Historik nabízí Okamurovi a hnutí SPD zdarma kurz soudobých dějin

  10:39aktualizováno  10:39
Historik Michal Stehlík z Univerzity Karlovy zaslal Tomiu Okamurovi a jeho politické straně SPD dopis. Nabízí mu v něm kurz soudobých dějin. Podle Stehlíka má hnutí SPD „fatální nedostatek zcela základních znalostí“. Podle Okamury je dopis jen zoufalou snahou o zviditelnění.

Historik Michal Stehlík z pražské Univerzity Karlovy | foto: Yan Renelt, MAFRA

Historik Michal Stehlík podle svých slov s neskrývanými obavami v kombinaci s narůstajícím údivem sleduje množství odkazů na historické události, procesy a osobnosti, které Tomio Okamura a hnutí SPD užívá ve veřejném prostoru. 

Stehlík pro iDNES.cz uvedl, že reagoval konkrétně na jeden z facebookových statusů

07.října 2019 v 20:33, příspěvek archivován: 08.října 2019 v 10:20

Před časem jsem to mínil jako vtip na sociálních sítích, dnes odesílám dopis... Frekvence "historické argumentace" Okamurova hnutí je již příliš silná

„Objevila se v něm říšská orlice třetí říše v kombinaci s Evropskou unií a srovnání s tím, že podobnou Evropu, jakou chtěla třetí říše, chce i Evropská unie,“ komentoval historik. Podle něj vytváření strachu pomocí symbolů nacismu překračuje hranici. 

Nabídl proto osobně celé politické straně semestrální kurz soudobých dějin zdarma. „Zaměřili bychom se zejména na vysvětlení některých základních pojmů, například nacionalismus, vlastenectví, národ, diktatura, totalita nebo demokracie,“ píše historik. 

Michal Stehlík

  • český historik a slovakista, působí na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy 
  • Zabývá se především českými dějinami 20. století 
  • Je náměstkem generálního ředitele Národního muzea
  • V letech 2014 až 2015 byl předsedou Rady Českého rozhlasu. 

Poté by v kurzu přešli k některým historickým událostem a obdobím, například koncentrační tábor nebo Třetí říše. Kurz zahrnuje i seznam doporučené literatury včetně komiksové tvorby. 

„Jsem hluboce přesvědčen o smysluplnosti vzdělání, zejména v moderních trendech vzdělávání celoživotního. S pozdravem a důvěrou v sílu vzdělání a řečeno Komenským v cestu světla,“ zakončil Stehlík. 

Hamáček: Neznalostí to začíná, pokácenými stromy končí

Podle Okamury je dopis Michala Stehlíka jen zoufalou snahou neúspěšného kandidáta KDU-ČSL o zviditelnění.

Fotogalerie

„Historii by si naopak měli nastudovat lidovci, aby přestali jezdit na sjezdy sudetoněmeckého landsmanšaftu, který prokazatelně založili kovaní nacisté a fašisté, kteří chtěli zlikvidovat český národ,“ reagoval pro iDNES.cz. 

Stehlík byl dříve členem KDU-ČSL, kvůli zvolení děkanem Filozofické fakulty Univerzity Karlovy však nejdříve členství ve straně pozastavil, poté ukončil. V roce 2016 kandidoval do Senátu v Jihlavě jako nestraník za KDU-ČSL. Ve druhém kole prohrál s Milošem Vystrčilem z ODS.

Na iniciativu historika reagoval i ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček. „Neznalostí a falšováním historie to začíná a pokácenými stromy na koleje končí,“ komentoval Hamáček.

08.října 2019 v 08:16, příspěvek archivován: 08.října 2019 v 09:22

Skvělá a potřebná iniciativa Neznalostí a falšováním historie to začíná a pokácenými stromy na koleje končí. https://t.co/FIksRQUs8n

Ten Tomia Okamuru na sociálních sítích kritizoval i dříve: „A dost! Už mě neustále dokola opakované lži Tomia Okamury totálně vytáčí. Tomio Okamuro, můžete konečně přestat lhát?“ napsal Hamáček na Facebooku. 

Půjdu po nich jako po krysách, říkal senior viněný z teroru kvůli migrantům

Reagoval tak na sympatizanta SPD a důchodce Jaromíra Baldu, který je odsouzen za teroristický útok. Kácel stromy před vlaky na Mladoboleslavsku, obával se totiž migrantů.

Podle něj kvůli Okamurovým lžím píšou desítky lidí na internetu výhrůžky každému, na koho zrovna ukáže. „Sakra, kde je vaše dno? Co všechno jste ochoten ještě udělat pro hlasy? Už jednou jste dokázali v SPD vytvořit z obyčejného důchodce odsouzeného teroristu. Kdo bude další?“ kritizoval ministr vnitra. 

Neexistující pseudokoncentrák

Okamura v minulosti například pro DVTV uvedl, že koncentrační tábor v Letech většinou nikdo nehlídal a lidé v něm se mohli volně pohybovat. Jako zdroj uvedl knihu Akademie věd s názvem „Tábor Lety, fakta a mýty“ a odkazoval na citát exprezidenta Václava Klause. Podle Muzea romské kultury však kniha neexistuje.

Rozner ke koncentračnímu táboru v Letech řekl, že je to „neexistující pseudokoncentrák“. Roznerova slova kritizovala řada politiků i historiků, na poslance SPD kvůli nim podal trestní oznámení například aktivista Martin Uhlíř z občanského hnutí Politika a svědomí. Okamura a Rozner však kvůli výrokům stíháni nebyli, policie případ odložila.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Na ledvinu se čeká rekordně krátkou dobu, čas by mohl být ještě kratší

Na transplantaci ledvin čekají pacienti v České republice zhruba jeden rok. Na západě Čech je to jen kolem čtvrt roku....

Premium

Do luxusu ve věži investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt je stále na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný se k výslechu dostavil v uniformě SNB

Starosta Řeporyjí a bavič Pavel Novotný (ODS) čelí obvinění za podněcování k vraždě. Předmětem vyšetřování je jeho...

Miloš Zeman bude do neděle v nemocnici. Chce být fit na 28. října

Prezident ve čtvrtek odpoledne nastoupí na čtyři dny do Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Půjde o rekondiční pobyt,...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz