Hudebník a publicista Ladislav Jakl v diskusním pořadu Rozstřel. (2. dubna 2019)

Hudebník a publicista Ladislav Jakl v diskusním pořadu Rozstřel. (2. dubna 2019) | foto: Michal Růžička, MAFRA

Policie uzavřela napadení Jakla jako přestupek, podezřelý je i on

  • 223
Pražská policie uzavřela vyšetřování údajného napadení Ladislava Jakla. Podle závěru policistů jsou z přestupku podezřelí oba muži. Případem se nyní bude zabývat Městský úřad Praha 1. Stejně dopadlo údajné napadení Jakla ve zlínském hotelu.

„Prošetřování jsme ukončili tím způsobem, že jsme veškeré podklady předali příslušnému orgánu, neboť jsme došli k názoru, že se v dané věci jedná o přestupkové jednání. Věc jsme předávali pro podezření z přestupku vůči oběma aktérům celé události,“ sdělil iDNES.cz  mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. O věci jako první informovala Česká televize. 

Závěry policie Jakl více komentovat nechtěl. „Na závěry policistů neříkám nic. S žádnými jsem doposud nebyl seznámen,“ uvedl pro iDNES.cz. 

K incidentu mezi Jaklem a devětadvacetiletým mužem došlo v pražském metru v sobotu 25. května. To je však jediné, v čem se verze obou aktérů shodují. 

Jakl seděl zhruba půl hodiny před půlnocí v soupravě metra mezi stanicemi Florenc a Náměstí Republiky. Tvrdí, že k němu přistoupil neznámý muž a zeptal se ho, zda je lídrem kandidátky hnutí SPD. Poté, co kladně odpověděl, útočník mu prý dal rány do hlavy a oba pak upadli na zem. 

Naopak druhý muž tvrdí, že to byl člen Rady, kdo jej udeřil jako první. Sám se přihlásil na policii a přiznal, že Jakla slovně urazil a dvakrát pěstí udeřil do tváře a jednou do ramene. 

Incidentem Ladislava Jakla se zabývala také Sněmovna. Údajný útok odsoudila jako nepřijatelné ohrožení svobody a demokracie v České republice. Stalo se tak tomu po údajném druhém napadení člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Již dříve přijala podobné stanovisko, v němž odmítla vyvolávání nenávisti k lidem na základě jejich politického názoru.

28.května 2019 v 16:05, příspěvek archivován: 01.července 2019 v 11:25

Sněmovna dnes odsoudila vyvolávání nenávisti k lidem na základě jejich politického názoru. Návrh usnesení byl schválen především v souvislosti s nedávnými útoky na poslance TOP 09 Dominika Feriho a na někdejšího tajemníka bývalého prezidenta Václava Klause Ladislava Jakla.

Člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání také tvrdí, že byl znovu fyzicky napaden také poslední květnovou středu ve Zlíně při snídani v hotelu. „Dostal jsem zezadu ránu do zad za doprovodu urážek,“ sdělil Jakl již dříve ČTK. Útočník mu prý řekl, že ho úmyslně udeřil do místa, které ho bolí po sobotním prvním útoku.

Zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková dnes ČTK potvrdila, že se policistům podařilo podezřelého z napadení vypátrat. „Jednání pětačtyřicetiletého muže z Prahy kvalifikovali kriminalisté jako přestupek proti občanskému soužití. Poté případ předali k dalšímu opatření pracovníkům přestupkového oddělení Magistrátu města Zlína,“ uvedla mluvčí.

Jakl v loňských senátních volbách kandidoval v Praze 2 za SPD Tomia Okamury, ale neuspěl. Letos ho Parlament zvolil za člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. V roce 2012 se například pokusil kandidovat na prezidenta republiky za Stranu svobodných občanů, nenasbíral ale dostatek podpisů.

Napadení politiků není v Česku ojedinělé. Například před měsícem zaútočili dva muži na poslance TOP 09 Dominika Feriho při ochutnávce vín v Boršicích na Uherskohradišťsku. Dvaadvacetiletý opoziční politik byl po napadení převezen s řeznou ranou na zádech do nemocnice. Loni v lednu ukrajinská přívrženkyně hnutí Femen přiběhla polonahá a s hanlivým nápisem na těle k prezidentovi Miloši Zemanovi ve volební místnosti v pražských Lužinách. Žena dostala ve zkráceném řízením podmínku a byla vyhoštěna.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video