Kvůli soláriím přibývá dětí s rakovinou. Lékaři jim chtějí vstup zakázat

  3:26aktualizováno  3:26
Lékaře už nepřekvapuje, když jim do ordinace přijdou nezletilí s melanomem. Dříve byli výjimkou, nyní je jich ale čím dál víc. Přibývající případy rakoviny kůže způsobují časté návštěvy dětí v soláriích. Lékaři proto požadují, aby se jim do nich zakázalo chodit.
Dospělí by podle lékařů měli při vstupu do solária podepisovat souhlas s tím, že se jdou opalovat navzdory riziku. Ilustrační foto.

Dospělí by podle lékařů měli při vstupu do solária podepisovat souhlas s tím, že se jdou opalovat navzdory riziku. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Kateřina Doubravová se nikdy nemohla opalovat v přírodě, protože jí slunce způsobuje alergii. Proto začala chodil do solária. "Nejdřív po třech minutách obden a pak jednou za dva týdny na deset minut," upřesňuje.

"Chodila jsem tam rok a byla spokojená, že jsem hnědá. Až pak jsem si objevila na stehně pihu," popisuje. A z pihy se vyklubal melanom – nejagresivnější druh rakoviny kůže.

Třiatřicetiletá žena měla nakonec štěstí: zachytila nádor včas a má po něm jen pěticentimetrovou jizvu. "Nemusela jsem na chemoterapii ani na ozařování. Přesto to u mě byla rakovina ve druhém stadiu."

Lékaři jí zároveň řekli, že stačilo přijít o rok později – a už by bojovala o život, který v případě tohoto nádoru řada pacientů prohrává.

"V tomto příběhu považuju za dokázané, že jde o nádor vzniklý kvůli soláriu," říká předseda České dermatovenerologické společnosti Petr Arenberger.

Podobných pacientů má řadu. A jsou čím dál mladší. "Už se nedivím, když přijdou dvacetiletí s melanomem. To dřív neexistovalo, byla to rarita. Teď už jsem léčil i jedenáctiletou dívku s melanomem. Bohužel zemřela na metastázy," říká lékař.

I proto se lékaři v Česku spojili a žádají, aby do solárií nesměli mladí do osmnácti let. A aby i dospělí podepisovali při vstupu do solária informovaný souhlas s tím, že se jdou opalovat navzdory riziku.

"Děti takový dokument podepsat nesmějí, což je ze solária vyloučí," popisuje Petr Arenberger plán, který lékaři chystají.

V Anglii takový zákaz už platí. Právě angličtí vědci zveřejnili průkaznou studii, že solária způsobují rakovinu kůže. Nejohroženější jsou přitom právě děti. "U nich ještě není vyvinuta obranyschopnost kůže, pokožka je vůči ulrafialovému záření citlivá," říká Petr Arenberger.

"Provozovatelé solárií prodávají zboží, které poškozuje zdraví. Podobně jako výrobci cigaret by měli mít na dveřích napsáno, že škodí zdraví," dodává.

Ministerstvo zdravotnictví se včera nedokázalo vyjádřit, zda zákaz solárií pro děti podpoří, či ne.

Je nutná lepší kontrola

Sami provozovatelé by přísnější režim uvítali. Ale jen co se týče kontroly přístrojů. "Už před lety jsme navrhovali ministerstvu, aby vznikl systém, který by zjišťoval v soláriích stáří trubic," říká Dalibor Čáp z firmy Solarservis.

Solária by měla zaplombovaný měřák, který by počítal čas provozu a majitel by tak věděl, kdy je nutné trubice vyměnit, aby neškodily. "Bohužel se nám to nepovedlo prosadit," krčí rameny.

Zdá se však, že kontrol přibude. Aspoň Česká obchodní inspekce včera poprvé zveřejnila solária, jejichž přístroje nesplňují Evropskou unií doporučený limit vyzařování. Z deseti provozoven překročilo limit pro solária osm z nich. V jednom dokonce dvojnásobně. "Bylo zjištěno významné riziko ohrožení zdraví," konstatuje zpráva kontrolorů. - čtěte Osm z deseti solárií škodí zdraví, zjistila při kontrole ČOI

Ale co se týče zákazu pro děti, provozovatelé solárií se ohrazují. "A co slunce? Vyjde norma, že děti nesmějí na slunce, případně jen na půlhodinu denně v době od do?" ptá se Dalibor Čáp.

Zakázali byste dětem vstup do solárií?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 18. srpna 2009. Anketa je uzavřena.

ANO 8166
NE 322

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Ministerstvo životního prostředí dostane 250 milionů navíc na boj proti suchu

Alena Schillerová, Richard Brabec a Andrej Babiš na slavnostní inauguraci...

Ministerstvo životního prostředí dostane příští rok o 250 milionů korun více. Na dodatečném navýšení rozpočtu se na...

Babiš odeslal prezidentovi návrh na jmenování Zaorálka ministrem kultury

Poslanec ČSSD Lubomír Zaorálek (21. srpna 2019)

Premiér Andrej Babiš odeslal prezidentovi Milošovi Zemanovi návrh na jmenování Lubomíra Zaorálka ministrem kultury....

V katalogu dovolená snů, na místě švábi. Problémy cestovky na Krétě se kupí

Pláž Vai, Kréta

Po zprávě o zájezdu Čechů, kteří se na řeckém ostrově Kréta nakazili střevním onemocněním, se redakci iDNES.cz ozvalo...

Najdete na iDNES.cz