Právníci se přou, zda současný ministr vnitra Ivan Langer porušil před osmi lety zákon. Norma neobsahovala žádné sankce.

Právníci se přou, zda současný ministr vnitra Ivan Langer porušil před osmi lety zákon. Norma neobsahovala žádné sankce. | foto: Dan Materna, MAFRA

Langerovi nehrozí trest za střet zájmů, zákon neobsahuje sankce

  • 53
Ministr vnitra Ivan Langer, který je v podezření, že se lobbingem v případu IPS dostal za hranu zákona, se nemusí bát postihu. Poslanci a senátoři totiž nestanovili v zákonu o střetu zájmů, který Langer patrně porušil, žádné sankce.

"Beztrestné" období platilo také v roce 2000, kdy Langer podivně lobboval. O několik let později zákonodárci předpis zpřísnili, ten nyní obsahuje například finanční postih až půl milionu korun.

Na Langerův možný konflikt zájmů upozornila MF DNES v sobotu. Politik, který měl v té době funkci místopředsedy Poslanecké sněmovny, se přimlouval za to, aby obří stavební firmu IPS koupil český podnikatel Luděk Sekyra se společníkem Ivanem Kyselým.

Ve stejném okamžiku přitom pracoval Langer pro Kyselého jako advokátní koncipient. Podle některých právníků byl Langer ve střetu zájmů. Jako politik nesměl nikoho zvýhodnit, jako právník musel hájit zájmy klienta.

V zákoně platném v roce 2000 bylo doslova napsáno: Veřejný funkcionář nesmí využívat svého postavení, pravomoci nebo informací k získání výhod pro sebe nebo jinou osobu. Zejména se nesmí odvolávat na funkci v záležitostech, které souvisí s výkonem jeho soukromé činnosti.

Bývalý soudce: Těžko něco dokazovat
"Tento případ vzbuzuje podezření, že mohlo dojít ke střetu zájmů. Ovšem těžko se dá po tolika letech dokázat, že ke zneužití postavení místopředsedy Sněmovny došlo," říká například právník Josef Lžičař.

Bývalý ústavní soudce, který nechtěl být jmenován, považuje Langerovo jednání za problematické. "Máte pravdu, že tam je dle mého názoru konflikt zájmů. Ale abych to mohl říct stoprocentně, musel bych slyšet argumentaci druhé strany," uvedl.

Porušení tehdy platného zákona o střetu zájmů vidí v Langerově jednání i právnička a bývalá poslankyně Hana Marvanová. "Jestliže lobboval jako veřejný činitel, ale přitom to byl zároveň jeho soukromý zájem, protože tak činil jako zaměstnanec advokátní kanceláře, která toho podnikatele zastupovala, tak myslím, že je to v rozporu se zákonem o střetu zájmů," řekla.

Neporušil advokátní pravidla, tvrdí Motejl
Langer se brání, že nikdy nevystupoval jako veřejný činitel, neporušil zákon a nezneužil svoje pravomoci. Na jeho stranu se postavil ombudsman Otakar Motejl.

MF DNES řekl, že by Langer porušil zákon o střetu zájmů jako veřejný funkcionář jen v případě, že by o věci, za niž se přimlouval, rozhodoval. A to se nestalo.

"Langer neporušil ani advokátní pravidla, protože jako koncipient musel jednat podle pokynů svého zaměstnavatele. Koncipient je jen takový úředník," řekl Motejl.

Právní problém nevidí v Langerově chování ani šéf kárné komise České advokátní komory Bohuslav Sedlatý.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video