Čtvrtek 1. října 2020, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 1. října 2020 Igor

Kužvart zrušil sjezdovku, druhou zkrátil

  16:06aktualizováno  16:06
Praha, Ovčárna - Ministr životního prostředí Miloš Kužvart rozhodl spor o sjezdovky v Jeseníkách. Na Pradědu zrušil druhou nejdelších sjezdovku v celých Jeseníkách zvanou C. Další dvě sjezdovky v areálu Ovčárny mohou fungovat, pokud provozovatel splní podmínky ministerstva. Nejdelší sjezdovka označovaná jako A bude zkrácena. Provozovatel vleků Josef Figura i ekologové s rozhodnutím nesouhlasí a zvažují žalobu na ministerstvo.
Rozhodnutí omezit lyžování v národní přírodní rezervaci Praděd se nelíbí místním podnikatelům, obcím v okolí, lyžařům ani radikálním ekologům. Provozovatel kontroverzních vleků Josef Figura i ekologové ze sdružení Sojka jsou připraveni Kužvartovo rozhodnutí napadnout i u soudu.

VÝVOJ SPORU:

Ministr povolil
provoz dvou vleků

Neničme rezervaci, vzkazuje Sojka

Kužvart potají
navštíví Praděd

Sojka souhlasí
se dvěma vleky

Lyžaři protestují proti rušení vleků

Osud Pradědu má
v rukou ministr

Stát ruší vleky
na Pradědu

Ministr rozhodl kvůli poškození přírody o zastavení vleku C a zkrácení nejdelšího výtahu A o zhruba 80 metrů. Kromě toho se o necelých sto metrů posune dolů i výstupní stanice dalšího vleku B. Většina lidí, kterých se verdikt Kužvarta dotýká, jej označila za nelogický a polovičatý.

Příznivci sjezdového lyžování v něm vidí první krok k zrušení tohoto sportu ve středisku, které poznamená rozvoj oblasti a podepíše se na zvýšení nezaměstnanosti. To však Kužvart odmítá. Ekologové zase ministrovi vyčítají, že ustoupil tlakům veřejnosti.

Zvažují žalobu na ministerstvo
"Je v pořádku, že ministr zrušil provoz vleku C, ovšem nám vadil především vlek A, který nejvíce ze všech narušuje přírodu. Pokusíme se o obnovu řízení a zvažujeme i žalobu na ministerstvo," řekl šéf ekologického sdružení Sojka Martin Míček. O soudní žalobě uvažuje i Figura, kterému vadí, že jej stát omezuje v podnikání, které mu dříve s perspektivou povolil.

Petr Pecha, starosta Malé Morávky na Bruntálsku, která leží pod vrcholem Pradědu, tvrdí, že Kužvartovo rozhodnutí bude mít pro celou oblast neblahé dopady. "Určitě se omezí návštěvnost, což přinese řetězovou reakci, na jejímž konci budou místní podnikatelé a jejich zaměstnanci," řekl Pecha.

Svaz lyžařů přišel o závodní tratě
Svazu lyžařů ČR se zase nelíbí, že přišel o jediné dvě závodní tratě na Pradědu a

Nejdůležitější události
ve sporu:

31. května 2001 - Skončila pětiletá výjimka státu na provozování šesti vleků ve středisku Ovčárna pod Pradědem.
Září 2001 - Ze šesti vleků povolilo ministerstvo provoz
čtyřem. Proti tomu se majitelé vleků i ekologové, každý z jiných důvodů, odvolali. 
3. října 2001 - Místopředseda sněmovny a ODS Ivan Langer se obrátil na ministra Kužvarta s žádostí, aby rozhodnutí svého resortu ještě jednou zvážil. Kužvart Langrovi slíbil, že o Ovčárně rozhodne objektivně.
27. října 2001 - Ministr Kužvart navštívil středisko Ovčárna, aby se na vlastní oči přesvědčil, zda sjezdové lyžování ničí národní přírodní rezervaci.
30. října 2001 - Kužvart povolil provoz dvou ze šesti lyžařských vleků na Ovčárně. Pětiletou výjimku udělil na provozování vleků označovaných jako S+S a Malý Václavák.
6. listopadu 2001 - Zhruba 30 demonstrantů, kteří se sešli před Úřadem vlády v Praze, protestovalo proti plánovanému zrušení některých vleků v okolí Pradědu. Demonstranti tvrdili, že ministr Kužvart chce vleky zrušit na základě nepravdivých údajů o ničení přírody, a připravit tak o práci několik tisíc lidí. Kužvart řekl, že se osobně přesvědčil o pravdivosti podkladů, které jsou pro budoucnost vleků rozhodující.
7. listopadu 2001 - Zastánci lyžování na Pradědu druhý den protestovali před Úřadem vlády v Praze. Ministr pro místní rozvoj Petr Lachnit a ministr zemědělství Jan Fencl slíbili provozovatelům vleků, že je ve sporu s ministerstvem životního prostředí podpoří. Petici požadující zachování současného stavu střediska Ovčárna podepsalo už přes dvacet tisíc lidí.
19. listopadu 2001 - Kužvart zkrátil nejdelší sjezdovku v okolí Pradědu a druhou nejdelší zrušil. O udělení výjimky požádal provozovatel vleku Josef Figura. Další dvě sjezdovky, které Figura v areálu Ovčárna provozuje, mohou fungovat, když splní podmínky ministerstva.

desítky oddílů budou muset hledat zázemí jinde. "Tím, že se sníží kapacita vleků, nastanou také problémy s tréninkem, protože pro oddíly i zdatnější amatéry zbude jen jedna, a ještě zkrácená sjezdovka," uvedl Petr Houser z lyžařského svazu.

Houser se, stejně jako provozovatel většiny vleků na Pradědu Figura, pozastavuje nad tím, jakým způsobem ministr vybral vleky, které uzavře. Ještě před pár dny totiž Kužvart tvrdil, že poškození přírody v okolí vleku A jsou tak závažná, že provoz povolit nemůže.

"Všechny podmínky jsem vždy dodržoval. Podle mne hrají v rozhodnutí roli osobní zájmy a snaha sjezdové lyžování v oblasti zlikvidovat," řekl Figura. Postupné vytlačení lyžování z Pradědu zmiňuje i oficiální dokument resortu.

Mohlo to dopadnout hůř, říká hoteliér
Další vlastník hotelu rozhodnutí ministra přivítal. "Je jisté, že středisko ztratilo na své atraktivitě, ale buďme rádi, že to nedopadlo hůře," míní Jiří Jurčík.Provozovatelé vleků se ke Kužvartovi odvolali poté, co se ministerští úředníci rozhodlo, že nepovolí provoz dvou nejdelších vleků na Ovčárně. Kužvart v minulých týdnech ale názor svých podřízených hájil.

Proti zrušení vleků protestovali obyvatelé Jeseníků, kteří jsou závislí na zimní turistice. Počátkem listopadu přijížděli demonstrovat před budovu Úřadu vlády v Praze. Proti zrušení vleků se postavili také někteří severomoravští politici.

Zrušení vleku nezaměstnanost neovlivní
Podnikatel Josef Figura v rozhovoru pro Český rozhlas uvedl, že s rozhodnutím ministra Kužvarta rozhodně nesouhlasí a jeho verdikt nebere jako definitivní.

"Podniknu další kroky," vzkázal Figura s tím, že odmítá tvrzení, okolí Pradědu devastují rolby. "Nikdy jsem neměl problémy s ochranáři. Z čeho tady teď na Bruntálsku budou lidé žít," ptá se Figura.

Zrušení jednoho vleku podle Kužvarta zaměstnanost na Bruntálsku neovlivní. Zvýšení nezaměstnanosti přitom bylo argumentem odpůrců rušení vleků na Ovčárně.

Sjezdovka jako tankodrom
"Představa, že jeden podnikatel bude mít zisk na úkor přírody, je nesmysl," uvedl Kužvart. Řekl, že se maximálně pokoušel vyjít vstříc kompromisu.

"Sjezdovka u nejdelšího vleku se však začala podobat tankodromu," vysvětlil své rozhodnutí. Správa chráněné krajinné oblasti Jeseníky, která se rozhodla proti sjezdovkám zakročit, pracovala podle něj kvalitně a objektivně.

Rozhodnutí podle Kužvarta umožní na Pradědu nejen dál lyžovat, ale i letní turistiku v Jeseníkách. Zničení svahu Pradědu by podle něj vedlo ke snížení letní turistiky, což by se odrazilo v příjmech okresu. Na Pradědu tak v zimě bude v provozu pět vleků.

Rostlinný kryt svahů podle ministra poškodil provozovatel vleků špatným užíváním těžké techniky. Provozovatelé se spoléhali na to, že verdikt svých úředníků mohl Kužvart změnit.  Měl také právo výrok odboru ochrany přírody vrátit k novému projednání. Další rozhodnutí by v tom případě padlo pravděpodobně až za tři měsíce.

Sociálnědemokratický starosta jedné z obcí Jeseníků loboval za zachování sjezdovek také u premiéra Miloše Zemana.

V Jesníkách vyrostou čtyři nové sjezdovky
Zrušením vleku na Pradědu a krácením dalších nechce ministerstvo životního prostředí zlikvidovat lyžování v Jeseníkách, ani podnikání s ním spjaté. "Na Pradědu zůstane pět vleků," ministr životního prostředí Miloš Kužvart.

Jeho úřad hájí uzavření sjezdovky pod vrcholem Pradědu také tím, že Správa Chráněné krajinné oblasti Jeseníky souhlasí s výstavbou dalších čtyř lyžařských lanovek nebo vleků v Jeseníkách. Přibudou v Karlově Studánce, Ludvíkově pod Pradědem, Ostružné a Filipovicích. Tato střediska ale podle vlekařů leží příliš nízko a fungují pouhé dva měsíce v roce.

Kvůli ochraně přírody správa nesouhlasí se záměrem vybudovat tři nové lyžařské areály v Bělé pod Pradědem. Nechce také povolit vybudování lanovky a dalších sjezdovek na území Národní přírodní rezervace Praděd.
Autoři: , ,

2. a 3. října se budou konat volby do krajských zastupitelstev a v některých okrscích i doplňovací volby do Senátu
Lidé v karanténě budou mít možnost volit 30. září a 1. října.

Minářovo vystoupení z Milionu chvilek mě překvapilo, řekla Němcová

  • Nejčtenější

Zápach sava, kašel tuberáka i covidové prsty. Nemocní popsali nákazu

Hlavní příznaky nemoci covid-19 jsou podle ministerstva zdravotnictví dušnost či pocit ztíženého dýchání, suchý kašel a...

Zavře se většina středních škol. Nouzový stav chce Prymula od pondělí

Nouzový stav začne v pondělí a potrvá po vyhlášení vládou po dobu 30 dnů, oznámil v úterý ministr zdravotnictví Roman...

Vláda schválila nouzový stav. Omezí školy i zábavu, učitelům dá respirátory

Ministři na mimořádném jednání schválili vyhlášení nouzového stavu od pondělí 5. října na 30 dnů. Po jednání vlády to...

Kdo se před covidem chránil nejvíc, ten to odnesl jako první, řekl šéf Motola

Rozstřel Lidé, kteří se před nákazou covidem-19 chránili nejvíce, to odnesli jako první, prohlásil v Rozstřelu šéf Fakultní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Před 25 lety sevřela Česko největší chřipková epidemie. Zemřely tisíce lidí

Mohlo by se zdát, že nic ani vzdáleně připomínajícího epidemii covid-19 tato země dlouho nezažila. Je to však teprve...

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Populární zážehové motory ztrácí na spolehlivosti, problémy začínají u oleje

Premium Po letech převahy dieselů se pozornost obrací k zážehovým motorům, o kterých se říká, že jejich údržba je méně...

Unikátní analýza čtyř tisíc hypoték: zjištění jsou mnohdy překvapivá

Premium Hypoteční trh zlevňuje a trhá rekordy. Jaká je ale realita při poskytování hypotečních úvěrů? Jak rychle je lze získat,...

  • Další z rubriky

OBRAZEM: Mobilizace na Bulovce. Testování na covid nabírá na obrátkách

Se zhoršující se situací ohledně koronaviru v celé republice se zvyšují nároky na testování lidí a následné trasování...

Finále se konalo koronaviru navzdory, Zlatého ledňáčka má slovenský film

Zlatého ledňáčka za nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film získal na letošním plzeňském festivalu Finále...

Nepůvodní druhy zaplavují Evropu stále rychleji. Obrana je spíš laxní

Do roku 2050 v Evropě zřejmě přibude 2500 nových nepůvodních druhů zvířat a rostlin. Oproti roku 2005 to je nárůst o 64...

Matka svěřila dceru pedofilovi, fatálně selhala, řekl soud. Muž se zabil

Ženu z Prahy, která nechávala svou šestiletou dceru dlouhodobě zneužívat svým pedofilním známým, poslal dnes odvolací...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Chci se více věnovat ženě, v plánu je i založení rodiny, říká Adam Vojtěch

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (33) se po odchodu z funkce těší na chvilky strávené s přáteli a s manželkou...

Herečka Veronika Arichteva je maminkou. Syna rodila patnáct hodin

Herečka Veronika Arichteva (34) se na sociálních sítích pochlubila, že je od úterý maminkou. S režisérem Biserem...

Čtvrtníček z nemocnice vtipkuje. Mluví o dýchání i pohlavní nemoci

Herec Petr Čtvrtníček (56) sice kvůli těžšímu průběhu covidu-19 musel do nemocnice, humor ho ovšem neopouští. Svým...

Na Tinderu jsem se nestačila divit, popisuje redaktorka seznamování

Seznamovací aplikace využívá devětapadesát procent Čechů. A to už je dost na to, aby nám dokázaly pěkně zamíchat...