Kvalitu lékaře můžete „oznámkovat“ na webu. Doktoři jsou ke službě skeptičtí

  4:39aktualizováno  4:39
Na internetu je k dispozici seznam českých lékařů s jejich hodnocením. Kdokoliv může přidat svůj komentář k práci lékaře. Cílem je usnadnit lidem výběr a zároveň předat druhým své zkušenosti, pozitivní i negativní. V databázi je nyní více než 26 tisíc lékařů.

Svého lékaře můžete ohodnotit na internetu. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Na stránkách Známý lékař je uvedeno zatím více než 26 tisíc lékařů, další se průběžně přidávají. Mezi nimi jsou praktičtí lékaři, stomatologové, psychiatři nebo gynekologové.

Vybraného lékaře může kdokoliv ohodnotit jednou z šesti nabízených možností, od nejlepšího specialisty po druhý extrém, nekompetentní. K tomu se přidává komentář, ve kterém je třeba zdůvodnit zvolené hodnocení. "Vždy jednou denně nově přidané komentáře kontroluji a v závislosti na tom měním celkové hodnocení. Některé příspěvky je třeba i smazat," sdělil iDNES.cz tvůrce stránek Jan Kroupa.

Výsledné hodnocení není pouze aritmetickým průměrem. Porovnává se se "známkami" ostatních lékařů, v úvahu se berou i komentáře. Stránky jsou v provozu zatím krátce, ohodnocená je tedy zatím část odborníků.

Kroupa stránky spravuje ve svém volném čase, jinak pracuje jako programátor. Sám hradí poplatek za registraci domény. Jeho cílem je především nabídnout dobrou službu veřejnosti.

Samotní lékaři jsou ale ke službě spíše skeptičtí. "Výstup, který z toho vychází, není použitelný při orientaci v rámci případné změny lékaře nebo výběru lékaře," sdělil iDNES.cz místopředseda Sdružení praktických lékařů Michal Bábíček.

Podle jeho slov je hlavním důvodem nespolehlivosti anonymita. "Mohou se tam potom objevit vyjádření a názory, které nemusí odpovídat realitě. Narazil jsem tam i na vulgarismy," popsal Bábíček. To, že jsou příspěvky pravidelně kontrolovány a ty nevhodné mazány, ale za ideální také nepovažuje. "Otázkou je, zda cenzura, která tímto vzniká, je dobrá nebo špatná. Každopádně se jedná o uměle přetvářený výsledek," sdělil.

Podle Bábíčka by mohla funkční databáze vzniknout posuzováním různých kritérií. "Hodnotilo by se například, jak dlouho se čeká v čekárně, jestli lékař pacienta pozdraví, hovoří s ním a vysvětlí mu léčbu. Tato kritéria by se hodnotila a na základě toho by se došlo k souhrnnému výsledku," navrhl Bábíček.

Když lékař změní adresu, dostanete e-mail
Pro přidání komentářů není třeba se na stránky přihlašovat. Registrovaní uživatelé ale získávají určité výhody. Tou největší je, že si mohou přidat lékaře do svých "oblíbených". Pokud pak tento lékař například změní adresu nebo telefonní číslo, přijde uživateli e-mail s touto informací.

E-mailem je také informován o všech změnách v hodnocení lékaře. "Například když někdo vloží negativní komentář, dostane mailem tuto informaci a může na hodnocení reagovat," informoval Kroupa.

Registrovaní uživatelé mohou také přidávat nové lékaře do databáze. "U nás je kolem padesáti tisíc lékařů, ale v databázi, kterou máme k dispozici, nejsou rozhodně všichni. Chybí zejména lékaři pracující v nemocnicích," vysvětlil Kroupa. Tito lékaři totiž podle jeho slov nebyli uvedeni v seznamu, který získal.

Stránky fungují od poloviny srpna, od té doby je navštívilo zhruba osm a půl tisíce lidí. "Nyní je navštíví denně zhruba pět set lidí, číslo se postupně navyšuje," řekl Kroupa. Na začátku se informace o webu objevila v různých fórech, která se problematikou lékařů zabývají. Nyní je možné najít odkazy na stránky i v internetových vyhledávačích.

Většina návštěvníků je z velkých měst, nejvíce z Prahy, Brna a Ostravy.

Inspiraci Kroupa čerpal od svého polského kamaráda Marka Wróbela, který stejný web spustil zhruba před půl rokem v Polsku. Získal si rychle velkou oblibu, nyní jej navštěvuje zhruba sedm tisíc lidí denně. Podobné stránky fungují také ve Švédsku.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Ošetřovatel na videu krotí vzpurného koně. Týrání, zní na sociálních sítích

Ilustrační snímek

Video, na kterém se zaměstnanec Zemského hřebčince Písek snaží uklidnit mladého koně, vyvolalo poprask nejen na...

První gay pár, co si v ČR osvojil dítě. Kvůli předsudkům odešel za hranice

Petr Laně a Jan Rous, registrovaní partneři z Prahy, už mají připraven dětský...

Jsou to dva roky, kdy si první pár gayů v Česku osvojil dítě. Petr Laně a Jan Rous před lety prošlapali registrovaným...

Tragédii dělilo 34 metrů. Expres vjel v Ejpovicích do cesty dalšímu vlaku

Vlaky, které zastavily v Ejpovicích jen kousek od sebe.

V pátek mohlo na české železnici dojít k velké vlakové tragédii. Večer v 19:20 hodin v Ejpovicích nedovoleně projel...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz