Lánský má účet ve Vídni bez devizového povolení

  12:12aktualizováno  12:12
- Místopředseda vlády Egon Lánský má v Rakousku bankovní účet, který byl zřízen bez vědomí České národní banky. Lánský tak zřejmě porušil devizový zákon. Podle něho totiž může mít člověk, který je trvale hlášen v České republice, konto v zahraničí jen s devizovým povolením od centrální banky.
"Na jméno Egona Lánského nebylo devizové povolení vydáno," uvedl zdroj z bankovních kruhů, který měl možnost do seznamu devizových povolení nahlédnout.

Mluvčí ČNB Martin Švehla uvedl, že se
Egon LÁNSKÝ
23.7.1934 narozen v Trenčíně
1944 -1945 vězněn v Terezíně a Osvětimi
1953 maturoval v Trenčíně
postupně vyloučen ze tří vysokých škol pracoval na huti Koněv SONP Kladno, později v podniku Dental Praha
1967 - 1968 pracovník Ekonomického ústavu Československé akademie věd
1968 spoluzakladatel Klubu angažovaných nestraníků (KAN)
září 1968 - 1990 emigroval a žil ve Švédsku
ve švédské emigraci vystřídal různá zaměstnání - rozvažeč tisku, noční ošetřovatel na psychiatrické klinice a v nemocnicích tiskový tajemník Výboru solidarity s Izraelem v severských zemích představitel izraelských odborů HISTADRUT působil jako nezávislý novinář, publicista a redaktor několika novin a časopisů, šéfredaktor a vydavatel několika dalších spoluzakladatel Výboru solidarity s východní Evropou
1981 studium politických věd, dějin filozofie, vědy a dějiny literatury a poetiky (zaměření na drama, divadlo, film), Karlova univerzita Lund (Švédsko)
studium na vysoké škole novinářské, Stockholm
1981 - 1984 redaktor československé redakce BBC, Londýn
1984 - 1985 redaktor rozhlasové stanice Svobodná Evropa, Mnichov
1991 návrat do Československa
1.1.1991 - březen 1992 mluvčí ministerstva zahraničních věcí ČSFR
15.4.1992 - podzim 1992 mimořádný a zplnomocněný velvyslanec, stálý představitel ČSFR u Rady Evropy ve Štrasburku, pověřovací listiny
5.12.1992 spoluzakladatel a předseda politického hnutí Demokraté 92 za společný stát
1993 nezávislý publicista, konzultant a politický analytik
17.11. - prosinec 1995 tiskový mluvčí České strany sociálně demokratické (ČSSD)(nahrazoval onemocnělého mluvčího Jiřího Kantůrka)
1995 poradce předsedy ČSSD Miloše Zemana
23.11.1996 volby 1996 za vol.obvod č.33 Děčín, uspěl ve druhém kole
červenec 1996 poradce předsedy Poslanecké sněmovny Miloše Zemana pro mediální oblast a zahraniční politiku
23.11.1996 senátor za volební obvod č.33 Děčín, nezávislý za ČSSD (na 6 let)
červenec 1998 člen výboru petičního, pro lidská práva, vědu vzdělávání a kulturu Senátu
prosinec 1998 člen stálé delegace PČR do Parlamentního shromáždění OBSE
28.10.1997 člen ČSSD
22.7.1998 místopředseda vlády ČR (pro zahraniční politiku a bezpečnostní otázky)
5.8.1998 předseda Výboru vlády pro evropskou integraci
5.8.1998 - 25.5.1999 předseda Výboru vlády pro integraci ČR do Severoatlantické aliance
iDNES - lsd, zdoj čtk
k případu nemůže vyjádřit. "Po konzultaci s právním oddělením jsme dospěli k závěru, že tyto informace nemůžeme poskytovat," sdělil.

Na existenci Lánského konta ve vídeňské bance Erste Bank Oesterreichischen Sparkassen se přišlo letos v březnu díky tomu, že ministerstvo financí prověřovalo veškeré devizové platby svého úřadu do zahraničí z minulých let. V jednom případě pak vyšlo najevo, že příjemcem jedné platby v Rakousku ve výši 290 tisíc dolarů, tedy asi devíti milionů korun, byl v prosinci 1996 Egon Lánský.

Výsledek pátrání ministerstva financí se dostal do médií před dvěma týdny. To, že by Lánský neměl devizové povolení, však dosud nikdo včetně ministerstva financí nezkoumal.

Advokátní kancelář Kříž, Bělina, kterou MF DNES požádala o právní rozbor případu, upozornila, že existují tři výjimky, kdy člověk s trvalým bydlištěm v České republice nemusí žádat centrální banku o devizové povolení. Ani jedna se však nevztahuje na platbu 290 tisíc dolarů, kterou před více než dvěma lety přijal na svém účtu Egon Lánský.

Egon Lánský je nyní na dovolené. Jeho mluvčí Petros Michopulos, který byl požádán o reakci na tyto údaje již v polovině minulého týdne, pouze uvedl: "Pan Lánský je někde v lázních. Na záznamníku jsem mu ale nechal vzkaz s vaším dotazem." Na opakovanou žádost o stanovisko mluvčí řekl: "On se ozve. Snad to tolik nepospíchá."

Podle advokátní kanceláře Kříž, Bělina se devizové povolení nevyžaduje po dobu pobytu tuzemce v zahraničí. "Dále se nevyžaduje v případě, kdy jsou peněžní prostředky užity k úhradě poplatků a daní prokazatelně spojených s údržbou a správou nemovitosti v zahraničí, a konečně v případě uložení peněžních prostředků, pokud právní překážky platné v zahraničí brání převodu těchto prostředků do tuzemska," uvedla ve svém právním rozboru Šárka Petříčková z této kanceláře.

V přepočtu téměř devět milionů korun nebylo určeno na hrazení pobytu v zahraničí ani na zaplacení daně z nemovitosti či na převedení peněz do tuzemska.

Lánský zřídil účet k tomu, aby na něj přišla část pohledávky, kterou na českém státě vymohl Lánského přítel Fritz Hollander, majitel lucemburské firmy Hollanco. Když Lánský před dvěma týdny vysvětloval, proč v celé kauze vlastně figuruje, uvedl: "Část peněz šla na jedno konto, které jsem nechal zřídit za tím účelem pod mým jménem."

Lánský tvrdil, že peníze v žádném případě nevyužil pro sebe, ale že je na příkaz přítele Hollandera převedl na další účty. "Nějakou dobu to tam leželo na jeho žádost s tím, že on mně sdělí, kam to má jít. A tam to šlo, a tím to pro mě skončilo," vysvětloval Lánský.

Bankovní úředník, který byl s transakcí detailně seznámen, ale nechtěl být jmenován, však míní, že mohlo jít spíše o provizi za pomoc při vymáhání pohledávky. To Michopulos popřel. Kam byly peníze převedeny, ale místopředseda vlády zatím nedoložil. Podle jeho mluvčího jde o privátní záležitost Egona Lánského.

Možnost zkontrolovat osud této platby však nemá žádný kontrolní orgán. Protože ČNB nevydala ke zřízení účtu povolení, oficiálně tento účet vlastně neexistuje. Pokud by byl účet ve Vídni zřízen s povolením centrální banky, byl by o něm automaticky informován finanční úřad. Ten by pak mohl převody částek na takovém účtu kontrolovat.
Za to, že zřízení účtu Lánský neoznámil, ho může čekat správní řízení a pokuta.

Finančníci, kteří mají se zakládáním účtů v zahraničí zkušenosti, tvrdí, že pokud by chtěl mít někdo tajné konto v cizině, aby jeho prostřednictvím přijímal například nezdaněné peníze, je výhodnější založit si takový účet v zemích, kde se vhodně doplňují dvě hlavní kritéria: maximální diskrétnost a co nejmenší daňová zátěž. Mezi takové "daňové ráje" patří například Bahamy, Panamské ostrovy, Bermudy, Normanské či Kajmanské ostrovy.

Experti upozorňují, že si řada lidí zakládá tajná konta v Rakousku, protože je to dostupná země. "Když vám nejde o dlouhodobé uložení peněz v zahraničí, tak je výhodné si zvolit například Rakousko. Sednete do auta, jste tam za pár hodin a můžete si peníze v klidu vybrat," řekl jeden z odborníků.

To, že má Lánský dvojí občanství - české a švédské (protože žil dlouhou dobu po své emigrace z Československa v roce 1968 ve Švédsku) -, nehraje v případě konta ve Vídni žádnou roli. "Otázka dvojího občanství není z hlediska devizových předpisů relevantní. Záleží na tom, kde má člověk trvalé bydliště," uvedla Šárka Petříčková z advokátní kanceláře Kříž, Bělina.

Z informací Centrální evidence obyvatel na ministerstvu vnitra vyplývá, že Lánský má trvalé bydliště v Praze 5 ve Stodůlkách, a to již od 12. prosince 1991.
Přehled afér Egona Lánského
podzim 1996 Podle rozhodnutí Ústřední volební komise bylo na kandidátkách senátních voleb uvedeno jeho příjmení bez diakritiky,protože na matričních listinách bylo pokaždé uvedeno v jiné podobě
1.8.1998 Podle Mladé fronty Dnes se místopředseda vlády ČSSD Egon Lánský dosud nevystěhoval z bytu, který mu před lety zajistilo ministerstvo zahraničí, i když z diplomacie odešel už před pěti lety.
Stát se snažil byt vysoudit zpět, ale neuspěl.
To, že Lánský svůj byt státu již nikdy nevrátí, potvrzují i zástupci Místního úřadu v Praze 13. "Pan Lánský má nyní na byt řádnou smlouvu. Soud mu ho přiřknul. Nabízeli jsme mu, aby se přestěhoval do menšího, když žije sám ve 3+1, ale on to odmítl," prohlásil mluvčí místního úřadu Petr Krajánek. Oficiálně však ministerstvo tvrdí, že rozhodnutím soudu pro něj celá záležitost skončila
únor 1999 Poradce místopředsedy vlády Egona Lánského Petros Michopulos byl zmíněn jako jednatel agentury MPL, která zajišťovala volební kampaň ČSSD v roce 1998, v souvislosti s aférou ČSSD, týkající se šestimilionové půjčky. Tu měli údajně před vedením strany zatajit dnešní ministr financí Ivo Svoboda a jeho poradkyně Barbora Snopková. Michopulos i další šéf MPL tvrdí, že sociální demokracie zaplatila za služby MPL v loňské volební kampani penězi od firmy Tax & Investment Adviser (TAI). Michopulos odmítl obvinění, že se zapletl do vnitrostranického boje, namířeného proti místopředsedovi ČSSD Ivo Svobodovi, který je odpovědný za hospodaření. Není členem ČSSD. Odmítl i obvinění, že informace zveřejnil proto, že jeho agentura už nedostala od sociální demokracie další zakázku.
11.6.1999 LN informovaly, že Lánský porušuje zřejmě od loňského července zákon. Je totiž formálně jednatelem společnosti B.E.T.
Advisory Board, ale člen vlády nesmí ze zákona působit ve statutárních orgánech soukromé firmy. Lánský řekl, že nikdy v té firmě nepracoval, ona nikdy nepodnikala. Lánského spolupracovník Michopulos podle LN řekl, že Lánský se vzdal funkce jednatele 22. dubna 1998, ale zároveň přiznal, že zápis o tom Lánský nemá, neboť vázne komunikace s Lánského bývalými švédskými společníky.
iDNES - lsd, zdroj čtk

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Oběti trestných činů často nevědí, kdo jim může pomoci a na co mají nárok

Ilustrační snímek

Lidé, kteří se střetli se zločinem a přišli o majetek, peníze nebo o zdraví, se přinejmenším na nějakou dobu ocitají v...

Chřipková epidemie v ČR slábne. Počet nemocných za poslední týden klesl

Chřipka je letos zákeřná.

Počet nemocných s chřipkou a akutními infekcemi dýchacích cest v Česku za uplynulý týden klesl pod hranici epidemie....

Příval fotek homosexuálních párů považuji za vtip, říká lidovec Bělobrádek

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek přišel do štábu lidovců v pražském Paláci...

Byl Národní týden manželství, a tak KDU-ČSL na sociálních sítích vyhlásila tématickou soutěž. Křesťanští demokraté...

Najdete na iDNES.cz