Kvůli červeným trenýrkám i terorismu budou v katedrále bezpečnostní rámy

  11:38aktualizováno  17:18
Už v průběhu příštího roku bude čekat na návštěvníky Pražského hradu nepříjemné překvapení. Při cestě do katedrály sv. Víta budou procházet přes detekční rámy, podél Hradu bude posílen kamerový systém a u vjezdů do areálu se objeví bezpečnostní rampy. Při jednání ve Sněmovně o rozpočtu Hradu to ve středu řekl kancléř Vratislav Mynář.

Člen skupiny Ztohoven zavěšuje nad Hradem červené trenýrky. | foto: ztohoven.com

Prezident Miloš Zeman při návštěvě Pardubického kraje řekl, že bezpečnostní opatření se plánují již několik měsíců. Mají podle něho souvislost s obecnou hrozbou teroristického útoku, před níž ho varovala tajná služba. K nesouhlasu památkářů uvedl, že se podařilo nalézt rozumnou dohodu. Bezpečnostní opatření by se podle něj mohla začít realizovat v příštích týdnech a stovky milionů podle Zemana stát nebudou.

Příští rok má být podle kancléře Mynáře vylepšen kamerový systém kolem Hradu i otázka rámů v katedrále. Bezpečnostní opatření by podle něj mohla být částečně kryta i z peněz ministerstev vnitra a obrany, ale tato varianta je ještě otevřená. „V příjezdových částech od Prašného mostu a od ulice Na Opyši budou přejezdové detekční brány,“ zmínil kancléř prezidenta třetí chystané bezpečnostní opatření.

Fotogalerie

Hrad tak reaguje nejen na zvýšení hrozby teroristického útoku, ale i na aféru, kterou způsobily červené trenýrky, jež nad Hradem místo prezidentské standarty vyvěsila skupina Ztohoven.

Červené trenky nad Hradem už vedly k několika personálním změnám - skončili postupně šéf prezidentovy ochranky Petr Dongres (více čtěte zde), vedoucí Hradní stráže Radim Studený (více zde) a naposledy i šéf bezpečnosti prezidentské kanceláře Jan Fulík. (více zde)

„Má to velkou prioritu, nejen ve vztahu k trenýrkám, ale i k věcem, které se nám dějí v mailové korespondenci,“ řekl k novým bezpečnostním opatřením na Hradě Mynář. Na to, zda se avizovaná bezpečnostní opatření nějak promítla do navrženého rozpočtu prezidentské kanceláře, se Mynáře ptala poslankyně Věra Kovářová z hnutí Starostové a nezávislí zvolená za TOP 09.

Ať to tam nevypadá jako v Kremlu, řekl kancléři Kalousek

„Ať se to, proboha, nedotkne otevřenosti Hradu. Každý, kdo navštívil Kreml, ví, jak je to depresivní,“ reagoval na Mynářova slovo předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Neumím odpovědět, pokud se týče časového harmonogramu,“ odvětil Mynář na dotaz iDNES.cz, kdy přesně se do katedrály sv. Víta bude chodit přes bezpečnostní rám. „Velmi pečlivě zvažujeme, aby byl Pražský hrad co nejvíce otevřen veřejnosti, tak jako je dnes. Na druhou stranu to, co po nás žádají jednotlivá ministerstva, dnešní politická situace v zahraničí, si samozřejmě určitá opatření vyžadují,“ uvedl.

Souhlasíte se zpřísněním bezpečnostních opatření na Hradě?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 7. listopadu 2015. Anketa je uzavřena.

NE 993
ANO 248

Rozpočet Kanceláře prezidenta republiky, Správy Pražského hradu a Lesní společnosti Lány, který podpořil rozpočtový výbor, počítá pro příští s výdaji 457,8 milionů korun, což je navýšení o 68,4 milionů korun oproti roku letošnímu. Klíčovou věcí je podle Mynáře oprava svahů přehrady Klíčava v Lánech. Výdaje samotné prezidentské kanceláře budou příští rok 112,3 milionů korun, o tři miliony více, než letos.

Podívejte se, jak Ztohoven vyvěsili na Hradě trenýrky:


  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Koučem hokejistek v Americe. Klení povoleno, vztahy přísně zakázány

Kluka z Ostravy očaroval New York, kde natrefil na pozoruhodnou práci. Ivo Mocek koučuje tým Metropolitan Riveters v...

  • Další z rubriky

Letní teploty ještě nekončí, tento týden bude až 23 stupňů

Velmi teplý ráz počasí z posledních dnů bude pokračovat i tento týden. Teploty při nízké oblačnosti překročí dvacítku,...

Načerno zvětšuje salaš na Šumavě. Chráním ovce před vlky, tvrdí podnikatel

Podnikatel přestavuje hospodářství u Borových Lad na Prachaticku v rozporu s územním plánem. Prý nemá jinou možnost,...

BIS a NCOZ rozbily síť ruských zpravodajců, řekl Koudelka ve Sněmovně

Bezpečnostní informační služba a Národní centrála proti organizovanému zločinu loni odhalily a rozbily síť, kterou v...

Hladina podzemních vod se oproti loňsku zvedla, stále je však pod normálem

Stav podzemních vod v ČR byl v září oproti loňskému roku příznivější. Na čtvrtině území se podle Českého...

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.

Najdete na iDNES.cz