Úterý 2. června 2020, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 2. června 2020 Jarmil

Lachnit lže, aby se zachránil

  0:01aktualizováno  0:01
Jak si může politik před volbami vylepšovat pošramocenou pověst? Pomocí lží a slibů. Přesně na tuto taktiku vsadil místopředseda ČSSD a ministr pro místní rozvoj Petr Lachnit. Do definitivního rozhodnutí o jeho umístění na volební kandidátce na severu Moravy zbývá už jen pár týdnů a jeho pozice není zrovna nejlepší.

Petr Lachnit přestoupil do Zemanova kabinetu loni v dubnu z pozice náměstka ostravského primátora. A hned se ukázalo, že laťka toho, co si špičkový politik může dovolit, spadla zase o notný kus níž.

Lachnit porušoval zákon o střetu zájmů. To byla jeho první aféra, kterou média propírala hned tři měsíce po jeho vstupu do vlády. A další ministrovy "kousky" na sebe nenechaly dlouho čekat. Nic z toho se mu teď nehodí.

Jeho domovská, ostravská ČSSD ho za to před několika týdny potrestala tím, že ho ve svém návrhu umístila na nevolitelné místo kandidátky. Lachnit se však nevzdává a pokusil se přesvědčit ostatní okresy Moravskoslezského kraje, aby ho opět vytáhly na volitelné místo. Pomáhá si i lhaním.

Mladá fronta DNES se například těsně před nominační konferencí ČSSD dočkala od ministra žaloby kvůli článku, který začínal slovy: "Ministr Lachnit se dostal do podezření, že ve vládě protežoval podnikatele, který v minulosti štědře obdaroval jeho firmu Alfa Horizont. Firma, v níž měl Lachnit podíl, přijala před několika lety několikamilionovou částku od podnikatele Romana Groliga. Lachnit se koncem minulého roku pokusil ve vládě prosadit státní garanci na sedmnáctimiliardový úvěr Groligově firmě Distribuční centrum Ostravsko."

Lachnit v žalobě tvrdí, že Groligovy zájmy ve vládě neprosazoval. "Autoři článků neuvádějí žádná ověřitelná fakta," stojí v žalobě. Je však velice snadné dokázat, že Lachnit nemluví pravdu. Kdokoliv má možnost najít na internetových stránkách Úřadu vlády důkaz.

Dokument: Program vlády na 18. prosince 2000. Bod číslo 16: Poskytnutí státní záruky za investiční úvěr na vybudování investičního celku Distribuční centrum v rozvojovém území letiště Ostrava-Mošnov. Vládě předkládá: ministr pro místní rozvoj.

Na týchž stránkách lze dokonce zjistit, jak vláda s tímto dokumentem naložila: "Materiál byl stažen z jednání. Část projednávání předloženého materiálu vláda realizovala na uzavřeném jednání schůze." Lachnit, který byl v nedělním pořadu České televize Naostro donucen reagovat na tento rozpor, se pokusil záležitost zlehčovat. A zase u toho lhal.

"Principem celé záležitosti bylo, že se jednalo o jakési jenom vyjádření vlády ve smyslu, že není nic proti tomu, aby takovýto projekt vznikl," tvrdil v televizi. Na přímou otázku moderátora, zda se tedy nemělo jednat o státní záruku, Lachnit odpověděl: "Ne." Název Lachnitova oficiálního návrhu, s kterým šel loni v prosinci do vlády, je však výmluvný: Poskytnutí státní záruky...

Stejně tak v návrhu usnesení, které Lachnit přinesl na vládu, je jednoznačně napsáno: "Vláda ukládá místopředsedovi vlády a ministrovi financí poskytnout státní záruku za investiční úvěr na vybudování investičního celku Distribuční centrum."

Ministr je na štíru s pravdou i co se týče svého působení ve firmě Alfa Horizont. V této společnosti v rozporu se zákonem o střetu zájmů dál setrvával jako jednatel i po vstupu do vlády. Z firmy odešel teprve po tlaku médií. A trvalo mu to tři měsíce.
Dnes, s odstupem jednoho roku, prezentuje jinou verzi. Nepravdivou.

"Já jsem tu demisi (na funkci jednatele - pozn. red.) podával měsíc poté, co jsem nastoupil. Čili jediná diskuse by mohla být o tom, jestli ten měsíc je příliš dlouhý," uvedl Lachnit v pořadu Naostro. Jinými slovy: Lachnit se zachoval tak, jak zákon káže, jen s malou prodlevou, a ještě dříve, než ho za to začala pranýřovat média.

A jak to bylo ve skutečnosti? Demisi ve firmě podal až koncem července, takže tři měsíce po nástupu, a vůbec ne dobrovolně. Toto jsou doložitelná fakta: Mladá fronta DNES, 28. července 2000. "Jsem jednatelem firmy, který funkci nevykonává. Podíl si samozřejmě nechám," uvedl Lachnit na otázku, zda je pořád ve firmě Alfa Horizont.

Agentura ČTK, 28. července 2000. Další ze společníků Alfa Horizontu, premiérův asistent Jaromír Kuča, řekl: "Valná hromada společnosti by se mohla uskutečnit do týdne." Mladá fronta DNES, 29. července 2000. Premiér Miloš Zeman po jednání nejužšího vedení ČSSD k debatě s ministrem Lachnitem uvedl: "Informoval nás, že kvůli vytížení ve funkci ministra se na nejbližší valné hromadě vzdá funkce jednatele."

Agentura ČTK, 31. července 2000: Ministr Lachnit rezignoval na funkci jednatele soukromé společnosti Alfa Horizont. "Valná hromada společníků už zasedla a už nejsem jednatelem," uvedl Lachnit.

Další lži dokázal ministr nakupit v příběhu svého školení před televizním vystoupením v pořadu Kotel. Mediální trénink, který měl letos v březnu zajistit, aby Lachnit v televizi dobře vypadal a dobře mluvil, přišel na 150 tisíc.

Lachnit ho však neplatil ze svého. Platil stát. 19. září to po několika dnech zapírání, když MF DNES zveřejnila fakturu, přiznala i ministrova mluvčí Ivana Navrátilová: "Cena za trénink a odbornou konzultaci byla 125 tisíc korun plus 22 procent DPH." O měsíc později to potvrdil i sám Lachnit v televizním pořadu Přesčas, když odpovídal na otázku Stálo to 150 tisíc? "Včetně DPH," řekl 22. října.

O dva týdny později už na to asi zapomněl. V deníku Olomoucký den ministr říká: "Mediální trénink nestál oněch omílaných 152 tisíc, ale necelou polovinu, o čemž jsem média opakovaně po pravdě informoval, zcela marně."

Petr Lachnit má na všechny nepříjemné věci, které se o něm píší, jednoduchou odpověď - média jsou proti mně zaujatá a bez důkazů mě očerňují. Tak se hájí i před svými kolegy.

Když ho ostravská ČSSD před měsícem odsunula na nevolitelné místo na kandidátce, předseda místní stranické organizace Josef Kubinyi prohlásil: "Petr Lachnit říká, že za vším stojí média. Že kauzy a různá podezření dokáže jednoznačně vyvrátit. Osobně si myslím, že obvinění vyvrátil nedostatečně a ostravská veřejnost ho nevnímá příliš dobře."

Lachnit svou prohru tehdy neunesl. Nepřišel na tiskovku, nezvedal mobilní telefon a z konference odešel předčasně. "Na ulici křičel, jak jsme si mohli takovou věc dovolit a že brzy poznáme svou chybu. Ostrava už z Prahy neuvidí ani korunu. Máme prý utrum," popsal Lachnitovu reakci jeden z účastníků konference.

Ministrova mluvčí hned druhý den vydává prohlášení, ve kterém za Lachnita tvrdí, že žádné takové extempore vůbec nebylo. "Ministr proti tomuto anonymnímu nařčení ostře protestuje," prohlásila mluvčí. Tentokrát se rozhodli ministrovu verzi vyvracet přímo jeho straničtí kolegové.

"Řekl, že si Ostrava podřezala větev, že neuvidí už ani korunu, když ho nedali na volitelné místo," reprodukoval v Moravskoslezském deníku předseda ostravského klubu seniorů ČSSD Jiří Patlejch věty, které Lachnit pronesl. "Připomněl jsem mu to do očí přede všemi, protože namísto toho, aby přiznal, že ujel, rozeslal ještě dementi."

Aby se jeho předvolební strategie neomezila jen na popírání toho, co o něm bylo napsáno, Petr Lachnit v posledních týdnech objíždí Moravskoslezský kraj, poskytuje rozhovory a pořádá tiskové konference, kde slibuje. Nová pracovní místa, další peníze na regionální projekty, nové byty...

Autoři:

  • Nejčtenější

Pátrání po hudebníkovi Jaroslavu Uhlířovi skončilo, odvezla ho sanitka

Policie ukončila pátrání po písničkáři a hudebníkovi Jaroslavu Uhlířovi, umělec je v pořádku. Hledala ho od rána kvůli...

Policisté na Mělnicku nalezli tělo hledaného kojence, prověřují výpovědi

Policie nalezla tělo hledaného čtyřměsíčního kojence. Před 17. hodinou ukončila pátrání. Byla nařízena soudní pitva....

Únosu nevěříme. Matka zmizelého Tadeáše byla na drogách, říká rodina

Matka čtyřměsíčního Tadeáše, který v pátek v podvečer zmizel i s kočárkem na Mělnicku, byla podle rodiny na drogách....

Bonus dostanou i malá s. r. o. Příště se na vás vyse..m, řekla ČSSD Schillerová

Poslanci schválili vládní návrh zákona o kompenzačním bonusu pro společníky malých společností s ručením omezeným....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Opilý muž se procházel s malou dcerou v centru Plzně, oba byli nazí

Pořádný rozruch způsobil v pátek odpoledne v Plzni muž, který zcela nahý kráčel po nejrušnější ulici ve městě. Kromě...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  • Další z rubriky

Pro lidi za sto let. Opavské muzeum založilo sbírku doby koronavirové

Epidemie koronaviru už se stala předmětem zájmu muzejníků. V opavském Slezském zemském muzeu vzniká sbírka roušek,...

Místopředseda Vokřál opouští ANO. Straníci jsou napojeni na podsvětí, tvrdí

Místopředseda ANO a exprimátor Brna Petr Vokřál oznámil, že odchází z hnutí. Pro Aktuálně.cz uvedl, že se tak rozhodl...

Výslech Zemana v kauze Mostecké uhelné společnosti proběhne v říjnu

Výslech prezidenta Miloše Zemana v trestní kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS) chce soud uskutečnit v říjnu, uvedla...

Únos kojence z Mělnicka policie vyloučila, prověřuje nedbalost

Čtyřměsíčního Tadeáše, který se v pátek záhadně ztratil na Mělnicku a jehož mrtvé tělo policie druhý den nalezla, nikdo...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Astronauté z Crew Dragonu jsou na palubě Mezinárodní vesmírné stanice

Americká soukromá loď s lidskou posádkou Crew Dragon se připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a astronauté...

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

SuperStar vyhrála Slovenka Barbora Piešová. Porotkyně Bagárová chyběla

Česko Slovenskou Superstar 2020 se stala zrzka Barbora Piešová (19), která rozplakala svým finálovým výkonem porotu i...