Noční klid kuřáci neruší. Chmurná předpověď odpůrců zákona se nesplnila

  21:11aktualizováno  21:11
Z ulic budou popelníky a obyvatelé v okolí hospod už nezamhouří oči - to odpůrci věštili novele protikuřáckého zákona, která platí od loňského června. O devět měsíců později se však ukazuje, že situace tak chmurná není. Strážníci sice vyslechnou od lidí o něco více stížností na kuřáky, ale k rušení nočního klidu podle nich častěji nedochází.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Od loňského léta, kdy kuřáci chodí ven, mě snad poprvé nevzbudili - až teď v zimě. Já to nemám v povaze, ale sousedi už na ně několikrát zavolali policii. K ničemu to však není. Před hospodou stojí každou chvíli někdo jiný a strážníci jim stejně maximálně vynadají,“ uvedla pro iDNES.cz Petra Svobodová, která má byt přímo naproti baru v širším centru Prahy.

A jistě není sama, kdo má podobné zkušenosti. Katastrofické scénáře, které předpovídali odpůrci protikuřácké novely, se však, jak se zdá, nekonají. Server iDNES.cz oslovil zástupce městských policií všech krajských měst a ti se vesměs shodují, že sice po zavedení protikuřáckého zákona mírně přibylo stížností na kuřáky, kteří postávají před hospodami, ale nejde o nic dramatického.

„Běžný rozhovor mezi kuřáky není rušení nočního klidu“

Ukazuje se navíc, že velká část těchto udání není, alespoň z pohledu zákona, oprávněná. „Je pravda, že od platnosti nového zákona narostl počet oznámení na rušení nočního klidu, ale hodnocení, zda se již jedná o rušení nočního klidu či nikoli, je subjektivní záležitost,“ vysvětluje Jan Trojáček, zástupce velitele strážníků v Karlových varech.

Senát chce vrátit kuřáky do hospod, za zmírnění brojí i někteří poslanci

Lidé, kteří se snaží v okolních bytech usnout, totiž za rušení nočního klidu často považují něco jiného, než zákon.

„Je pochopitelné, že běžný hovor skupinky návštěvníků bude v noci vnímat jinak obyvatel domu, než osoby mezi sebou komunikující. Těžko pak tyto situace řešit. Stejně je tomu tak v případě kouření. Tyto osoby ale neporušují žádnou právní normu,“ dodává Trojáček. Stejné zkušenosti mají i strážníci v Hradci Králové.

„V drtivé většině jde pouze o subjektivní dojem stěžovatelů, neboť po příjezdu hlídek na místo převažuje situace, kdy není možné vinu nikomu prokázat z důvodu chybějícího důkazního břemene. Například kvůli neochotě oznamovatelů dále svědčit, či se dokonce o rušení nočního klidu z hlediska zákona vůbec nejedná,“ říká asistentka ředitele královéhradeckých strážníků Edita Kašková. I ona zdůrazňuje, že běžný hovor kuřáků české právo za rušení nočního klidu nepovažuje.

„Samozřejmě, že vzhledem k nižší hladině zvukového pozadí v noční době může okolí takové projevy vnímat jako obtěžující. Ale ne vždy jsou nutně protiprávní. V takových případech strážníci kuřáky upozorní na nastalou situaci, což většinou dotyční akceptují,“ dodává k tomu Pavel Janík, zástupce ředitele zlínské městské policie.

Více kuřáků v ulicích automaticky neznamená více pokut

O něco větší množství udání se tak ve výsledku vůbec nepromítlo do počtu pokut, které strážníci za rušení nočního klidu loni rozdali. Ten se totiž za druhou polovinu roku 2017 ve srovnání s rokem předchozím takřka nezměnil, dokonce se ve většině měst snížil.

Protikuřácký zákon snížil počet infarktů, tvrdí lékaři a píší poslancům

Například v Praze si pokutu za rušení nočního klidu od počátku června 2017 do konce února 2018 vysloužilo 455 lidí. O rok dříve jich přitom za stejné období bylo 688. Jinde ale drobný nárůst zaznamenali. Třeba v Pardubicích, kde strážníci v druhé polovině loňského roku rozdali 71 pokut a o rok dříve jen 60. Je potřeba také uvést, že ve statistice pokut je zahrnuto veškeré rušení nočního klidu, jako například hlasitá reprodukce hudby, nejen nadměrně hlučící kuřáci.

„Situaci nám pomáhají řešit hospodští,“ tvrdí strážníci

Zásluhu na tom, že novela zákona nepůsobí v ulicích po setmění takové problémy, jak někteří očekávali, strážníci přiznávají také hospodským.

„Provozovatelé restaurací často sami vynakládají velké úsilí, aby se jejich zákazníci chovali ohleduplně ke svému okolí. Klienty na noční klid upozorňují i v nápojových lístcích, cedulkami před provozovnami a obsluha případně rychle hosty před podnikem ukázní, pokud je to nutné,“ říká Jakub Ghanem, mluvčí brněnských strážníků. 

Samozřejmě se podle něj najdou výjimky a jsou místa, kde si lidé z okolních domů soustavně stěžují na obtěžování hlukem. „Z dlouhodobého hlediska je takový stav samozřejmě mimořádně nepříjemný. Na těchto místech jsme posílili kontroly a prohřešky postihujeme,“ dodává Ghanem. 

Čím větší zima, tím méně udání

Během zimních měsíců se navíc situace v ulicích o poznání zklidnila. Ani otužilí kuřáci se totiž před hospodami nezdržovali déle než je nezbytně nutné.

Pokuty za porušení zákazu kouření dostalo přes sto hospod. Hlavně na udání

„Ze zkušeností strážníků v terénu vyplývá, že k postávání kuřáků před restauracemi dochází i nyní v zimě. Neevidujeme však nijak velký počet oznámení, protože se kuřáci venku zdržují co možná nejkratší dobu. Jedná se o maximálně pětiminutové rušení u restaurací ve stále se opakujících vlnách, ale ne nijak extrémní,“ dodává mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová. Narozdíl od teplejších měsíců si podle ní navíc v zimě jen tak někdo nenechá na noc otevřené okno. 

Strážníci z celé republiky proto očekávají, že se situace v létě opět zhorší. Neočekávají však, že by mělo jít o nějak velký a neřešitelný problém. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Doporučení není ovlivnění, řekl Zeman. Přiznal snahu působit na soudce

Čína za Huawei chystá odvetu, ohrožena je Škoda i PPF, tvrdí Zeman

Prezident Miloš Zeman hájí snahu, aby soudci rozhodovali, jak by si přál. „Doporučení není ovlivnění, doporučení je...

Rath mluvil u soudu třetí den. Přišlo i na miliony od Kottových

Bývalý hejtman Středočeského kraje David Rath přichází ke krajskému soudu v...

Třetí den pokračovala výpověď bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha ve druhé části jeho korupční kauzy u...

Soukup chtěl kontrolovat státní firmy, vzpomíná expremiér Paroubek

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Majitel televize Barrandov Jaromír Soukup chce prorazit s novou stranou LIST Jaromíra Soukupa, ale v politice...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz