„Café Nona v budově Nové scény Národního divadla provozuji již 15 let. V nájemní smlouvě máme také povinnost poskytovat občerstvení akcím, které na Nové scéně pořádají partneři Národního divadla. Jednou z desítek akcí je také festival hudebních filmů Zlatá Praha, kterou pořádá ČT. Občerstvení, které si během festivalu ČT objedná, normálně fakturujeme. Smlouva vychází v registru smluv, žádný střet zájmů tu není,“ odpověděl pro iDNES.cz poslanec Jan Lacina na otázku, zda se cítí být ve střetu zájmů.
CNN Prima News, která informaci přinesla, oslovila také advokáta Jana Černého, podle kterého se ale Lacina do střetu zájmů dostal. „Já musím říct jako právník, že tam střet zájmů vidím. Politici by se takto chovat neměli, staví je to do špatného světla jako celou stranu. Nebylo by od věci, aby se politici shodli na nějakých pravidlech, která by mohla být ještě konkrétnější než zákon,“ uvedl k tomu Černý.
Kavárna, kterou Lacina provozuje, se nachází v druhém patře Nové scény Národního divadla. Společně s ním je provozovatelem také Michal Prokop. Faktura za poslední dohledatelnou akci pro ČT z roku 2023 se vyšplhala na částku 400 tisíc korun. K dispozici je smlouva k nahlédnutí na serveru Hlídač státu stejně jako každá veřejná smlouva do výše jednoho milionu korun. Další akce pro Českou televizi se momentálně na Nové scéně čekat nedá, čeká ji dlouhá rekonstrukce.
Měl přiznat střet zájmů, kritizuje Lacinu opozice
„Množství těch kontraktů není tak velké, aby se dalo hovořit o korupci. Větší problém vidím v tom, že pan Lacina je předseda představenstva Obecního domu, který také od jeho kavárny čerpá služby. Zde se domnívám, že by to mělo být minimálně v zápise, že je v konfliktu zájmů. Pokud to tají, tak zvedá otázku, zda ty konflikty zájmu nemá i v jiných věcech,“ řekl pro CNN Prima News místopředseda Pirátů Michal Bláha.
Proti tomu se však Lacina ohrazuje. „Není pravda, že by naše kavárna dodávala Obecnímu domu, také nejsem předsedou představenstva, tím je Vlastimil Ježek,“ uvedl. Jan Lacina je v Obecním domě pouze místopředsedou představenstva.
Další opoziční politik Radim Fiala z SPD se ke kritice přidal také. „STAN je takové obchodní ‚eseróčko‘ a já si myslím, že to je špatně. Doufám, že se po volbách změní vláda a všechny tyhle věci změníme,“ řekl.
Jak se změní platba za televizi a rozhlas? Někomu automaticky, někdo bude muset na poštu![]() |
Vyjádřil se také poslanec Martin Kolovratník z ANO. „Tady nejde jen o politickou funkci pana Laciny. Jde primárně o to, že ve Sněmovně byl přímo zpravodajem té novely, která České televizi přihrála více peněz z kapes lidí,“ uvedl. Podle jeho kolegy Patrika Nachera měl Lacina střet zájmů nahlásit.
Sněmovna ve středu 5. března schválila úpravu koncesionářských poplatků za rozhlas a televizi. Zpravodajem novely však nebyl Jan Lacina, jak uvedl Kolovratník, ale předseda poslaneckého klubu TOP 09, Jan Jakob. Novela zvýší měsíční poplatky dohromady o 25 korun. O patnáct více si lidé připlatí za televizi, místo dosavadních 135 korun budou odvádět 150. Rozhlas stál dosud 45 korun, tato částka se zvýší na 55 korun. Nově budou poplatek odvádět i domácnosti, které nemají televizní nebo rozhlasový přijímač, ale mají jakékoli zařízení umožňující obsah veřejnoprávních médií konzumovat přes internet. Tím se myslí mobilní telefon, tablet, stolní počítač či notebook.