Kvůli zdravotním knížkám policie údajně obvinila exředitele VZP Horáka

  10:43aktualizováno  15:30
V souvislosti s elektronickými zdravotními knížkami obvinila protikorupční policie dva lidi. Podezřelí jsou z pletich při veřejné soutěži, za což jim hrozí až osm let vězení, stíháni jsou na svobodě. Oznámil to Pavel Prygl z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Podle serveru Lidovky.cz jde o bývalého ředitele VZP Pavla Horáka a ředitele IZIP Jiřího Paška.
Trestní oznámení, které vedlo k vyšetřování, podal loni v září tehdejší ministr zdravotnictví Leoš Heger. Podle ministerstva se ve Všeobecné zdravotní pojišťovně kvůli projektu IZIP zbytečně ztratilo 450 milionů Kč. (Ilustrační foto)

Trestní oznámení, které vedlo k vyšetřování, podal loni v září tehdejší ministr zdravotnictví Leoš Heger. Podle ministerstva se ve Všeobecné zdravotní pojišťovně kvůli projektu IZIP zbytečně ztratilo 450 milionů Kč. (Ilustrační foto) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Stíhání zahájil policejní Útvar odhalování korupce a finanční kriminality ve čtvrtek. V případu elektronických zdravotních knížek (IZIP) používaných Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) byl jeden člověk obviněn z trestného činu pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě a druhý z navádění ke stejnému činu.

"Protiprávní jednání, které jim je kladeno rozhodnutím policejního orgánu za vinu, má souvislost s řízením o uzavření jedné ze smluv mezi VZP ČR a firmou IZIP a.s. v roce 2008," uvedl Prygl.

Obviněni jsou údajně exředitel VZP Horák a šéf IZIP Pašek

Koho se obvinění týká, nechtěl Prygl upřesnit. Obviněným hrozí dva až osm let vězení. "Trestní stíhání není vedeno vazebně," doplnil státní zástupce.

Server Lidovky.cz informoval, že obviněni jsou bývalý ředitel VZP Pavel Horák a ředitel IZIP Jiří Pašek. iDNES.cz je zatím nezastihl. Neberou telefony, nereagují na e-maily, ani SMS.

Šéf komunikace VZP Vlastimil Sršeň řekl, že nemá žádné informace o tom, že by se obvinění týkalo některého ze současných či bývalých zaměstnanců pojišťovny. O tom, kdo byl obviněn, neví ani mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívová. "MZ ČR není o věci známo nic více, než je uvedeno v tiskové zprávě Vrchního státního zastupitelství v Praze," uvedla Plívová.

"Ministerstvo je v předmětném případě autorem trestního oznámení a má dle trestního řádu právo na to být obecně vyrozuměno o učiněných opatřeních. V daném případě není ministerstvo vysoce pravděpodobně v procesním postavení poškozeného a tudíž nemá právo nahlížet do spisu a být podrobně o věci informováno," uvedla Plívová.

Firma IZIP zatím na otázku iDNES.cz, zda je obviněn někdo ze společnosti, neodpověděla.

Trestní oznámení na neznámého pachatele

Trestní oznámení na neznámého pachatele, které vedlo k vyšetřování, podal loni v září tehdejší ministr zdravotnictví Leoš Heger s tím, že vznikla bezmála půlmiliardová škoda. Podezření vyplynulo z kontroly hospodaření VZP. Tu do pojišťovny poslalo ministerstvo.

"Kdo byl obviněn, nevím. Podali jsme podnět a od té doby si to v rámci policie žije svým životem," řekl iDNES.cz Heger. "Myslím, že není vhodné to obvinění komentovat. Různých obvinění padá dost a některá vyzní do neurčita. Je to věcí vyšetřovacích orgánů a my už s tím nemůžeme nic dělat," dodal.

Smlouvy s IZIP podepsal tehdejší ředitel pojišťovny Pavel Horák. Podepsal je také ředitel firmy IZIP. Obvinění se dle zastupitelství vztahuje k roku 2008. Na jeho konci vystřídala firma IZIP ředitele. Tomáše Mládka nahradil Jiří Pašek.

Čtyři smlouvy za dvě miliardy

Kontrola přišla po vypovězení tří smluv mezi VZP a IZIP. Předčasné ukončení spolupráce pojišťovně uložila její správní rada. Ta se více než desetiletý projekt rozhodla nefinancovat z veřejných peněz po avízu ministra zdravotnictví Hegera a tehdejšího premiéra Petra Nečase.

Loni v květnu v tiskové zprávě oba politici oznámili, že projekt ze strany VZP končí. Žádný konkrétní důvod tehdy nepadl. Ministerstvo ale bylo nespokojeno s tím, že elektronické zdravotní knížky spolkly za dobu provozu necelé dvě miliardy, nepřinesly ale očekávané úspory.

Prvního října loňského roku VZP podepsala s firmou IZIP další smlouvu za další miliony, na základě kterého IZIP pro VZP provozuje portál. Ten si pojišťovna chce v budoucnu od IZIP koupit.

IZIP loni v září označil tehdejší Hegerova slova za politickou hru. "Ministr zdravotnictví se cíleně snaží zlikvidovat společnost IZIP a ovlivnit tak dění ve zdravotnickém sektoru. Jeho prohlášení o kontrole ve VZP je již druhým brutálním útokem na společnost IZIP během posledních čtyř měsícům," stojí v prohlášení, které se odkazuje na Hegerovo rozhodnutí ukončit smlouvy mezi VZP a IZIP.

Firma uvádí, že si není vědoma žádných pochybení. Svůj vztah k VZP označila za zákonný. "Trvalá a systematická medializace a skandalizace ze strany ministerstva zdravotnictví může být politickou hrou, v jejíchž kulisách se odehrává boj o ovládnutí českého zdravotnictví," dodala firma (více čtěte zde).

Spoluzakladatelé IZIP, europoslanci ODS Miroslav Ouzký a Milan Cabrnoch, tehdy prohlásili, že společnost byla opakovaně vyšetřována a kontrolována, ale nic se neprokázalo.

Elektronické zdravotní knížky, ve kterých mají pojištěnci záznamy o svém zdraví, nemocech a užívané léčbě, zůstávají zatím součástí aktiv společnosti IZIP, v níž VZP má 51 procent akcií. V září VZP oznámila, že koupí portál IZIP za 59 milionů korun, ke konci roku by měl být portál majetkem VZP.

Letos v únoru IZIP oznámila, že zdravotní knížky fungují i poté, co VZP ukončila s firmou smlouvu na jejich provoz.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Kauza H-System pokračuje. Premiér Babiš chce situaci řešit změnou zákona

Richard Stadler dal za domek od H-Systemu více než milion, po krachu firmy však...

Kvůli okradeným klientům zkrachovalého H-Systemu se nejspíš bude měnit zákon. Ten současný, který má odškodňovat oběti...

Plaga obrací v povinné maturitě z matematiky, připravena bude za 10 let

Ministr školství Robert Plaga (4.4.2019)

Ministr školství chce zrušit povinnou maturitu z matematiky. Podle Plagova vyjádření pro regionální Deník totiž žáci...

Tajná mapa hub: rostou a bude to lepší. Sledujte, kde pršelo, radí mykologové

Pokud houbaříte, hřiby či křemenáče určitě milujete. Ale vyznáte se v nich?

Rostou? Pro národ houbařů klíčová otázka. Odpověď zní ano. Zatím však stále ještě dost nahodile. Někde lidé tahají z...

Advantage Consulting, s.r.o.
ASISTENTKA V ODDĚLENÍ LOGISTIKY s NJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 33 000 Kč

Najdete na iDNES.cz