iDNES.cz

KVÍZ: Jak znáte detaily a hlášky z filmů Václava Vorlíčka? Otestujte se

  11:53aktualizováno  11:53
Legendární režisér Václav Vorlíček zemřel v úterý večer ve věku 88 let. Natočil spoustu filmů a seriálů, které patří do zlatého fondu české kinematografie. Jak si pamatujete některé detaily z těchto filmů a hlášky? Otestujte si svou paměť.

Václav Vorlíček přijel v roce 2013 zahájit výstavu věnovanou pohádce Tři oříšky pro Popelku na hrad Švihov, kde se tento jeho film rovněž natáčel. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

„Nikdy jsem neměl jinou ctižádost než bavit,“ říkával tvůrce komedií Pane, vy jste vdova, Kdo chce zabít Jessii? či Což takhle dát si špenát, na nichž pracoval se scenáristou Milošem Macourkem.

Vorlíček se narodil 3. června 1930. Již v 17 letech měl jasnou představu o tom, že chce být režisérem. Když ho poprvé nevzali na FAMU, šel rovnou na Barrandov a dostal se do štábu režiséra Martina Friče.

KVÍZ: Jak znáte Vorlíčkovy filmy? Otestujte se ZDE

Po roce už Vorlíčka na FAMU přijali, školu absolvoval v roce 1956. Na Barrandov se pak vrátil a zaměstnán tam byl až do roku 1992. Jako samostatný režisér debutoval v roce 1960 snímkem pro děti Případ Lupínek.

Fotogalerie

Do širokého povědomí Vorlíček vstoupil parodií na komiksové seriály Kdo chce zabít Jessii?, kde s filmem propojil typické kresby Káji Saudka.

Jeho posledním filmem pa bylo v roce 2011 pokračování Dívky na koštěti - Saxána  a Lexikon kouzel.

V roce 2017 Vorlíček dostal cenu prezidenta karlovarského festivalu za přínos české kinematografii. Svou kariéru shrnul výstižně. „Jak tak sleduju, co všechno jsem natočil, říkám si, že jsem se po celý život výborně bavil -  a ještě mě za to platili.“

Autor:
zpět na článek