ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Hrozba kybernetických útoků klesla na běžný stav, NÚKIB odvolal varování

  • 7
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) ukončil účinnost varování, které vydal v polovině dubna. Hrozba kybernetických útoků na české zdravotnictví a další oblasti totiž podle úřadu klesla na běžnou úroveň. V tiskové zprávě to ve středu uvedl mluvčí úřadu Radek Holý.

„Situaci samozřejmě nadále sledujeme a jsme připraveni včas reagovat na náznak jakékoli hrozby pro systémy nezbytné pro chod státu, ale hrozba vlny rozsáhlých útoků, před kterou jsme v polovině dubna varovali, je v tuto chvíli podle našich informací za námi,“ uvedl ředitel NÚKIB Karel Řehka.

Česko opět čelí kyberútokům. Cílem hackerů byly nemocnice i ministerstvo

Ukončení účinnosti varování podle něj neznamená, že útoky nebudou přicházet vůbec. „Hrozba útoků v kyberprostoru je v dnešní době bohužel permanentní. Proto bych rád apeloval na všechny, aby nepolevili v obezřetnosti a i nadále dodržovali preventivní opatření,“ uvedl Řehka.

Mluvčí Holý na konci dubna řekl, že varování úřadu před hrozbou kyberútoků na nemocnice a jiné cíle zabralo. Instituce na něj zareagovaly, a podařilo se zamezit výraznějším následkům.

Ve varování z 16. dubna úřad uvedl, že závažné kybernetické útoky na informační a komunikační systémy v České republice ve větším počtu lze očekávat v nejbližších dnech. Podle úřadu mohly způsobit závažné dopady na dostupnost, důvěrnost či integritu informací u důležitých informačních a komunikačních systémů.

Hackeři se následně skutečně pokusili o útok na některé nemocnice i ministerstvo zdravotnictví. „Bohužel zdá se, že již v některých nemocnicích pokusy (o kyberútok) proběhly. Naštěstí byly zachyceny,“ řekl tehdy šéf resortu Adam Vojtěch.

Babiš kritizoval načasování kyberútoků proti českým nemocnicím

Pokus o napadení systému poté zaznamenala Fakultní nemocnice Ostrava. Cílem byl jeden z jejích serverů, útok odrazila. Čelili mu i v Olomouci, dva útoky odrazila Karlovarská krajská nemocnice. Načasování útoků ostře kritizoval předseda vlády Andrej Babiš.

Premiér také dodal, že situaci probíral s ředitelem NÚKIB. „Pokud jsem s ním mluvil, tak jsme to ustáli. Samozřejmě tomu věnujeme absolutní pozornost. Po útocích v Benešově a Brně je to nejdůležitější,“ připomněl loňské odstavení počítačové sítě a ochromení nemocnice v Benešově a letošní útok na Fakultní nemocnici v Brně.

Celkový počet útoků NÚKIB neuvedl

Holý nesdělil, kolik úspěšných útoků od data varování NÚKIB eviduje. Za poslední tři měsíce do konce dubna je podle něj nahlášených 23 různých typů útoků.

Zhruba polovinu tvoří malware, tedy škodlivý program, který je nabízený pomocí phishingu, což je podvodná technika používaná na internetu k získávání citlivých údajů. Část úspěšných útoků byla i prostřednictvím ransomwaru, což je vyděračský program. Mluvčí uvedl, že část úspěšných útoků mířila do zdravotnictví, ale i do dalších oblastí, jež nespecifikoval.

Počet neúspěšných kybernetických útoků, tedy kybernetických událostí, mluvčí rovněž neuvedl. Podle něj by tento údaj byl zavádějící, zdaleka ne všichni o nich úřad informují.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video