítí slunce,“ domnívá se Janáčková.

„Šlo o zásadní zpochybňování mé práce i studia. Pokud vím, byly tam i jednoznačně lživé věci typu, že neexistuje oddělení, ve kterém pracuji, že nemůžu mít pacienty. Následovala velice krátká omluva, které si voliči ani nestačili všimnout,“ dodala.

Janáčková ale čelila kritice i za své předvolební billboardy, na kterých pózovala v negližé ve stylu hlavní hrdinky seriálu Sex ve městě (více o kampani čtěte zde). Například politoložka Jana Smiggels Kavková ji kritizovala a řekla, že její kampaň je příkladem toho, jak by u političek vypadat neměla (více čtěte zde).

Psycholožka si ale za zvolenou formou stojí. „Chtěla jsem upoutat pozornost a přitáhnout ji k mému programu, to se povedlo,“ řekla iDNES.cz Janáčková. Na základě zkušeností se ale rozhodla, že se bude více angažovat v politice.

Bude například proti tomu, že někteří pacienti mají protekci. Jakou formu dalšího angažování zvolí, si rozmyslí po volbách. Stejně jako to, zda vstoupí do hnutí ANO, za které nyní kandidovala. „Je těžké na to odpovědět, když hlasy ještě nejsou sečteny,“ řekla v sobotu večer Janáčková.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

ANO mohu posunout dál, říká Stuchlík. Zároveň nevylučuje konec v politice

Petr Stuchlík ve volebním štábu ANO (7.10.2018)

Pokud nezíská nějakou výraznější funkci v hnutí, mohl by na podzim Petr Stuchlík, loňský kandidát ANO na pražského...

Letošní zima se podobá té v roce 2006, kdy Česko zasáhly povodně

Australský Queensland trápí rozsáhlé povodně.

Na každý metr čtvereční Česka teď připadá průměrně 45 litrů vody ve sněhu. Na českých a moravských horách leží okolo...

Ministr Petříček si počíná v rozporu se zájmy země, tvrdí komunisté

Vedení KSČM informuje o tom, že se strana rozhodla podpořit menšinovou vládu...

Vedení KSČM vyhodnocovalo dosavadní toleranci menšinové vládě Andreje Babiše a usiluje o změny. „KSČM hodnotí dosavadní...

Najdete na iDNES.cz