Květiny v centru nakonec jsou

  8:44aktualizováno  8:44
Praha - Po velkých sporech, odporu památkářů a vášnivých diskusích Pražanů se nakonec přece jen centrum města zaplňuje květinami. Zástupci místních nákupních center totiž získali pro tento záměr radnici v Praze 1, což se ukázalo jako rozhodující. Vedení radnice totiž našlo "fintu", jak květiny dostat do ulice Na příkopě a přitom nezískat souhlas naštvaných památkářů.

"Umístění květináčů na chodník je dopravní rozhodnutí a jako takové nepotřebuje vyjádření památkářů," prohlásil včera místostarosta Vladimír Vihan.

Další místostarosta Pavel Vlach, který má na starosti dopravní záležitosti obvodu, dokonce vnímá květináče jako technické zábrany. "Chápeme to jako dopravní zařízení, které nám pomůže zabránit automobilům, aby jezdily po pěší zóně," tvrdí.
Faktem ale je, že květináče jsou na místech, kterými by auta ani projet nemohla, zatímco při vjezdu do Havířské ulice není umístěn ani jeden.

Jak bude tedy vypadat centrum? Poté, co nedávno šest nákupních center sdružených v Alianci Příkopy zavěsilo květináče s převislými muškáty na sloupy veřejného osvětlení, rozmístilo nyní květináče i na chodníky. Jde o nepříliš vzhledné šedivé obdélníkové nádoby s květenou. V příštím roce by k nim mělo přibýt dalších čtyřicet.

Mediální zástupce Aliance Lukáš Nádvorník včera přiznal, že bez porozumění první městské části by nic z toho neprovedli. Památkáři by totiž k takovému způsobu oživení nejznámějšího pražského bulváru s exkluzivními obchody a nákupními pasážemi souhlas nejspíš nedali.

"V našich krajích to není obvyklé. V Praze se to dá vnímat jako zaplevelování interiéru města," argumentovala před časem památkářka Olga Ambrožová, která vede oddělení Pražské památkové rezervace.

Nádvorník se proti těmti argumentům včera postavil. "Systém květinové výzdoby funguje od Londýna do Říma, nikoli jen v německých městech, jak se nám snaží někdo namluvit. Květiny jsou přínosem, nelze je brát jako něco negativního," komentoval rozhodnutí Aliance a Prahy.

Zároveň ale připustil, že se od počátku potýkají s problémy. Tři květináče zmizely krátce po jejich zavěšení, v pondělí zase někdo ukradl třicet květin ze země.

Truhlíky místo strážníků

Bezva fintu zvolila první městská část, aby obešla památkáře a šla na ruku majetným firmám, které se usídlily na jedné z nejfrekventovanějších tříd, Na Příkopě. Na ulici tak mohly rozkvést vedle sloupů osvětlení i chodníky, a ochránci památek se mohou stavět třeba na hlavu.

Jenom to zdůvodnění, proč jsou na chodnících šedivé květináče, trochu pokulhává. Pakliže je prioritou prvního obvodu zachovat pěší zónu skutečně jen pro pěší, musely by se takzvané technické zábrany opravdu objevit hlavně na místech, kde by autům překážely, což se nestalo. Je až příliš patrné, že je to pouze zástěrka, aby obchodníci dosáhli svého. Auta se po Příkopech zřejmě budou prohánět ostošest dál.

Kdyby Praze 1 šlo skutečně o ochranu pěších, za tři sta tisíc korun, které utratila za květináče, by si totiž mohla platit strážníka speciálně vycvičeného na to, aby zónou neprojela ani myš. Nic proti květinám v ulicích, ale věci by se měly nazývat pravými jmény.

Tyto kontroverzní květináče jsou po dlouhých sporech, odporu památkářů a vášnivých diskusích Pražanů, nakonec rozmístěny v ulici Na Příkopě v Praze 1. (5. května 2001)

Tyto kontroverzní květináče jsou po dlouhých sporech, odporu památkářů a vášnivých diskusích Pražanů, nakonec rozmístěny v ulici Na Příkopě v Praze 1. (5. května 2001)

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Výrok Novákové není důvodem k zásadním krokům, řekl Babiš z Jeruzaléma

Premiér Andrej Babiš při rozhovoru pro iDNES.cz (20. prosince 2018)

Výrok ministryně průmyslu Marty Novákové (za ANO) ohledně ceny mobilních dat není důvodem k zásadním krokům,vzkázal...

Protikorupční fond chce pro oznamovatele trestných činů až 667 tisíc

Karel Janeček v Show Jana Krause

Lidé, kteří nahlásí trestný čin spáchaný jejich zaměstnavatelem a budou kvůli tomu vyhozeni nebo převedeni na jinou...

Exministr byl odsouzen k ročnímu vězení. Měl se obohatit na voucherech

Ministr pro mísní rozvoj Rostislav Vondruška na XI. sněmu svazu měst a obcí ČR

Obvodní soud Prahy 2 nepravomocně odsoudil bývalého ministra pro místní rozvoj Rostislava Vondrušku k ročnímu...

Najdete na iDNES.cz