Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lánský je ve svazcích StB

  0:01
Ve vládě Miloše Zemana seděl rok a půl člověk, jehož jméno je dodnes zapsáno v registru svazků Státní bezpečnosti: Egon Lánský. A premiér Zeman to celou dobu věděl. Tyto informace získala MF DNES už loni v létě, kdy se ukázalo, že ve státní správě stále působí desítky agentů Státní bezpečnosti. Z několika zdrojů - z ministerstev obrany, vnitra a od historiků - se je podařilo ověřit až nyní, kdy začal platit zákon o zpřístupnění svazků StB.

Lánský je evidován v registru svazků Státní bezpečnosti u vojenské kontrarozvědky a rozvědky. Vojáci jej zapsali pod krycím jménem Vojta 25. dubna 1960 v rodném Trenčíně. Lánskému tehdy bylo šestadvacet let.

Poté, co emigroval a stal se významnou postavou československého exilu, zavedla jej do svého registru komunistická špionáž. Klíčová skutečnost však je, že oba svazky byly skartovány: ten z rozvědky dokonce až po listopadu 1989. Nikdo tedy už dnes není schopen odpovědět na otázku, jaký byl vztah Lánského k tajné komunistické policii.

Egon Lánský tvrdí, že s StB nespolupracoval a o tom, že byl vedený v jejích registrech, nic neví: "To, co mi říkáte, je pro mě naprostou novinkou." Lánský má sice čisté lustrační osvědčení, přesto lidé z bezpečnostních složek považovali jeho minulost za velmi podezřelou, a proto o ní informovali Miloše Zemana těsně před sestavením vlády v roce 1998.

Podle důvěryhodných zdrojů varoval Zemana i tehdejší šéf vojenské kontrarozvědky a nynější ředitel BIS Jiří Růžek. Ten nyní schůzku se Zemanem odmítl komentovat - výslovně ji však nepopřel. "K dotazům, které se týkají jakékoliv mé aktivity iniciované postavením ředitele tajné služby, a navíc směřující do soukromí občanů, se nemohu vyjadřovat," napsal ve svém stanovisku.

Lánského působení ve vládě (odešel z ní koncem roku 1999), kde měl přístup k tajným informacím, lze označit za rizikové. "Takový člověk může být vydíratelný, zvlášť proto, že se o jeho minulosti veřejně neví," řekl k tomu jeden z bývalých zaměstnanců Národního bezpečnostního úřadu Martin Píša.

Lánského minulost zůstane záhadou
Ke komu jinému by se ve vládě dostávala nejcitlivější data než k vicepremiérovi odpovědnému za zahraniční a bezpečnostní politiku? A tím byl rok a půl Egon Lánský, člověk, který je dodnes zapsán v registru Státní bezpečnosti. Premiér Miloš Zeman totiž v Lánského sporné minulosti žádné riziko neviděl.

"Člověk, který byl dlouhá léta pracovníkem Svobodné Evropy, je pro mě naprosto důvěryhodný," řekl Zeman k informacím MF DNES. Od jmenování Lánského místopředsedou vlády jej neodradilo ani to, že za ním v létě 1998 jako za čerstvě jmenovaným premiérem přišel tehdejší ředitel vojenské kontrarozvědky Jiří Růžek a na Lánského problém jej upozornil.

Kdo je Egon Lánský:

 Narodil se v roce 1934 v Trenčíně. V letech 1944 a 1945 byl vězněn v Terezíně a Osvětimi.
 Později byl vyloučen ze tří vysokých škol. Pracoval například v huti v Kladně. V letech 1967 a 1968 působil v ekonomickém ústavu Akademie věd.
 Před svou emigrací v roce 1968 spoluzakládal Klub angažovaných nestraníků.
 Od konce šedesátých let do roku 1990 žil ve Švédsku, kde studoval na univerzitách v Lundu a Stockholmu politické vědy a žurnalistiku. Byl voličem švédské Konzervativní strany.
 Od roku 1981 do roku 1984 byl redaktorem československého vysílání rozhlasové stanice BBC v Londýně. V roce 1984 na rok přestoupil do Mnichova do stanice Rádio Svobodná Evropa.
 Do Československa se vrátil v roce 1991 a stal se mluvčím ministra zahraničí Jiřího Dienstbiera.
 V dubnu 1992 na půl roku nastoupil jako velvyslanec Československa u Rady Evropy ve Štrasburku. Ve stejném roce založil politické hnutí Demokraté 92 za společný stát.
 V následujících třech letech působil jako nezávislý publicista a politický analytik. Teprve v roce 1995 jej najal předseda ČSSD Miloš Zeman jako svého poradce.
 V listopadu 1996 se stal na šest let senátorem (zvolený jako nezávislý na kandidátce ČSSD) v Děčíně.
 Od července 1998 do prosince 1999 byl místopředsedou vlády pro zahraniční politiku a bezpečností otázky.

Zeman dnes říká, že si na toto varování nepamatuje. Rozhodující je pro něj Lánského angažmá v Rádiu Svobodná Evropa (RFE). Přitom lidé, kteří v této rozhlasové stanici dodnes působí, nedávají na Egona Lánského nijak dobré reference.

"Lánského působení v BBC a Svobodné Evropě vyústilo do konfrontací, kvůli kterým byl nakonec nucen je opustit," napsala letos v lednu v Lidových novinách Susannah Fried-Preissová, která Lánského zažila v obou rozhlasových stanicích.

Bývalá zástupkyně ředitele českého vysílání Svobodné Evropy Olga Kopecká k tomu jen dodává: "Egon Lánský měl problémy s pracovní morálkou i s dodržováním pracovního kodexu naší stanice. Například neověřené spekulace vydával za ověřené informace." Čtyři roky stará Růžkova schůzka se Zemanem nebyla prvním varováním před Egonem Lánským. Bývalý ředitel českého Úřadu vlády Jaroslav Vlček - mimochodem do roku 1999 Zemanův blízký přítel potvrdil, že i on už v roce 1991 dostal podobné upozornění.

"Tehdy na úřad přišly nějaké dokumenty z vojenské kontrarozvědky, podle nichž byl Lánský evidovaný. Dostalo se to ke mně s tím, že je potřeba si na to dát bacha, že to jsou lidé, s kterými jsou problémy. Já jsem ale tehdy měl v kompetenci česká ministerstva a Lánský měl jít na federální ministerstvo zahraničí, takže jsem na to řekl: to není můj člověk, a tím to pro mě skončilo," uvedl Vlček.

Podobné informace měl i bývalý Zemanův ministr vnitra Václav Grulich. "Už nevím, jak jsem se to dozvěděl, ale šlo o to, že okolo Lánského jsou nějaké pochybnosti. Mělo to být o nějakém vázacím aktu s StB, ale už to nevím jistě. Dozvěděl jsem se to v době, kdy byl Lánský z vlády pryč a já už byl, myslím, taky pryč. Takže jsem se tomu už nevěnoval," říká Grulich.

Svazek Vojta na vojenské kontrarozvědce byl skartován v roce 1967. Následující rok Lánský emigroval. Státní bezpečnost se ho však podle svých záznamů nepustila a v době, kdy byl redaktorem Svobodné Evropy, na něj vedla další svazek na rozvědce. I ten však byl skartován.

"Patrně to bylo už na začátku prosince 1989. Těžko dnes určit, proč byl skartovaný, ale vzhledem k jeho aktivitě v exilu se dal 'očekávat' i jeho návrat a nebyl v dané chvíli jediný, jemuž byl svazek v té době zlikvidován či šikovně založen pro budoucí potřebu," řekl historik Zdeněk Vališ, který na záznamy o Lánském narazil při svém bádání.

Ani Vališ však nebyl schopen jednoznačně určit senátorovu vazbu na StB. "Obsah svazku vzhledem ke skartaci neznám, ale je jisté, že byl veden v souvislosti se Svobodnou Evropou. Takže je možné, že byl založen, až když se stal jejím redaktorem, ale nevylučuje to současně možnost, že v roce 1967 a 1968 StB Lánského pro tento úkol připravovala. I vzhledem ke skutečnosti, že byl spoluzakladatelem Klubu angažovaných nestraníků, což mu mohlo v emigraci zajistit určité postavení a na základě toho nemusel být vůbec prověřován jako ostatní," soudí historik.

Jasno mohla do Lánského minulosti vnést bezpečnostní prověrka, kterou původně Miloš Zeman "předepsal" všem svým ministrům. Někteří z nich se však tomuto přání vzepřeli, mezi nimi byl i Egon Lánský, a z prověrek nakonec sešlo.

"Zákon nic takového nevyžaduje," prohlašoval tehdy Lánský, který se tedy stejně jako ostatní členové kabinetu mohl po celou dobu své účasti ve vládě seznamovat s těmi nejtajnějšími dokumenty a vést v Bruselu jednání s představiteli Severoatlantické aliance. Národní bezpečnostní úřad, který vydává po prověrkách osvědčení, se k případu Lánského odmítl vyjádřit. Rovněž s argumentem: ministři podle zákona prověrku nepotřebují.

Martin Píša, jeden z bývalých pracovníků NBÚ, po rámcovém seznámení s Lánského kauzou, uvedl, že on by takovému člověku oprávnění k práci s tajnými informacemi nedal. "Rozhodně by u mě prověrkou neprošel. Jeho minulost lze označit za bezpečnostní riziko, protože takový člověk může být vydíratelný. Zvlášť proto, že se o jeho minulosti veřejně neví a není to průhledné," řekl Píša.

Egon Lánský se může hájit čistým lustračním osvědčením. Pracovníci ministerstva vnitra, kteří mají o vydání tohoto osvědčení informace, tvrdí, že nemohli postupovat jinak. "Z informací, jaké k Lánskému poskytli vojáci, nebylo možné určit, jestli s vojenskou kontrarozvědkou spolupracoval, či nikoli. Vzhledem k tomu, že svazek byl skartovaný, muselo být vydáno negativní osvědčení," uvedl jeden z úředníků ministerstva.

Autoři:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Šebo: Rodiče neočkovaných dětí jsou zločinci, černý kašel je pro kojence smrtící

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Ozbrojenci vtrhli do domu a svázali podnikatele s rodinou, zřejmě šlo o mstu

12. dubna 2024  9:44,  aktualizováno  15:08

Policisté z Česka i Německa pátrají na Domažlicku po ozbrojencích, kteří v noci na dnešek přepadli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na začátku byl tajný projekt. Jak vypadá stanice metra, kterou nikdy nejel vlak

14. dubna 2024

Premium Nenápadná plechová vrata naproti Úřadu vlády na pražském Klárově skrývají velké tajemství. Praha se...

Rozhazoval výzvy k svržení vlády. Pak se u místa, kde soudí Trumpa, zapálil

19. dubna 2024  20:17,  aktualizováno 

Muž se polil se a následně zapálil v New Yorku před soudní budovou, kde se koná proces s americkým...

Dostálové se ptali na její angličtinu a Farského, zda dá zase přednost stáži

19. dubna 2024  19:15,  aktualizováno  21:09

Nejzajímavější částí debaty kandidátů do voleb v Evropském parlamentu byly otázky studentů, kteří...

Česko vydá na Ukrajinu odsouzeného za vraždu řidiče Sazky, odpykává si 22 let

19. dubna 2024  21:03

Česko vydá na Ukrajinu Timura Treťjakova odsouzeného na 22 let vězení za nájemnou vraždu řidiče...

Exploze v Íránu, podle Američanů zaútočil Izrael. Ten to nepotvrdil

19. dubna 2024  6:17,  aktualizováno  20:36

Ve středoíránské provincii Isfahán se v pátek ráno ozvaly exploze, podle íránských médií se jednalo...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...