K vítězství nad kůrovcem 640 milionů stačit nebude, varují odbory

  10:01aktualizováno  10:01
Vláda v říjnu schválila 640 milionů korun pro ministerstvo zemědělství na boj proti kůrovcové kalamitě. Zástupce odborů varoval, že je to jen zlomek peněz, které za boj s lesním škůdcem nakonec zaplatíme. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce by peníze měly jít hlavně na zalesnění holin.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Adam Diviš

Sucho stále sužuje českou krajinu. Zatím příliš nepomohly ani podzimní měsíce, které bývají obvykle na srážky bohatší. Jedním z problémů, který je s nedostatkem vláhy spojen, je kůrovcová kalamita. Stromy se proti napadení broukem brání pryskyřicí, pokud je ale sucho, mají mízy málo a kůrovec se tak může snadno šířit.

Šíření kůrovce se na Valašsku nedaří dostat pod kontrolu

„Kůrovcová kalamita je bezprecedentní,“ řekl po jednání tripartity ministr životního prostředí Richard Brabec. Uvedl, že podle něj je situace vůbec nejhorší v historii. Kvůli invazi brouka čekají lesnictví ztráty v hodnotě desítek miliard korun. Problém je ale i ekologický, krajina se bude muset podle Brabce znovu zalesňovat. 

Uvedl, že nejvíce peněz je potřeba na zalesnění holin, které už dneska pokrývají desítky tisíc hektarů. Kromě Moravskoslezského kraje je kalamitou nejhůře zasažená Vysočina, kde se těžba napadeného dříví zvýšila od minulého roku až na pětinásobek.

Podle ministryně financí Aleny Schillerové se proti kůrovci na příští rok chystají opatření za 640 milionů korun. Balíček by měl pomoci při řešení aktuálního poškození lesů hmyzem. Ministerstvo zemědělství také upravilo dotační programy, které by měly podpořit investice do techniky, která pomáhá při obraně lesa. 

19.listopadu 2018 v 16:04, příspěvek archivován: 20.listopadu 2018 v 12:38

Na dnešní tripartitě jsme se zabývali řešením kůrovcové kalamity, rozpočtem EU nebo digitální agendou. Proti kůrovci na příští rok chystáme opatření ve výši 640 mil. Kč. Dále jsme prodiskutovali i možnosti, jak účinně zabránit extrémnímu suchu.

„Je potřeba, aby vlastníci lesů plnili opatření, která mají ze zákona plnit,“ kritizoval Jan Wiesner, předseda Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů České republiky. Někteří majitelé podle něj své povinnost přehlížejí, ohrožují celé lesní hospodářství a snižují tak účinnost obraných prostředků.

„Dopady jsou na všechny vlastníky stejné, dřevní hmota je těžko prodejná,“ upozorňuje Wiesner. Podle něj je potřebná i obměna skladby dřevin a změna desetiletých plánů, podle nichž se vlastníci lesů musejí řídit. Zároveň zdůraznil, že je důležité, aby byla opatření připravena už na jaře. To je období, kdy se začíná kůrovec znovu líhnout.

Josef Středula, předseda Českomoravská konfederace odborových svazů ocenil, že se peníze na boj s kůrovcem podařilo najít, upozornil ale, že celkový účet bude daleko vyšší. „Myslím si, že je to jen zlomek toho, co bude ještě celá katastrofa obnášet,“ uvedl na tiskové konferenci.

Těžba dřeva byla v loňském roce rekordní. Lesníci vykáceli 19,4 milionů krychlových metrů lesních porostů, více než šedesát procent těžby přitom připadá na takzvanou těžbu nahodilou, která byla většinou zapříčiněna právě napadením hmyzem a přírodními pohromami.

Stát chystá v boji se suchem nové nástroje. Připravovaná novela vodního zákona počítá také s možností zákazu odběrů vody. Ministerstvo zemědělství chce sestavit speciální komisi, která by v krizových případech o těchto omezeních rozhodovala.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Stačí vložit novou chlopeň. A vada je odstraněna bez operace, říká kardiolog

MUDr. Michael Želízko od roku 1992 vede oddělení Intervenční kardiologie na...

Měl jsem štěstí zažít obrovský technologický pokrok v našem oboru, říká kardiolog Michael Želízko z pražského IKEM. V...

Klíšťata jsou po deštích agresivní. Navštívit přírodu bez ochrany je riziko

Ilustrační snímek

Klíšťata budou o víkendu podle předpovědi ČHMÚ velmi agresivní. Lidé by podle doporučení odborníků neměli minimálně do...

KOMENTÁŘ: Soudy nevidí špinavé peníze. Prokazování praní se nedaří

Ivo Rittig před začátkem jednání Městského soudu v Praze (24. dubna 2019)

Česko je v boji proti praní špinavých peněz v Evropě na druhém místě. Jeho prokazování před soudy se však ve velkých...

ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?
ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?

Ahoj maminky, co jste rozvedené, napsaly byste mi prosím, jak fungujete po rozvodu? Myslím, co se týče třeba rozvržení času dětí mezi Vámi a ex, oslav narozenin, svátků, vánoc. A jak to snáší děti? A vy? Já mám děti ve věku 2 a 4. Tohle je jediný důvod, proč jsem od manžela ještě neodesla, bojím se, že budu mít výčitky, že jsem dětem něco vzala. Nebýt dětí jsem od něj dávno pryč.

Najdete na iDNES.cz