Langer napsal knihu o reformě policie. Nad jejím stavem smutní

  19:44aktualizováno  19:44
Exministr vnitra Ivan Langer představil knihu věnovanou reformě policie. Na více než třech stovkách stran je popsána cesta k nové podobě bezpečnostního sboru. Toho samého sboru, nad jehož dnešním stavem Langer neskrývá rozčarování a jehož vedení označuje za nekompetentní.

Ivan Langer na představení knihy Reforma policie ČR (25.4.2012) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Představení tlustospisu s názvem Reforma policie České republiky aneb Pomáhat a chránit se odehrálo na půdě "Langerovy" vysoké školy CEVRO Institut. Bývalý ministr vnitra vydání knihy označil za jeden z důležitých životních bodů. Cílem prý však nebylo hodnotit, ale popsat cestu k zásadní reformě policie.

Představení se zúčastnili lidé z bývalého Langerova týmu, policie i politici, včetně Jeronýma Tejce z ČSSD. Langer nad knihou neskrýval potěšení, nazval ji "dokumentem své doby".

Mnohem méně spokojený byl, když došla řeč na současný stav policie. "Jsem z toho smutný. Myslím, že vedení policie v podobě policejního prezidenta řeší věci, které jsou nepodstatné, namísto těch podstatných," vyjádřil se k podobě policejního sboru Langer.

Lessy je Bártovo dračí vejce

Současné vedení je podle něj nekompetentní a činí kroky, které v nynější ekonomické situaci policii příliš nepomáhají. Policejního prezidenta Petra Lessyho dokonce neváhal označit za "dračí vejce, které nám tu zanechal Vít Bárta".

Sám Lessy tento Langerův výrok odmítl komentovat. "Nebudu se vyjadřovat k tvrzením bývalých politiků," vzkázal iDNES.cz. 

Exministr Lessymu a jeho podřízeným vyčítá hlavně odklon od hlavních cílů reformy. "V tuto chvíli probíhá úplně opačný proces, než by měl. Plukovník Lessy znovu obnovuje okresy namísto toho, aby zefektivňoval poměr mezi řídícími a řízenými policisty."

Podle Lessyho ale pouze současné vedení napravuje předchozí chyby. "Máme naprosto přesná čísla. Poměr mezi řízenými a řídícími se určitě nezhoršuje," oponuje policejní prezident. "Co se týká okresů, tak žádnou takovou věc neobnovujeme. Pouze v rámci reformy napravujeme, co se ukázalo jako málo funkční."

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Pokousaná modelka, identická dvojčata a šokovaní záchranáři

K modelce se při focení na pláži rozběhlo prase a kouslo ji do zadku

Nejsledovanější videa tohoto týdne jsou z celého světa. Diváky iDNES.tv zaujala nešťastná modelka, naprosto identická...

Pět let dělal opak, rozzlobil Babiš opozici slovy o malém, levném státu

Předseda strany a premiér Andrej Babiš (17. únor 2019)

Slova premiéra Andreje Babiše na sněmu ANO o malém, levném státu, který nikoho neotravuje, nastartovala opoziční...

Kožešinové farmy budou žalovat stát o miliony, překazil jim výnosný obchod

V následujících týdnech farmu zakonzervuje a uzavře. Pokud od státu nedostane...

Na kožešinové farmě ve Velkém Ratmírově u Jindřichova Hradce jsou tisíce prázdných klecí v šestatřiceti halách. Ještě...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz